رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها :

تحول در نهاد محدود به جابجایی مدیران و روسا نخواهد بود

تحول در نهاد محدود به جابجایی مدیران و روسا نخواهد بود به گزارش کنکوری رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: طرح تحول در نهاد به صورت جدی در حال پیگیری است و ادامه دار خواهد بود و محدود به جابجایی مدیران و روسا نیست.به گزارش کنکوری به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام مصطفی رستمی در نشست مشترک اعضای هیئت رئیسه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها که با رؤسای دفاتر استانی کل کشور با اشاره به مسائل کلان و جاری کشور اظهار داشت: آنچه که در انتخابات آمریکا صورت گرفت جز نکات برجسته تاریخ ما با غرب است و شایسته است مطالعه کنندگان تاریخ غرب به این نقاط توجه نمایند.
وی افزود: آن چیزی که در دوره ترامپ و در انتخابات آمریکا صورت گرفت باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد. بعضی ها مدعی هستند که آمریکا دارای دموکراسی است و این که ترامپ کنار گذاشته شد نشان از پاسخگویی دولت آمریکاست اما این مساله اشتباه است چون ترامپ، خروجی همین دموکراسی است.
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در ادامه با اشاره به برخوردهای جوامع آمریکایی با ترامپ عنوان کرد: اختیاراتی که برای ملکه در انگلستان و رئیس جمهور در آمریکا است با اختیارات ولی فقیه را که مقایسه می نماییم خیلی تفاوت ها را در آن شاهد می باشیم و این نشان میدهد که اختیارات آنها از ولی فقیه ما در جمهوری اسلامی بالاتر است و این جالب است که همین ها تصمیم می گیرند صفحه توئیتر رئیس جمهور را حذف نمایند و به او اجازه صحبت نمی دهند. مشکل این است که آمریکا تابحال با این بحران ها روبرو نشده بود. حال که با اینطور بحران ها روبه رو شده، چهره واقعی اش به خوبی به جهانیان نشان داده شد؛ آن چیزی که در این انتخابات رخ داد یک افتضاح کامل برای جریان دموکراسی است که در برخی از کشورهای دیگر هم در حال مشاهده آن هستیم و این چهره واقعی جامعه ای است که به تمدن رسیده ولی دور از خدا است.
حجت الاسلام رستمی ضمن اشاره به رویکردهای آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در آمریکا دو رویکرد وجود دارد که یکی از رویکردها این است که تمامی عناصر جمهوری اسلامی از یک جنس هستند و همه عناصر را در ایران به یک چشم می بینند و معتقد هستند که باید براندازی شود. طیف دوم کسانی اند که می گویند باید به عناصر ایرانی نگاه نسبی داشته باشیم و با توجه بیشتر به مسئولان نزدیک به غرب و مشتاق غرب در جمهوری اسلامی باید مسیر را جلو برویم تا جمهوری اسلامی استحاله شود.
وی در ادامه اشاره کرد: رویکرد جو بایدن رویکرد دوم است و اخیراً کسی که برای میز ایران منصوب کرده است، فردی است که متعهد به همین راهبرد است و نگاه مثبت به تسلیم ایران بوسیله مذاکره دارد. سیاست مواجهه بایدن برای جمهوری اسلامی ایران، محکم کاری نسبت به تعهدات ایران در برجام است، بااینکه شعارش مذاکره با ایران است. اگر هوشمندی در طرف ایرانی، نباشد چه بسا امتیازهایی کم نتیجه به ایران داده شود اما تعهداتی غیر قابل بازگشت ایجاد شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ در ادامه اشاره کرد: تحلیل انتخابات ۱۴۰۰، ماهیتی پیچیده دارد. در این انتخابات، احتمالاً باوجود تهدیدها به تحریم، شاهد فعالیت پر نشاط گروه های سیاسی در آینده خواهیم بود و نشانه هایی دیده می شود که انتخابات کم رونقی نخواهد بود. در این ماه ها دوگانه سازی هایی را جریان های مختلف، اشاره می کنند که منجر به فعال کردن شکاف ها و گسل ها در جامعه می شود. تعدادی از این شکاف ها از این قبیل هستند: یک شکاف، شکاف عدالت و تبعیض است و می خواهد جامعه را به طرفداران عدالت و طرفداران تبعیض تقسیم کنند. شکاف بعدی دوگانه کارآمدی و ناکارآمدی است و نقطه مزیت جریان انقلابی هم شاید همین باشد تا در نتیجه موضوع کارآمدی موضوع مورد توجه مردم و جامعه قرار گیرد. شکاف بعدی شکاف آزادی اجتماعی و محدودیت است. موضوع دوگانه بعدی بحث جوانگرایی و پیرگرایی است که در ابتدا از طرف رهبر انقلاب عنوان شد اما به آن به خوبی پرداخت نشد.
وی در ادامه با اشاره به طرح راهبری نهاد اضافه کرد: طرح تحول در نهاد به صورت جدی در حال پیگیری است و ادامه دار خواهد بود و محدود به جابجایی مدیران و رؤسا نیست. ما در همه سطوح باید ابتکار عمل داشته باشیم. با وجود همه محدودیت ها و نقاط ضعف شرایط فعلی و محیط کاری نهاد، آنچه که در گذشته نهاد صورت گرفته است، پر افتخار است اما با آن هدف اصلی و متعالی سازمان فاصله دارد؛ بااینکه تقدیر رهبر انقلاب از نهاد به مدلول تاییدیه ایشان هم است اما در راه پیش رو و سالهای آغازین گام دوم انقلاب اسلامی، انتظار از دانشگاه ها و روحانی فاضل دانشگاهی متفاوت می باشد و این انتظار به جا است. تحول خواهی جز مطالبات رهبر معظم انقلاب است و برمبنای گستره محیط های ارتباطی، زیست فضای مجازی و دوران کرونا و پسا کرونا که تجربیات فراوانی را برای ما بجای گذاشته است، اقتضا می کند گام بلندتری در این راه پیش رو برای نهاد برداریم.
وی اظهار داشت: طبیعی است آن چیزی که تابحال در نهاد صورت گرفته است، استفاده حداکثری از ظرفیت فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه هاست. بااینکه مقاومت ها زیاد و ظرفیت ها کم و محدود، کوشش برای حضور و فعالیت حداکثری در محیط فرهنگ دانشگاه بوده است. در این راه به سمت راهبری فرهنگی با سیر تکاملی و مراحل مختلف آن حرکت کردیم. اما اگر به اقتضائات دانشگاه، سند دانشگاه اسلامی و آرمان ها و افق مطلوب آن نگاه نماییم و تعریفی که از دانشگاه اسلامی داریم، نهاد هم در پیگیری و شکل گیری دانشگاه اسلامی مسئولیت دارد. حال این دانشگاه اسلامی چهار رکن دارد: فرهنگی و آموزشی و پژوهشی و مدیریت.
حجت الاسلام رستمی اظهار داشت: تلاش هایی که تابحال صورت گرفته است در رابطه با اثرگذاری در رکن فرهنگی است که یکی از ارکان اصلی دانشگاه است. اما سایر ارکان اگر نگوییم مهم تر هستند، هم وزن با رکن فرهنگی هستند. آموزش و پژوهش، در نگاه نظام به دانشگاه تراز انقلاب همانند فرهنگ خیلی مهم و بطور قطع هم وزن است، اما در محیط دانشگاه کمتر به آن پرداخته شده است. نهاد باید به تمامی نظام های چهارگانه همچون ارکان آموزشی پژوهشی و مدیریت توجه داشته و مانند رکن فرهنگی اثر گذار باشیم. البته این نکته را هم ذکر نماییم که توجه ما بیشتر معطوف به بخش فرهنگی بوده و متأسفانه در این بخش محصور شده ایم. بنظر می رسد اگر در آموزش و پژوهش و مدیریت، عملکرد درست داشته باشیم، بطور قطع نتایج متفاوتی را در پیش خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: رویکرد مهم و محوری که در پیش روی نهاد است که در سایر ارکان دانشگاه اسلامی همانگونه که در رکن فرهنگی وارد شده ایم عملیات داشته باشیم و طرح و برنامه تعریف نماییم، طبیعتاً به مفهوم غفلت از مسئولیت های قبلی نیست و باید نگاه راهبری به تمامی ارکان برای تحقق هدف دانشگاه اسلامی داشته باشیم. سطح حضور و تأثیرگذاری نهاد در دانشگاه باید در خور و در شأن عنوان آن باشد.
وی افزود: نکته نهایی این که در بحث راهبری نهاد تا کنون، تحول مجموعه دفاتر نهاد بعنوان دفتر راهبر بوده است اما هم اکنون ستاد هم بعنوان ستاد راهبر فعال گردیده است که به صورت منسجم و با ساز وکار جدیدی طرح ها و ایده ها بررسی و پیگیری می شود که به فضل الهی برکات و ثمرات مفیدی برای مجموعه نهاد به دنبال خواهد داشت.


منبع:

1399/11/09
15:59:11
0.0 / 5
739
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور