داوطلبان آزمون دستیاری دست به دامان توییتر شدند

حواشی آزمون دستیاری 1400 و گوش هایی كه بدهكار نیستند!

حواشی آزمون دستیاری 1400 و گوش هایی كه بدهكار نیستند! کنکوری: اعتراض داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری به زمان برگزاری آزمون و همین طور تغییر منابع برخی رشته ها در حالی از طرف مسئولان وزارت بهداشت رد شد که پس از گذشت حدود یک ماه همچنان این اعتراضات ادامه دارد. به طوریکه روز گذشته هشتک های (#آزمون _ پُرتخلف و #تعویق_دستیاری_ اسفند) به یکی از ترندهای اصلی توییتر تبدیل شد و داوطلبان بوسیله فضای مجازی خواهان ایجاد 9ماه فاصله آزمون با تاریخ اعلام منابع درسی و رفرنس های اعلامی شدند.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا؛ زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری، تغییر زودتر از موعد منابع برخی رشته های این آزمون این روزها به یکی از مهم ترین و پربحث ترین موضوعات آموزش پزشکی در فضای مجازی تبدیل گشته است، موضوعی که داوطلبان تلاش دارند به شیوه های مختلفی درخواست خود در خصوص تغییر زمان برگزاری این آزمون و اعلام فاصله زمانی کافی بین اعلام منابع و زمان برگزاری امتحان را به گوش مسئولان و تصمیم گیران آموزش پزشکی برسانند.
روز گذشته نیز داوطلبان معترض با هشتک (آزمون _ پرتخلف و تعویق_دستیاری_ اسفند) که به یکی از ترندهای اصلی توییتر تبدیل شد، خواهان ایجاد ۹ ماه فاصله آزمون با تاریخ اعلام منابع درسی و رفرنس های اعلامی شدند.
طی هفته های گذشته برخی از داوطلبان آزمون دستیاری تخصص پزشکی در تماس با ایسنا نسبت به تصمیم وزارت بهداشت به زمان برگزاری این آزمون در اسفندماه و همین طور تغییر منابع برخی رشته های آن اعتراض کردند.
این داوطلبان معتقد هستند؛ زمان غیرقانونی برای برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ در روز ۷ اسفند ۹۹ اعلام شده است و در ضمن ماه های گذشته باتوجه به شرایط ناشی از همه گیری بیماری کرونا بر روند امور جاری و برنامه ریزی های قبلی، طی مکاتباتی با معاونت آموزشی وزارت بهداشت درخواست شد تا عطف به مصوبات پیشین و روال حاکم بر نحوه برگزاری آزمون دستیاری طی سالهای گذشته جهت فراهم شدن شرایط قانونی منطبق بر مصوبات پیشین جهت برگزاری آزمون با موکول شدن زمان برگزاری آزمون به زمان مناسب تری در سال ۱۴۰۰ موافقت شود، اما این پیگیری ها به نتیجه مورد نظر داوطلبان معترض دست نیافت.
بر اساس تاکید داوطلبان آزمون دستیاری عدم رعایت فاصله قانونی بین زمان اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون یکی از موارد تخلف وزارت بهداشت در برگزاری این آزمون است. در حقیقت برمبنای قانون و مصوبه بخشنامه اجرائی نشست ۶۶ شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت منابع اعلام شده ۹ ماه پس از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد. در نامه ۱۶ اردیبهشت سال ۹۹ معاونت آموزشی وزارت بهداشت «جدول زمان بندی آزمون های وزارت بهداشت در سال ۹۹» اعلام گردید و تاریخ ۷ اسنفد سال ۹۹ بعنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ تعیین شد.
در واقع به شکل بی سابقه ای منابع آزمون، چندین ماه بعد از تعیین تاریخ آزمون و در تاریخ ۳۰ شهریور سال جاری مجدد اعلام گردید. بر این اساس مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها ۵ ماه می باشد که تخلف است.
همچنین در نامه ۳۱ شهریور ماه سال ۹۹ دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی ابلاغ گردیده است که باتوجه به زمان کمتر از ۹ ماه تا آزمون دستیاری، منبع درس قلب منبع قبل خواهد بود. این نامه تایید کننده این مساله است که فاصله اعلام منابع تا آزمون باید حداقل ۹ ماه باشد. ضمن اینکه در پیش نویس شماره ۷ دستور کار نود و سومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی ۷ دی ماه سال ۹۹ تاکید شده باتوجه به پاندمی کووید_ ۱۹، زمان برگزاری آزمون دوره قبل در مرداد ماه سال جاری و زمان اعلام مراجع آزمون: زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیاران رشته های تخصصی بالینی از اسفندماه ۹۹ به اردیبهشت ماه سال۱۴۰۰ موکول گردد.
بر این اساس، در جلسه مذکور با وجود نظر موافق دبیرخانه شورای آموزشی پزشکی و تخصصی بر تعویق آزمون دوره ۴۸ و برگزاری آن در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، این مصوبه به دلیلهای نامعلوم لغوشد. در مصوبه جدید تمامی دلیلهای ارائه شده از طرف داوطلبین از جانب خود وزارت بهداشت تایید شده است و تصویب آن به سرانجام نرسید. بااینکه مصوبات فوق زمان برگزاری آزمون با فاصله ی ۹ ماه از زمان اعلام منابع باید اوایل تیر ۱۴۰۰ باشد و نه حتی اردیبهشت اما همین تعویق حداقلی نیز اعلام نشده است.
داوطلبان آزمون دستیاری معتقدند تغییر منابع برخی دروس از دیگر ابهامات و مشکلات چهل و هشتمین آزمون دستیاری است. بگفته آنان، در اطلاعیه اعلام منابع آزمون دوره قبل (دوره ۴۷) منابعی برای برخی دروس معرفی شده است.
۱. در درس جراحی، ضمن معرفی ویرایش سال ۲۰۱۳ کتاب لارنس بعنوان منبع درس جراحی برای اولین بار، در تبصره ای برای آزمون دوره بعدی ویرایش سال ۲۰۱۹ کتاب لارنس پیشنهاد شده است.
۲. در درس زنان، ضمن معرفی ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۰۸) کتاب دنفورث بعنوان منبع درس زنان، در تبصره ای برای آزمون دوره بعدی ویرایش سال ۲۰۱۹ کتاب بکمن برای اولین بار پیشنهاد شده است.
۳. در درس فارماکولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۱۳) کتاب کاتزونگ بعنوان منبع درس فارماکولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".
۴. در درس پاتولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۹ (سال ۲۰۱۳) کتاب رابینز بعنوان منبع درس پاتولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".
۵. در درس رادیولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۷ (سال ۲۰۱۳) کتاب آرمسترانگ بعنوان منبع درس رادیولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".
۶. در درس گوش، حلق و بینی، ضمن معرفی ویرایش ۳ (سال ۲۰۱۰) کتاب Behrbohn بعنوان منبع درس گوش، حلق وبینی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".
در منابع اعلامی برای آزمون دوره ۴۸، ضمن تحقق موارد اعلامی برای دروس زنان و جراحی، منابع ۴ درس پاتولوژی، رادیولوژی، فارماکولوژی و گوش، حلق و بینی، تغییری رخ نداده و عینا مطابق منابع دوره ۴۷ با تبصره های فعلی تکرار شده است. معاونت آموزشی وزارت بهداشت، ضمن استناد به اطلاعیه اعلام منابع دوره ۴۷، اعلام می کندکه بسیار قبل تر در مورد تغییرات منابع اطلاع رسانی کرده است.
داوطلبان معتقد هستند؛ اطلاعیه مورد استناد وزارت بهداشت اطلاعیه رسمی اعلام منابع آزمون دوره ۴۷ بوده و مخاطبین آن شرکت کنندگان در آزمون دوره ۴۷ بودند. ابلاغ و اعلام منابع آزمون دوره ۴۸ باید مطابق قوانین و مقررات و در قالب اطلاعیه رسمی برای شرکت کنندگان در آزمون دوره ۴۸، نه ماه پیش از برگزاری آزمون اعلام گردد. پس استناد وزارت بهداشت به آن اساسا باطل است.
همچنین تغییر رفرنس آزمون برای دروس زنان و جراحی مغایر با قانون و مصوبات پیشین است. بدین سبب اعلام تغییر منابع دو درس جراحی و زنان حتی در اعلام منابع دوره ۴۷، کاملا مغایر با قانون بوده است. در ۴ درس پاتولوژی، رادیولوژی، فارماکولوژی و گوش، حلق و بینی که در تبصره های اعلامی به لزوم بروزرسانی یا تغییر آنها اشاره شده است،
بر این اساس، به روزرسانی دو منبع دروس فارماکولوژی و پاتولوژی ویرایش ۱۲ (سال ۲۰۱۸) کتاب فارماکولوژی کاتزونگ بعنوان منبع درس فارماکولوژی و ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۱۷) کتاب پاتولوژی رابینز بعنوان منبع درس پاتولوژی) بیش از یک سال و مدت ها است که در دسترس قرار دارد.
بنابراین تبصره های اعلامی وزارت بهداشت منبع دو درس فارماکولوژی و پاتولوژی باتوجه به بروزرسانی منابع اعلامی باید بروزرسانی می شد و باتوجه به عدم بروزرسانی جدید برای منابع دو درس رادیولوژی و گوش، حلق و بینی باید منابع جایگزین معرفی می شد.
بر اساس رای صادر شده از طرف نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۱۱ آذر سال ۹۷ حداقل مدت زمان اعتبار منابع اعلام شده برای آزمون دستیاری مدت ۲ سال است، حال آنکه بگفته داوطلبان، ظرف مدت یک سال رفرنس درس جراحی که از دروس مهم و کلیدی آزمون می باشد از کتاب لارنس ۲۰۱۳ به کتاب لارنس ۲۰۱۹ تغییر یافته است. رفرنس درس جراحی در سال ۹۸ و برای آزمون دوره ۴۷ برای اولین بار به کتاب لارنس ۲۰۱۳ تغییر پیدا کرده بود اما دبیرخانه ویرایش ۲۰۱۹ این کتاب را بعنوان رفرنس درس جراحی برای سال ۹۹ و دوره ۴۸ اعلام نموده است.
همچنین در رای صادره در هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی در تاریخ ۲۰ بهمن ۹۴ تاکید گردیده است تغییر کتاب مرجع پیش از ۳ سال جایز نیست و همین طور الزامی است عنوان کتب مرجع و درسنامه های منبع آزمون جامع پیش کارورزی و پذیرش دستیاری یکسان باشد. یعنی طبق قانون سه سال تفاوت بین اعلام و اعمال منبع جدید رعایت خواهد شد، اما در نهایت تعجب این تغییر یک سال زودتر رخ داده و کتاب بکمن بعنوان رفرنس آزمون سال جاری (۱۳۹۹) اعلام شده است.عدم رعایت فاصله قانونی بین زمان برگزاری آزمون
طبق مقررات و بخشنامه های آموزش دستیار تخصصی، بند پ ماده ۱۲، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی باید با روندی مشابه کنکور سراسری فقط یکبار در سال در بهمن و یا اسفند اجرا شود. همین طور باتوجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و تعویق های مکرر آزمون دوره قبل (دوره ۴۷)، این آزمون که قرار بود در اسفند ۹۸ برگزار شود، در نهایت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ۱۶ مرداد سال ۹۹ برگزار و نتایج آزمون نیز نهایتا در مهر ماه اعلام گردید.
بر این اساس فاصله زمانی برگزاری آزمون دوره ۴۶ با آزمون دوره ۴۷، حدود ۱۷ ماه بوده است. باتوجه به تاریخ فعلی آزمون، مدت زمان بین تاریخ اعلام نتایج آزمون قبلی و تاریخ برگزاری آزمون فعلی کمتر از ۵ ماه می باشد. همین طور فاصله ی آزمون دوره ۴۸ با آزمون دوره بعدی نیز ۱۲ ماه خواهد بود.
تاکید قانون گذار بر برگزاری آزمون یک نوبت در سال در بهمن یا اسفند ماه، دو وجه اساسی دارد. اول مشخص نمودن تاریخ برگزاری آزمون ها و دوم حفظ فاصله منطقی بین مدت زمان برگزاری آزمون ها. اعلام اینکه آزمون دوره ۴۷، به علت مصوبه ستاد کرونا با ۵ ماه تاخیر برگزار گردیده است و آزمون دوره ۴۸ طبق قانون در زمان مقرر اسفند ماه برگزار می شود، واضحا نافی رعایت مدت زمان منطقی بین برگزاری دو آزمون می باشد و خلاف مصوبات است.
اگر چه وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه ای بر موضع خود در خصوص عدم تغییر زمان برگزاری چهل و هشتمین آزمون دستیاری تاکید دارد، اما به نظر می آید که مسئولان آموزشی وزارت بهداشت به علت اشتباهات فاحش در این اطلاعیه درباب تاریخ برگزاری آزمون دستیاری قبلی( که آنرا اردیبهشت ماه اعلام نموده بود) هنوز بطور دقیق و کامل متوجه خواسته و مطالبه دانشجویان این آزمون نشدند.اطلاعیه ای پر ابهام
معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ "برای شفاف شدن بیشتر موضوع در مورد علل مطرح شده درباب تعویق امتحان "دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیاری" توسط بعضی از داوطلبین، توضیحات زیر ارائه می شود که بسیاری از ابهامات مطرح شده را رفع می کند.
برخی با اشاره به مصوبات و بخشنامه های دوره های آموزش دستیار تخصصی، که در آن ذکر شده است" آزمون یکبار در سال در بهمن یا اسفند برگزار می شود"، ایراد می گیرند که برگزاری آزمون دستیاری در اسفند ۹۹ غیر قانونی می باشد. اتفاقا برگزاری این آزمون در اسفند ۹۹ دقیقا عمل به این قانون است و باید در نظر داشت که آزمون برگزار شده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، در حقیقت آزمون به تعویق افتاده اسفند ماه ۹۸ به دلیل شرایط خاص اپیدمی کووید-۱۹ در کشور بوده است. بدین سبب امسال طبق بخشنامه امتحان پذیرش دستیار یکبار و در اسفند ماه ۹۹ برگزار می شود.
در مواردی که معترضین به برگزاری آزمون، به رای صادره هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی پزشکی و تخصصی تاریخ ۲۰ بهمن سال ۹۴ درباب منابع آزمون اشاره می کنند، علاوه بر اینکه منابع در کمیته های تخصصی برمبنای حداقل یادگیری مورد انتظار از پزشکان عمومی تعیین شده است، همانگونه که ذکر شده منابع هر سال تعیین و اعلام می شود که امسال هم این اتفاق افتاده است.
همچنین هیچ اقدامی در مورد تغییر کتاب مرجع پیش از سه سال رخ نداده است. در مورد یکسان بودن منابع آزمون پیش کارورزی و پذیرش دستیار نیز، منابع دوره ۴۸ پذیرش دستیار و شهریور ۱۴۰۰ پیش کارورزی نیز که مربوط به یک نیمسال تحصیلی است یکسان می باشد.
در مورد استناد به نامه شماره ۴۶۴ دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی به تاریخ ۳۱شهریور سال ۹۹، ذکر شده است منابع همچنان به شرح فهرست پیوست، ارسال شده است.
در خصوص اشاره به رای صادر در نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۱۱ آذر ۹۷ ذکر شده حداقل اعتبار منابع برگزاری آزمون به مدت ۲ سال است و این مصوبه مغایرتی با منابع اعلام شده برای دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیار ندارد. کمااینکه، در منبع اعلام شده جهت دوره ۴۷ به صراحت اعلام شده است که از دوره ۴۸، منبع زنان تغییر پیدا می کند و نام و اطلاعات کتاب شناختی منبع اعلام شده برای این دوره، بطور کامل آورده شده است.
با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر، مشخص می شود که اعتراضات وارده درباب آزمون دستیار تخصصی مبنای قانونی موجهی ندارد و باید این واقعیت را در نظر گرفت که تغییر تاریخ آزمون و موکول کردن آن به سال بعد مشکلات زیادی را باتوجه به تلاقی با ماه مبارک رمضان و زمان انتخابات ریاست جمهوری می تواند به همراه داشته باشد.
ضمن اینکه زمان زیادی لازم است تا به اعتراضات داوطلبان رسیدگی شود و این ممکنست کار اعلام بموقع نتایج آزمون و شروع تحصیل دستیاران را با مشکل مواجه سازد. خصوصاً اینکه برخی از رشته ها نیاز به زمان کافی برای انجام مصاحبه دارند و تاخیر در برگزاری آزمون مشکلات زیادی را برای این دسته از داوطلبان ایجاد خواهدنمود.
همچنین داوطلبانی که قبول شده اند باید فرصت کافی داشته باشند که برای اقامت در شهر هدف و تحصیل فرزندان خود برنامه ریزی نموده و شرایط را فراهم نمایند اما هرگونه تاخیر در برگزاری آزمون با کاستن فرصت لازم برای فراهم آوردن زمینه اقامت، خود لطمه های جدی برای پذیرفته شدگان به همراه خواهد داشت. بدین سبب بهترین تصمیم در این حوزه، برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی در تاریخ اعلام شده است.به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، به نظر می آید تصمیمات و سیاست گذاری ها در آموزش پزشکی کشور بیشتر برمبنای "افراط و تفریط" صورت می گیرد و هر از چندگاهی شاهد تصمیمات ناگهانی و متناقض مسئولان این حوزه هستیم به طوریکه یک دفعه اجازه داده می شود، دانشجوی خارج از کشور با گذراندن ۳۶ واحد به داخل منتقل شود، یک دفعه کلاً انتقال به داخل ممنوع می شود! یک دفعه سقف نمره زبان آزمون دکتری بالاتر از قبل برده می شود، سال بعد کلاً نمره آن حذف می شود، یک دفعه زمان آزمون دستیاری با فاصله یک سال و نیم از آزمون قبل است، یک دفعه هم اصرار براین است که با وجود تاکید قانون بر برگزاری سالیانه آزمون دستیاری؛ در سال، دو آزمون برگزار شود!
بنابراین باتوجه به موارد و مستندات فوق و اینکه خیلی از داوطلبان آزمون دستیاری( همچون پزشکان عمومی) بعنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت خصوصاً در مواجه با بیماران مبتلا به کرونا ویروس هستند و ماه ها به علت خدمت به مردم در خط مقدم جبهه سلامت در پیک بیماری کرونا از مطالعه دور شده یا به دلایلی فرصت مطالعه را از دست داده اند، لازم است مسئولان وزارت بهداشت سازوکاری در نظر بگیرند تا بی عدالتی در حق داوطلبان این آزمون صورت نگیرد و این آزمون سرنوشت ساز نیز همانند سایر آزمون ها شامل کارشناسی ارشد( ۳۰و۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)، دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت و دندانپزشکی و داروسازی ( سوم و چهارم تیرماه ۱۴۰۰) در سال آینده برگزار شود، تا داوطلبان با مطالعه منابع اعلام شده، با آمادگی بیشتری در جلسه آزمون حاضر شوند.

منبع:

1399/10/22
15:06:05
0.0 / 5
974
تگهای خبر: آموزش , امتحان , پزشكی , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور