در نشست تبیین آیین نامه حمایت از فعالیت فناورانه هیات علمی دانشگاه آزاد مطرح شد

لزوم حركت واحدها برمبنای آمایش سرزمینی

لزوم حركت واحدها برمبنای آمایش سرزمینی در نشست آنلاین «تبیین بخشنامه و دستورالعمل اجرائی پشتیبانی از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد» ضمن تاکید بر لزوم حرکت واحدهای دانشگاه آزاد برمبنای آمایش سرزمینی عنوان شد که ماموریت اصلی دانشگاه ریل گذاری در راه کارآفرینی است و ایجاد انگیزه و تدوین سازو کار تشویق برای همکاری اعضای هیات علمی فناور و متخصص در زیست بوم فناوری یا سراهای نوآوری در قالب شرکت های بهره بردار همچون اهداف مورد حمایت این بخشنامه است.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست آنلاین «تبیین بخشنامه و دستورالعمل اجرائی پشتیبانی از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی» که امروز ۱۷ دی ماه در سالن کنفرانس معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم تحول در قوانین دانشگاه آزاد اسلامی، حرکت واحدهای این دانشگاه را بر طبق آمایش سرزمینی، امری ضروری توصیف کرد.
وی با اعلان اینکه بدترین نوع نگاه، همسان تلقی کردن واحدهای مختلف در سراسر کشور است، اظهار داشت: دانشگاه باید یک نگاه متعالی داشته باشد که این مهم بوسیله بهبود فرهنگ سازمانی ایجاد می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تمجید از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری، نیروهای این معاونت را جوان و باانگیزه توصیف کرد و اشاره کرد: افتخار می نماییم که این تغییر مثبت در دانشگاه در حال رخ دادن است.
طهرانچی با اعلان اینکه از ۹۳ و هر ساله ۱۵۰هزار دانشجو از تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاهش پیدا می کرد، افزود: خوشبختانه با اقدامات مثبت صورت گرفته، با ۱۰درصد رشد دانشجو روبرو می باشیم و به یک میلیون و دویست هزار دانشجو در دانشگاه رسیدیم.
مأموریت اصلی دانشگاه ریل گذاری در راه کارآفرینی است
دکتر وحید ضرغامی، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این وبینار با اشاره به زیرساخت های گسترده و فراوان دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه ای با امکانات فراوان در بخش های زیرساختی و سخت افزاری است.
وی اضافه کرد: همین طور نرم افزار حرکت به سمت دانشگاه فناور و حل مسئله، با تشکیل معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری تدوین شده و در حال اجرائی شدن است.
ضرغامی اشاره کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با در نظر گرفتن تغییرات مهم و بنیادی در آموزش و پژوهش در جهان، مسئله فناوری و نوآوری را در بطن اقدامات خود قرار داده است. چشم انداز نهایی تبدیل شدن به بزرگترین دانشگاه حل مسئله و اجتماعی در جهان است. هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی بسترساز اصلی دانشگاه اجتماعی در کشور است.
مدیرکل سیاست گذاری و نظارت راهبردی با اشاره به تدوین چند بخشنامه در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری اظهار نمود: این بخشنامه ها بخش مهمی از نرم افزار حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه حل مسئله است. اعضای هیات علمی، دانشجویان، کارکنان و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و هسته های فناور خارج از مجموعه، می توانند بوسیله امکانات موجود و بخشنامه ها، در تحولات آینده دانشگاه نقش اصلی را برعهده گیرند.
تقویت و ترغیب اعضای هیات علمی برای مشارکت در طرح های فناورانه کشور
دکتر محسن قیصری، مدیر بخشنامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این وبینار اظهار داشت: ایجاد انگیزه و تدوین سازو کار تشویق برای همکاری اعضای هیات علمی فناور و متخصص در زیست بوم فناوری یا سراهای نوآوری در قالب شرکت های بهره بردار همچون اهداف مورد حمایت این بخشنامه است.
مدیر بخشنامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: بر طبق سفارش های مقام معظم رهبری، بحث ارتقا فقط نباید منوط به ارائه مقاله باشد، بلکه فعالیت ها و مواردی نیز وجود دارد که می تواند در ارتقا تاثیر گذار باشد این مساله یکی از کلید واژه های تدوین بخشنامه حمایت بوده است.
قیصری ضمن معرفی زیست بوم فناوری و شرایط مورد تایید بخشنامه حمایت، اظهار نمود: ملاک شناسایی شرکت های خلاق و دانش بنیان تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
مدیر بخشنامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: مدل مشارکتی عنوان شده در بخشنامه پشتیبانی از هیات علمی فناور، بر طبق بخشنامه جامع بازار فناوری است که در دیماه سال ۹۸ ابلاغ گردیده و بر طبق آن ۱۰ مدل تعریف و پیشنهاد شده که همچون آن مدل اجاره، رویالتی بدون مالکیت معنوی دانشگاه، فروش یا بهره برداری از دانش فنی، همکاری در قالب قراردادBOT، بورسیه دانش بنیان و سهام داری دانشگاه است.
دکتر قیصری درباب پروسه اجرای بخشنامه اضافه کرد: اعضای هیات علمی متقاضی جهت استفاده از مزایای این بخشنامه، باید مستندات خودرا به صورت چک فهرست های شماره ۱ و۲ که قبلا اطلاع رسانی شده تکمیل و به معاونت پژوهشی یا رئیس مرکز رشد واحد مربوطه تحویل دهند. در استانها نیز معاونین پژوهش و فناوری بعد از بررسی مستندات در شورای مدیریت کارهای دانش بنیان اطلاعات را طبق فرمت ارائه شده در گروه مجازی روسا و معاونین، در قالب کارتابل اداری به سازمان مرکزی ارائه می دهند.
وی افزود: در سازمان مرکزی نیز دبیرخانه اجرائی در پاسخ به استانها مجوز ارائه مشوق ها یا سایر موارد را ابلاغ خواهدنمود.
بر اساس اعلام دانشگاه آزاد، در این وبینار که بیش از ۷۰۰ نفر آنرا به صورت آنلاین مشاهده می کردند، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری، دکتر وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری و دکتر محسن قیصری مدیر بخشنامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی و مدیران معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری حضور داشتند.1399/10/18
23:56:00
0.0 / 5
1117
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بورسیه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور