ابتكار:

رشد زنان در رشته های علوم پایه و مهندسی 8 برابر شده است

رشد زنان در رشته های علوم پایه و مهندسی 8 برابر شده است به گزارش کنکوری معاون زنان و خانواده رئیس جمهور با اعلان اینکه 24درصد زنان کشورمان تحصیلات بالای دیپلم دارند، اظهار داشت: در رشته های علوم پایه و فنی و مهندسی رشد حضور دختران از سال 66 تا 96، 7 تا 8 برابر شده است.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، معصومه ابتکار در سومین جشنواره علم و زن که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار نمود: خیلی خوشحال هستیم که یکی از ابعاد مهم سرمایه اجتماعی در کشورمان، زنان دانشگاهی هستند؛ انقلاب اسلامی ایران زمینه را برای حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی فراهم نمود و برخلاف تصورات عده ای که فکر می کردند مقرر است که جمهوری اسلامی زنان را محدود کند یا منزوی، این اقدام انجام نشد.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: با وجود سقف های شیشه ای و مسئولیت های چندگانه و نقش های مهم همسری و مادری، این زن ایرانی بود که نشان داد می تواند فاصله ها را کم و از موانع عبور کند و امروز که ۴۱ سال از انقلاب می گذرد شتاب رشد زنان در عرصه های علمی را شاهد می باشیم.
ابتکار افزود: گرچه بدخواهان ممکنست دشمنی کنند و ما در فضای جنگ روانی خیلی برایمان دشوار است که واقعیت های ایران را بیان نماییم. واقعیت این است که در جامعه ایرانی، زنان ایرانی با تلاش و همتی که داشتند و با استقامت و صبر در عرصه های مخلتف خصوصا در عرصه علمی درخشیدند.
وی با اعلان اینکه ۳۶ درصد کودکان دختر ما در سال انقلاب بیسواد بودند و دسترسی به مدرسه نداشتند، اشاره کرد: هم اکنون بیسوادی کودکان دختر زیر یکی دو درصد است و تلاش می نماییم به صفر برسد.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: در سال انقلاب زیر ۳ یا ۴ درصد زن تحصیل کرده دانشگاهی داشتیم اما امروز نزدیک به ۲۴ درصد زنان کشورمان تحصیلاتی بالاتر از دیپلم دارند. یونسکو در سال ۲۰۲۰ اعلام نمود در عرصه فناوری حضور زنان در عرصه های فناوری از ۲۷ به ۳۱ و ۲ دهم درصد رسیده است. هر سال در کنکور سراسری دختران پیشرو هستند و گاهی اوقات حضور دختران به بالای ۶۰ درصد هم گاهی رسیده است.
ابتکار با اشاره به اینکه امروز در رشته های علوم پایه و فنی و مهندسی رشد حضور دختران از سال ۶۶ تا ۹۶، ۷ تا ۸ برابر شده است، اظهار داشت: رشد حضور زنان بعنوان هیات علمی امروز بالای ۲۶ یا ۲۷ درصد است چه در وزارت علوم و چه در وزارت بهداشت. نزدیک به ۳۰ درصد پزشکان ما زنان هستند و هیچ مانعی برای زنان وجود ندارد بلکه فضا برای آنها رقابتی و خوب است.
وی اظهار نمود: این موفقیت ها شاید به سبب ریل گذاری صحیح و درست نظام جمهوری اسلامی بوده ولی همت زن ایرانی و امید او به آینده موثر بوده است. اینکه در عرصه های بین المللی وقتی آمار درست باشد، پیشرفت زن ایران قابل توجه است.
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با اعلان اینکه عده ای متاسفانه با کوتاه نظری و با برداشت های خاص مانع انتقال صحیح دستاوردهای جمهوری اسلامی به عرصه های بین المللی می شدند، اظهار داشت: خوشبختانه با دستور صریح رئیس جمهور این آمار داده شد گرچه متاسفانه هم اکنون هم در انتقال صحیح آمار مشکل داریم و آن طرف هم گاهی آمار صحیح درست استفاده نمی گردد.
ابتکار اضافه کرد: ما امسال در کنار جشنواره مریم میرزاخانی، جایزه مهمی داریم که با همکاری موسسه رویان انجام می شود که یادبود مرحوم دکتر پروانه فرزانه است که یکی از زنان اندیشمند و فرهیخته بود. ایشان بتازگی مرحوم شد و امسال به سبب نقش ویژه دکتر فرزانه در ایجاد بانک ژن و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز ژنتیک جایزه ای به نام ایشان اعطا می شود که اتفاق بسیار مهمی در عرصه های بیوتکنولوژی است.


منبع:

1399/10/07
12:14:01
5.0 / 5
1231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور