پژوهش، میان آنچه كه باید باشد و نیست،

دكتر فاضل: تحقیقات پزشكی در جهت نیاز جامعه نیست

دكتر فاضل: تحقیقات پزشكی در جهت نیاز جامعه نیست به گزارش کنکوری دکتر ایرج فاضل، استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به نکاتی جهت ارتقای اثربخشی پژوهش ها و تحقیقات حوزه سلامت، با اشاره به اینکه متاسفانه برنامه مدونی برای هدایت پژوهش های پزشکی در کشور وجود ندارد؛ بر اولویت بندی طرح های پژوهشی بر مبنای نیاز، دغدغه ها و مسایل کشور و همینطور توزیع بودجه های پژوهشی بر این مبنا تاکید نمود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران که در طول دوره فعالیت خود در سمت هایی همچون وزیر بهداری، وزیر فرهنگ و آموزش عالی، ریاست فرهنگستان علوم پزشکی، ریاست سازمان نظام پزشکی و چندین پست کلیدی دیگر در حیطه سلامت و پزشکی به ارائه خدمت پرداخته؛ ضمن اشاره به نکاتی در مورد بایدها و نبایدهای پژوهش در حوزه سلامت و با تکیه بر اینکه پژوهش یک مقوله مهم و راهی به سمت آینده روشن در کشورهاست، اظهار نمود: در صورتی که جهت دادن اصولی به پژوهش یک اقدام بسیار مهم و ضروری می باشد، متاسفانه ساختارها در کشور ما بگونه ای است که پژوهش هدفمند و با نتایج اثربخش انجام نمی شود؛ در حالیکه اگر پژوهش هدفدار بوده و به عبارتی منظور از انجام آن مشخص باشد، حاصل و اثرت مفیدی برای کشور خواهد داشت.
این استاد پیشکسوت دانشگاه به بهانه هفته پژوهش در گفتگو با ایسنا، خاطر نشان کرد: پژوهش های عمیقی که در کشورهای پیشرفته انجام می شود علاوه بر پیشرفت علمی و ممتاز شدن در دنیا، منافع اقتصادی بسیاری به ارمغان می آورد؛ بعنوان نمونه پژوهش به کشف و شناسایی روش های جدید درمانی، اختراع دستگاه و یا ابزار مورد نیاز در حوزه های مختلف منجر شده و همین پژوهش ها پایه پژوهش های بعدی خواهند شد.
فاضل یکی از اشکالات اساسی پژوهش در کشور را خلاصه شدن امر تحقیق و پژوهش در تولید مقاله دانست و اظهار داشت: مقاله در صورتی با ارزش است که حاصل علمی، اقتصادی و پیشرفت برای کشور داشته باشد؛ مقاله بی حاصل مانند گردویی است که ظاهر خوش ترکیبی دارد ولی بعد از باز کردن، مغز و حاصل خوبی در دل آن مشاهده نمی گردد.
وی با انتقاد از محدود کردن پژوهش به تولید مقاله، با اشاره به اینکه خود مقاله چیز بدی نیست، اظهار نمود: مقاله بی حاصل مورد نقد است، درواقع پژوهش باید به یک نکته نامعلوم پاسخ داده، فرضیه ای را تایید و یا رد کند و یا ابزار و وسیله مورد نیازی را عرضه کند، به عبارتی منجر به پیشرفت ملموس علمی شود. پژوهش ها و مقالات دانشگاهیان و محققان کشور باید هدف دار بوده و در انتها پژوهش نقطه مبهم و نامعلومی مکشوف شود و به دنبال آن یک گام اقتصادی، علمی و حیثیتی به جلو برداشته شود.

هدف از انجام پژوهش باید مشخص باشد
این پزشک فوق تخصص جراحی عروق با تکیه بر اینکه هدف از انجام پژوهش باید مشخص بوده و این اهداف و نیازها به پژوهشگران عرضه گردد، ضمن انتقاد از نحوه توزیع بودجه ریزی و اولویت بندی پژوهشی در کشور، خاطرنشان کرد: شیوه فعلیِ توزیع بودجه های پژوهشی و حمایت مادی از پژوهش های بدون حاصل و بی هدف نه تنها صحیح نبوده و نفعی برای کشور ندارد، بلکه باید جهت ترغیب محققان و پژوهشگران به انجام پژوهش های هدفمند گرنت و بودجه خاص پژوهشی در نظر گرفته شود.
فاضل با تکیه بر اینکه پژوهشگران باید وقت خویش را صرف تحقیقاتی کنند که نتایج آن به صورت ملموس برای رفع نیاز کشور باشد، اظهار نمود: جهت تحقق این هدف باید مسایل و دغدغه های مختلف کشور برای تعیین اولویت های پژوهشی در نظر گرفته شود و پژوهش هم برای حل این معضلات روشن و مشخص و در جهت نوآوری و کشف روش های نوین در حوزه سلامت صورت گیرد. به عبارت دیگر پژوهش های حوزه سلامت باید مساله محور و در جهت حل مشکلات کشور بوده و در اصل اولویت های جامعه در چارچوب پژوهش دسته بندی و در چارچوب پژوهش اجرا شود.
رییس اسبق سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه به مباحث اخیر مطرح شده در حوزه طب سنتی اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان نمونه طب سنتی یکی از مسائل مطرح روز است که می توان پروژه های تحقیقاتی بی شماری در این حیطه طراحی و در جهت حل مسایل دارویی و کمک درمانی اجرا کرد، البته لازم است این طرح ها و ادعاها ابتدا از راه انجام آزمایش و مطالعات بالینی ثابت شود؛ از طرفی می توان طرح های پژوهشی کشور را در جهت رفع نیاز کشور به ابزار و دستگاههای پزشکی معطوف کرد، این درحالیست که هنوز خیلی از ابزار پیش پا افتاده جراحی از کشورهای دیگر وارد وارد می شود.
رییس جامعه جراحان ایران با تکیه بر لزوم برنامه ریزی اساسی برای هدایت و سوق دادن برنامه های پژوهشی به سمت نتایج مؤثر و ایجاد دستاوردهای مورد نیاز کشور، خاطرنشان کرد: لازم است برای پژوهش ها اولویت بندی در نظر گرفته شده و بر اساس آن از پژوهش و پژوهشگر حمایت شود، نه اینکه هر کس به سلیقه خود و بدون توجه به نیاز جامعه عمل کند، همینطور بودجه های تحقیقاتی صرف مسائلی شود که حاصل آن به نفع مملکت باشد.
این استاد پیشکسوت دانشگاه در اینباره توضیح داد: بعنوان نمونه باید 10 مسئله و اولویت مهم از جانب سیاستگذاران مطرح شده و اعلام گردد که پژوهشگر در این عرصه ها طرح ارائه کرده و از این طریق گرنت و حمایت جذب کند؛ این در حالیست که الان این اولویت بندی ها وجود ندارد و پژوهشگر تنها در حیطه مورد علاقه خود کار می کند که در نهایت به تولید مقاله ای بدون حاصل منجر می شود.

موانع عدم استفاده از نتایج پژوهش ها
دکتر فاضل در ارتباط با علل عدم استفاده از نتایج پژوهش در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های مسئولان، اظهار نمود: یکی از علل اصلی این مسئله عدم ارتباط موثر بین نیاز مسئولان و جامعه با حوزه تحقیقات و پژوهش در کشور است؛ بعنوان نمونه در همین مبحث روز یعنی بحران کرونا، تحقیقات و مقالات و پژوهش ها در جهت نیاز تصمیم گیران و اولویت فعلی جامعه صورت نمی گیرد و این دو با هم رابطه قبلی ندارند. ازاین رو باردیگر احساس می شود که اولویت بندی پژوهش هنوز در کشور ما گرفتار نقصان بوده و باید در این راه گام های جدی تری برداشته شود.

برقراری موازنه بین هزینه و نتایج طرح های تحقیقاتی
رییس سابق فرهنگستان علوم پزشکی در ادامه ضمن اشاره به چگونگی بودجه های پژوهشی در کشور و تاکید بر اینکه در تحقیقات باید موازنه سودمندی بین هزینه و نتایج طرح برقرار باشد، اظهار نمود: سرمایه گذاری در پژوهش اگر هدایت شده و هدف از انجام پژوهش از قبل مشخص باشد، اثربخشی و سود بیشتری حاصل می شود.
وی افزود: صرف هزینه و در اصل سرمایه گذاری برای اجرای پژوهش هدفمند به بازگشت سرمایه و کسب درآمد از نتایج تحقیقات منجر می شود، به عبارت دیگر خود پژوهش درآمدزاست، البته اگر به درستی تعریف شده و هدفمند باشد. ازاین رو شاید یکی از دلایلی که بودجه پژوهشی کشور روز به روز به جای افزایش، کمتر می شود این است که نتایج سودمندی از آن حاصل نشده و بنابراین ترجیح داده می شود که بودجه ها در کارهای دیگر صرف شود.
1399/10/01
14:06:52
5.0 / 5
1124
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , استاد , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور