امید عنوان كرد

افزایش 15 درصدی پذیرش دانشجوی علمی كاربردی

افزایش 15 درصدی پذیرش دانشجوی علمی كاربردی به گزارش کنکوری خوزستان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اعلان اینکه در گذشته توجه زیادی به دانشگاه های مهارتی نمی شد و نگاه مثبت نبود، اظهار داشت: اما حالا این نگاه مثبت شده است تا حدی که تنها در دانشگاه ما در سه سال اخیر سالیانه بین 10 تا 15 درصد افزایش پذیرش دانشجو داشتیم، درحالی که در سایر دانشگاه ها، جمعیت رو به کاهش است.


محمدحسین امید، در آیین استقبال از دانشجویان نو ورود که امروز (۲۲ آذر) به صورت ویدئو کنفرانس در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان برگزار شد، اظهار نمود: تا چند سال قبل باتوجه به حاکم بودن روحیه مدرک گرایی، آموزش های مهارتی در اولویت مردم و مسئولان نبود. در کل دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی هستند که به صورت مهارتی تدریس می کنند. برمبنای برنامه ششم توسعه کشور که حالا در ایام آخر اجرای این برنامه هستیم، طبق قانون باید تا اختتام اسفند ماه، ۳۰ درصد از کل دانشجویان کشور مهارتی باشند. یعنی اگر حدود ۳ میلیون دانشجو وجود داشته باشد باید یک میلیون نفر در دانشگاه های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای تحصیل کنند. در این دو دانشگاه ظرفیت لازم به وجود آمده است، ما تنها در دانشگاه علمی کاربردی می توانیم یک میلیون دانشجو تربیت نماییم اما واقعیت این است که کمتر از ۱۵ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های مهارتی تحصیل می کنند.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: در گذشته توجه زیادی به دانشگاه های مهارتی نمی شد و متقاضی کمی وجود داشت چونکه نگاه مسئولان و مردم به این دانشگاه ها مثبت نبود. اما حالا این نگاه مثبت شده است تا حدی که تنها در دانشگاه ما در سه سال اخیر سالیانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پذیرش دانشجو داشتیم، درحالی که در سایر دانشگاه ها جمعیت رو به کاهش است. حتی دانشگاه های نظری هم به دنبال ایجاد شرایطی برای انتقال مهارت به دانشجو هستند و دوره های عملی را افزایش داده اند.
وی اظهار داشت: در کشور حالا به جمع بندی رسیده ایم که یکی از راهکارهای کاهش بیکاری، آموزش های مهارتی است. حالا همه بر این باور هستند که دانش آموختگان دوره های نظری نمی توانند به آسانی شغل ایجاد کنند و قبل از آن باید دوره های مهارتی را طی کنند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تغییرات به وجود آمده در دانشگاه علمی کاربری، بیان کرد: دانشگاه ما در طول این چند سال فراز و نشیب های زیادی به خود دیده است. در برنامه اول پنج ساله دانشگاه، بازبینی در همه زمینه ها صورت گرفت. در کمتر از ۲ سال توانستیم بیش از ۹۰ هزار مدرس علمی کاربردی را باردیگر ارزیابی نماییم و از این تعداد ۲۵ هزار نفر موفق به احراز شرایط دانشگاه شدند. همین طور در طول این مدت موفق به باثبات کردن وضعیت دانشگاه شدیم. در سالهای اخیر نیز نزدیک به ۲۰۰ مرکز نوآوری در کشور ایجاد کردیم.
امید با اشاره به توسعه مناسبات بین المللی این دانشگاه، اشاره کرد: در سالهای اخیر ارتباطات بین المللی دانشگاه توسعه پیدا کرده و برای نخستین بار برخی از دانشجویان کارشناسی را برای گذراندن دوره کارورزی به آلمان اعزام می نماییم که در تاریخ دانشگاه بی سابقه است.
او در آخر با اعلان اینکه دانشجو باید مطالبه گر باشد، اظهار داشت: از شروع سال تا حالا ۵۰ استارت آپ برگزار کردیم. تا آخر سال جاری نیز حدود ۱۰۰ رویداد شتاب دهنده برگزار می شود.
منبع:

1399/09/23
22:51:49
5.0 / 5
855
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور