جزئیات برنامه آموزشی رشته سیاست گذاری اجتماعی تصویب گردید

جزئیات برنامه آموزشی رشته سیاست گذاری اجتماعی تصویب گردید جزئیات برنامه آموزشی رشته سیاست گذاری اجتماعی در مقطع کارشناسی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در جلسه ۸۱۸ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره مختصر به بحث های صورت گرفته در جلسه قبل درباب عنوان رشته سیاستگذاری اجتماعی اظهار داشت: اساتید این رشته نامه مفصلی تهیه کرده و به تفصیل در اهمیت و ضرورت رشته سیاستگذاری اجتماعی صحبت کردند.
وی افزود: در این نامه اساتید متذکر شده اند که رشته سیاست گذاری اجتماعی یک رشته جا افتاده بوده و در ۴۷۲۹ دانشگاه جهان در مقطع کارشناسی تدریس می شود و با جستجوی عبارت لیسانس سیاست گذاری اجتماعی ۱۳۶۰۰ نتیجه به دست می آید که نشان از اهمیت این رشته در دنیا دارد.

دکتر حداد عادل با تاکید بر اهمیت این رشته اظهار نمود: تجربه چندین ساله بنده در نظام، انقلاب و حکومت نشان میدهد که در کشور ما دو ضعف بزرگ برخی مدیران سیاسی، نداشتن نگاه تخصصی اجتماعی و تخصص نداشتن در علم حقوق است.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: مطمئناً بدون این دو ابزار نمی گردد جامعه را اداره کرد و مسئولین کشور باید توانمندی ادراک مسایل اجتماعی را داشته باشند و از متخصصین مربوطه در هر حوزه کمک بگیرند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اهمیت علم حقوق در شئون مختلف زندگی افزود: حقوق گرامر زندگی اجتماعی است، همانطور که گرامر در زبان حاکم است و درست و غلط برمبنای آن سنجیده می شود، اهمیت آشنایی با حقوق در زندگی اجتماعی نیز به همین صورت است و متاسفانه ضعف کار ما در جامعه فقدان حقوقدان های قوی در اداره حکومت و در اجتماع است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حداد عادل با اشاره به اینکه برای اداره جامعه به متخصصین علوم انسانی نیاز داریم، اشاره کرد: متاسفانه هنوز ارزش علوم انسانی در کشور ما خیلی جا نیفتاده است و علوم انسانی در جامعه ما جزء تشریفات و حواشی است و همه به دنبال مهندس و پزشک هستند، در حالیکه سر و کار داشتن با مردم متخصص علوم اجتماعی نیاز دارد.
ایشان سپس خطاب به برنامه ریزان این رشته اشاره کرد: حتما اهتمام بیشتری در تالیف منابع داشته باشند و هرچه زودتر کارشناسی ارشد و دکتری این رشته را راه اندازی کنند و بسیاری از منابع را به دانشگاه ها بعنوان پایان نامه بدهند و این رشته را مهم و جدی بگیرند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور کار این جلسه بررسی "جزئیات برنامه درسی رشته سیاست گذاری اجتماعی" در مقطع کارشناسی بود و با توجه به این که در جلسه گذشته عنوان رشته از جانب بعضی از اعضای شورای تحول مناسب تشخیص داده نشد، پس کارگروه موظف شد عنوان مناسب تری را به شورای تحول پیشنهاد دهد.
همین طور دکتر مسعود عالمی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طی سخنانی درباب عنوان رشته اظهار داشت: هم اکنون انجمن بین المللی ۴۸ سال است که سیاست گذاری اجتماعی دارد و در مقطع لیسانس حتی گرایش های این رشته مشخص شده است و بطور مفصل درباره این رشته مطلب وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر عبارت رشته سیاست گذاری اجتماعی را در گوگل جستجو نماییم، ۷۶۱۰ عنوان می دهد و این نشان دهنده این است که این اصطلاح در میان اصحاب علوم اجتماعی جا افتاده است.

وی به کتاب ها و مقالات مختلفی که با همین عنوان چاپ شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: در دانشگاه علامه پژوهشکده مطالعات و سیاست گذاری اجتماعی تاسیس شده و هر تغییری در عنوان رشته موجب می شود جایگاه کاربردی این رشته از بین برود و در بحث جذب در دستگاه های اجرائی تصور نوعی نظری بودن مطرح می شود.
در ادامه دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اهمیت و ضرورت رشته سیاست گذاری اجتماعی اظهار نمود: در نشست هایی که با مسئولین دستگاه های مختلف اجرائی کشور داشتم، همه معتقد بودند که کارشناسان زیادی در بخش های گوناگون دستگاهها مشغول فعالیت هستند، ولی سیاستگذاری که بتواند برنامه را تبدیل به سیاست کند، وجود ندارد و این خود یک نقص بزرگ است.
وی افزود: باتوجه به اجماعی که از جمیع جهات بین علمای این رشته درباب عنوان وجود دارد و با توجه به اینکه در مدرک تحصیلی این فارغ التحصیلان کارشناس سیاست گذاری اجتماعی قید می شود، عنوان این رشته، سیاست گذاری اجتماعی باشد بهتر بنظر می رسد.
در ادامه دکتر علی اکبر مزینانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه در سخنانی اظهار داشت: در ادبیات این رشته سیاست گذاری به مفهوم بالاترین سطح این کار نیست، بلکه سطوح سیاست گذاری متفاوت بوده و در امور مختلف از سطح محلی تا سطوح بسیار بالاتر می توان سیاست گذاری کرد.
وی افزود: این عنوان لزوماً به این معنا نیست که فارغ التحصیلان این رشته در دستگاه های کلان سیاست گذار مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و غیره وارد سیاستگذاری اجتماعی شوند، بلکه اصلاح این ذهیت می تواند دستور کار این رشته باشد.
بعد از بحث و تبادل نظر بین اعضا و بررسی عناوین پیشنهادی، عنوان رشته سیاست گذاری اجتماعی با رای مثبت اعضا تصویب گردید.
در ادامه جلسه بررسی "جزئیات برنامه درسی رشته سیاست گذاری اجتماعی" در مقطع لیسانس در دستور کار قرار گرفت و دکتر عالمی گزارشی دراین زمینه ارائه کرد.
همین طور در آخر جلسه ۱۸۸ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، بعد از اظهار نظر اعضا و جمع بندی دکتر حداد عادل، جزئیات برنامه آموزشی رشته سیاست گذاری اجتماعی در مقطع کارشناسی به تصویب رسید.1399/09/20
16:05:51
5.0 / 5
929
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحصیل , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور