قائم مقام وزیر علوم مطرح كرد:

همسایگان اولویت ایران در برنامه های بین المللی سازی آموزش عالی

همسایگان اولویت ایران در برنامه های بین المللی سازی آموزش عالی به گزارش كنكوری قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اظهار داشت: در بخش بین المللی سازی آموزش عالی كشور، همسایگان ما در جایگاه ویژه ای قرار دارند و جزء كشورهای هدف و اولویت ما هستند.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، به نقل از وزارت علوم، حسین سالارآملی در نشست مجازی مجمع عمومی فوق العاده اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، گفت: امیدوارم این جلسه به اهداف عالیه خود در گسترش دانش در بین اعضا و انتقال تجربیات علمی و فناوری فی درخلال موفق باشد.
وی اضافه کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران از برنامه ها و کوشش های اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر حمایت کرده و آنرا موفق می داند؛ بااینکه انتظار تحرک و پیشرفت و جدیت بیشتری را نیز دارد.
به گفته قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، برگزاری این جلسه در اوج بیماری کووید -۱۹ گویای عزم و اراده مسئولان علمی و دانشگاه های کشورهای عضو است که هیچ نوع خللی را در امتداد توسعه علم و فناوری و تبادل دانش نمی پذیرند. ما همگی اعتقاد داریم که زندگی بهتر مردم، مبارزه با افراط گری، مبارزه با فقر و بسترسازی توسعه پایدار کشورها تنها بر پایه توسعه علم و دانش امکان پذیر است.
وی اضافه کرد: در جمهوری اسلامی ایران در طول ۱۵ سال اخیر بیشترین رشد علمی دنیا بر طبق ایندکس های SIS و Scopus را داشته ایم و در بخش فناوری بعنوان یک مثال می دانید که در طول چندماه اخیر توانستیم ماهواره تولید شده خودرا توسط ماهواره بر ایرانی بر روی مدار زمین قرار دهیم.
وی اشاره کرد: سیاست های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عمدتاً بر پایه ۳ اصل کلی: آوردن علم و دانش دانشگاهی برای رفع نیازهای جامعه، توسعه دوره های فنی- حرفه ای و بین المللی سازی آموزش عالی کشور پایه ریزی شده است.
سالارآملی اضافه کرد: در بخش بین المللی سازی آموزش عالی کشور، همسایگان ما در جایگاه ویژه ای قرار دارند و جز کشورهای هدف ما هستند. البته محورهای عملیاتی بین المللی سازی آموزش عالی، در چند شاخه مهم پیگیری می شود که از آن جمله می توان به تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه های مشترک تحقیقاتی، دوره های آموزشی مشترک و آشنایی و توسعه زبان وادبیات و فرهنگ دیگر کشورها و آشنا ساختن جامعه نخبگانی این کشورها درباب فرهنگ و زبان فارسی، اشاره نمود. تبادل استاد به صورت ترددی، تدریس دوره های کوتاه مدت و تدریس مجازی نیز نیازمند حمایت می باشد.
وی عنوان کرد: اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر می تواند در امتداد توسعه صلح و برادری و رفع فقر در جامعه و حفظ محیط زیست کمک شایانی به ملت های اطراف دریای خزر کند. مجله محیط زیست کاسپین یک نمونه از توجه جدی نخبگان دانشگاهی برای تبادل تجربیات دراین زمینه و وجود چندین پروژه تحقیقاتی نیز از اراده ما برای رفع معضلات منطقه می گوید.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اشاره کرد: این مجمع عمومی بااینکه به صورت مجازی است اما می تواند نقش اساسی خود در منطقه را به صورت اثرگذار و در بین بالاترین سطوح مدیریتی تبیین کند.
وی اضافه کرد: گام نخست می تواند نشست وزرای علوم و فناوری کشورهای عضو اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر و تبیین سیاست های کلان میان مدت و طولانی مدت باشد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی آن اعلام آمادگی می نماید. فراخوان دیگر دانشگاه های منطقه به خصوص از حوزه آبریز دریای خزر یعنی کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکیه بعنوان عضو ناظر یا همکار می تواند در تعمیق و گسترش کارهای علمی شما و اثرگذاری منطقه ای و جهانی آن مؤثر باشد.
سالار آملی، ابراز امیدواری کرد: در راه پیشرفت، هم گرایی و پشتیبانی علمی از توسعه پایدار منطقه موفق و سربلند باشید.


منبع:

1399/09/07
13:22:43
5.0 / 5
1266
تگهای خبر: آموزش , استاد , تحقیقات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور