معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

آزمون دستیاری به تعویق نمی افتد

آزمون دستیاری به تعویق نمی افتد به گزارش كنكوری معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: باتوجه به شرایط فشرده ای كه بر آزمون های علوم پزشكی حاكم است امكان تعویق آزمون دستیاری از اسفندماه 99 وجود ندارد.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، دکتر علی اکبر حق دوست امروز در نشست مجازی با دانشجویان و نماینده شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی در پاسخ به سئوالات دانشجویان در زمینه های آموزشی و دانشجویی اظهار داشت: این جلسه فرصتی برای پاسخگویی به سئوالات دانشجویان است و ما خودرا ملزم می دانیم که به پرسش های دانشجویان پاسخ دهیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره حقوق دانشجویان شهریه پرداز که همانند دانشجویان دوره های روزانه کشیک می دهند و کارورزی خودرا انجام می دهند و در بعضی دانشگاه ها حق الزحمه دریافت نمی کنند، اظهار داشت: منم به این مساله اعتقاد دارم که باید حقوق این دانشجویان پرداخت گردد.
حقوق دانشجویان شهریه پرداز به تصویب هیات امناها می رسد
معاون وزیر بهداشت اشاره کرد: معاونت آموزشی درصدد است که این مساله را به هیات امنای دانشگاه ها ارسال نماید تا در هیات امناها مصوب شود و ضمانت اجرائی پیدا کند و امیدوارم در نخستین دوره برگزاری هیات امناها از شروع سال آینده تلاش شود مشکل پرداخت حق الزحمه به دانشجویان شهریه پرداز حل شود.
وی درباب لغو آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی که قرار بود ۶ آذر برگزار شود، اظهار داشت: دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی اعلام نمود که اگر شرایط کرونا اجازه دهد آزمون های لغو شده ۶ آذر در هفته اول دی ماه اجرا شود که این مساله امروز در سایت سنجش اعلام می شود.
آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی هفته اول دی ماه برگزار می شود
حق دوست درباره مطالبه دانشجویان در زمینه جایگزینی نمره آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی با فعالیت دانشجویان در بخش کرونا تصریح کرد: امکان ارتقاء تحصیلی برمبنای حضور در بخش ها وجود ندارد. با احترام به زحمات داوطلبانه دانشجویان بحث درس و کیفیت درس را نباید به کارهای داوطلبانه گره زد برای اینکه کیفیت درس وظیفه استاد و دانشگاه است.
وی در پاسخ به این مساله که ۱۰ درصد نفرات برتر آزمون دانشنامه همیشه امکان معرفی بعنوان عضو هیات علمی به دانشگاه ها را داشته اند اما امسال این مساله رخ نداده است، اظهار داشت: مشی من اختیار به دانشگاه ها است و دستیاران و متخصصان نیز در طول این مدت سختی های زیادی را تحمل کردند اما اختیار با دانشگاه ها است که ۱۰ درصد برتر را جذب کنند. اما سهم ۱۰ درصد برای هیات علمی شدن در دانشگاه ها کنار گذاشته می شود.
امکان تعویق برای آزمون دستیاری وجود ندارد
معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره درخواست های زیاد برای تعویق چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری و مساعد نبودن شرایط برگزاری آزمون اظهار داشت: این درخواست زیاد مطرح می شود اما امکان تعویق برای آزمون دستیاری وجود ندارد. امسال هم اگر تغییری بود به سبب مصوبه ستاد ملی کرونا بود. چندین مرحله برای جابجایی لازم است. نتایج دستیاری باید زمان مناسبی اعلام گردد تا دستیار بتواند در زمان شروع کار خود زمان کافی در اختیار داشته باشد. این فرآیند زمان بر است در فشرده ترین حالت ۱۲۰ روز زمان نیاز داریم.
وی اضافه کرد: آزمون دستیاری همیشه در اسفندماه برگزار شده و تغییر زمان آن مصوبه قانونی می خواهد. پس از سال، در اردیبهشت ماه، ماه مبارک رمضان را داریم و در خردادماه هم انتخابات ریاست جمهوری است و زمان کافی در اختیار نداریم. قبول دارم که برخی داوطلبان می خواهند بیشتر مطالعه کنند اما برخی هم می خواهند آزمون سر موقع شروع شود.
حق دوست افزود: امسال هم ما مجبور شدیم خیلی از استانداردها را کم کردیم و به سبب فشرده بودن زمان خیلی از مصاحبه ها انجام نشد و دوره های آموزشی دانشگاه ها برای آشنایی رزیدنت ها حذف شد. مسائل حقوقی به دانشجویان گفته نشد. ضمن اینکه اساتید باید از قبل سئوالات طراحی نمایند و امنیت و حفظ سئوالات هم باید در نظر گرفت.
ارائه پیشنهاداتی درباره نمره زبان دانشجویان دکتری
وی در پاسخ به اینکه دانشجویان دکتری برای آزمون جامع به نمره زبان نیاز دارند و آزمون های زبان لغو شده و مشکلات دانشجویان اضافه شده است، اظهار داشت: دکتری عالی ترین درجه تحصیلی است. بلد نبودن زبان خارجی برای یک دانشجوی دکتر افت شمرده می شود. برای یک امتحان حداقل نمره زبان را می خواهیم بازهم دانشجویان مشکل دارند اگر کسی نمی تواند نمره بیاورد چطور می خواهد مقاله خارجی بخواند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: باتوجه به لغو چند دوره آزمون زبان پیشنهاداتی در شورای عالی برنامه ریزی مطرح می شود و شاید یک ارفاقی صورت گیرد که در آینده نزدیک اعلام می شود.
وی در پاسخ به موضوع انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور و فشاری که به وزارت بهداشت در قبول این دانشجویان وارد می شود اظهار داشت: از سال ۲۰۱۹ میلادی ما دانشجوی ورودی از میان از دانشجویان خارج از کشور نداشتیم. مصوبه ما را برای این انتقال ممنوع کرده است. ضمن اینکه فضای آموزشی برای ورودی کنکوری هم به اندازه کافی نداریم.
امکان بازگشت برای دانشجویانی که پس از ۲۰۱۹ رفته اند وجود ندارد
حق دوست اشاره کرد: خانواده هایی که پس از ۲۰۱۹ آگاهانه فرزندان خودشان را به خارج فرستاده بودند، می دانستند که امکان بازگشت وجود ندارد. ما هم در مقابل فشارها مقاومت می نماییم و باید تاکید کنم که امکان بازگشت برای دانشجویانی که پس از ۲۰۱۹ رفته اند وجود ندارد.
وی درباره این پرسش که چرا شیوه نامه آموزش مجازی و آزمون ها از طرف وزارت بهداشت تهیه نمی گردد و دانشگاه ها به اختیار خودشان شیوه برگزاری آزمون را تهیه می کنند، اظهار داشت: مختصات آموزش مجازی و آزمون ها از طرف یکی از دانشگاه های علوم پزشکی بعنوان هماهنگ کننده در حال جمع آوری است و نقطه نظرات دانشجویان هم دراین زمینه جمع آوری می شود.
نقص های آموزش مجازی را می پذیرم
معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: نقص های آموزش مجازی را می پذیرم و به هر حال تجربه اول است. اما مشکلات زیادی دراین زمینه وجود دارد و ما وظیفه داریم که سیستم آموزشی کیفیت را تضمین کند و امتحانات یکی از ارکان اصلی تضمین کیفیت است. در ترم پیش معدل دانشجویان سه نمره بالا رفته است که این مساله نشان میدهد مشکلاتی هم از طرف دانشجویان وجود دارد.
شیوه نامه تغییرات برای پایان نامه های دانشجویان دکتری عمومی به نفع دانشجویان است
وی درباره شیوه نامه تغییرات برای پایان نامه های دانشجویان دکتری عمومی اظهار داشت: این شیوه نامه بسیار به نفع دانشجویان است و پیشنهاد می کنم دانشجویان این مساله را بعنوان مطالبه مطرح و آنرا به صورت مستند دنبال کنند. بجای پایان نامه هایی که ممکنست کارآیی نداشته باشد می توانند در مطب ها و خیریه ها فعالیت کنند و آنرا مستند کنند.


منبع:

1399/09/05
13:13:52
5.0 / 5
1252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور