یك اعتراض دانشجویی؛

افزایش 200 درصدی شهریه یك رشته در دانشگاه آزاد

افزایش 200 درصدی شهریه یك رشته در دانشگاه آزاد دانشجویان دانشگاه آزاد می گویند شهریه ثابت رشته روانشناسی بالینی در ترم جاری حدود ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، از چند روز گذشته دانشجویان رشته روانشناسی بالینی در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هنگام ثبت نام و پرداخت شهریه ثابت با عددی نامتعارف مواجه شدند؛ آنها بر این باورند، شهریه این رشته نسبت به ترم گذشته با افزایش دو برابری همراه بوده است. ماجرا از این مقرر است که دانشجویان زمان ثبت نام در رشته روانشناسی بالینی متوجه شدند، این رشته زیر مجموعه گروه پزشکی قرار گرفته است؛ در حالیکه آنها معتقدند چرا وقتی وزارت بهداشت مجوزی در این خصوص صادر نکرده و رشته بالینی همچنان زیر مجموعه وزارت علوم است، شهریه رشته های علوم پزشکی را باید بپردازند؟
این دانشجویان با راه اندازی یک کمپین اعتراضی و جمع آوری امضا قصد دارند، صدای اعتراض خویش را به گوش رئیس این دانشگاه برسانند.
یکی از دانشجویان معترض در همین رابطه به خبرنگار مهر می گوید: من دانشجوی مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستم و در زمان انتخاب واحد ترم جاری با افزایش ۲۰۰ درصدی شهریه رو به رو شده ایم. برخی دلیل افزایش شهریه را این طور عنوان می کنند که این رشته در زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته است؛ در حالیکه ما در کنکور وزارت علوم شرکت کردیم نه وزارت بهداشت!
وی اضافه کرد: بالتبع مدرک ما از وزارت علوم صادر می شود و مدرک حاصله هیچ کیفیت و ارزش و اعتباری با قبل نخواهد داشت با این تفاوت که شهریه علوم پزشکی ها را می پردازیم. من و خیلی از دانشجویان توان پرداخت این شهریه را نداریم و با این شرایط مجبور به انصراف هستیم.
یکی از دیگر از دانشجویان می گوید: من پذیرفته شده مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستم و در ابتدا برای پرداخت شهریه در سامانه آموزشیار، مبلغ ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان را پرداخت کردم اما با گذشت چند روز به صورت ناگهانی مبلغ شهریه به حدود ۶ میلیون تومان تغییر نمود و وقتی از مسؤلان مربوطه توضیح خواستیم گفتند رشته ما زیر شاخه گروه علوم پزشکی است.
دانشجوی دیگری که در کنکور سال جاری وزارت علوم شرکت کرده و می خواهد در مقطع ارشد این رشته تحصیل کند به خبرنگار مهر، می گوید: هنگام ثبت نام متوجه شدم که شهریه ثابت رشته ای که در آن قبول شدم، ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است در حالیکه وقتی از دانشجویان ترم بالایی پرس و جو کردم این شهریه ترم گذشته ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. نکته جالب اینجاست که در کنار نام گروه، عنوان پزشکی درج شده است!

وی اضافه کرد: وقتی حساب کردم متوجه شدم با احتساب واحدها و شهریه متغیر، کل شهریه من برای یک ترم حدود ۱۰ میلیون تومان می شود که واقعاً قدرت پرداخت این شهریه گزاف را ندارم. بنابراین مقرر است من به همراه تعداد دیگری از دانشجویان این رشته فردا مقابل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تجمع اعتراضی داشته باشیم.
امیر محجوب، مسئول ارتباط دانشجویی دانشگاه آزاد شب گذشته در حساب اینستاگرامی خود خبر از پیگیری این مورد داد و اعلام نمود با دستور رئیس دانشگاه آزاد مقرر است شهریه این رشته مجدداً بررسی و احتمالاً اصلاح گردد.
امروز اما سخنگوی دانشگاه آزاد نسبت به این مورد واکنش نشان داد؛ حیدری در توضیحات خود می گوید: افزایش شهریه رشته روانشناسی بالینی ارتباطی به زیر نظر بودن این رشته در گروه پزشکی ندارد. شهریه های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع مختلف به صورت استانی و بر مبنای شاخص هایی همچون پر متقاضی بودن، واحد تحصیل و … تعیین شده است.
وی البته در ادامه این نکته را هم اضافه کرد که ساماندهی امور آموزشی و پژوهشی رشته روانشناسی بالینی از اواخر سال ۹۷ از جانب طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به گروه علوم پزشکی سپرده شده اما این امر بدان معنا نیست که روانشناسی بالینی جزو رشته های پزشکی به حساب می آید.
سخنگوی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: رشته روانشناسی بالینی در دانشگاه ها و واحدهای آموزشی دانشگاه تحت نظارت وزارت علوم و با سرفصل های معین این وزارتخانه تدریس می شود و تنها ساماندهی امور به گروه پزشکی سپرده شده است و تا زمانی که اختیارات کامل رشته روانشناسی بالینی همچون تعیین سرفصل دروس عرضه شده در اختیار وزارت بهداشت قرار نگیرد، این رشته همچون دیگر رشته های تحت نظارت وزارت علوم است.


منبع:

1399/08/18
20:19:48
5.0 / 5
1070
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور