تعیین حدود ۱۰ محور اولویت دار برای توسعه همكاری ایران و چین

تعیین حدود ۱۰ محور اولویت دار برای توسعه همكاری ایران و چین به گزارش كنكوری قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه ارتباط ایران با چین در حوره علم، فناوری، اقتصاد دانش بنیان و آموزش عالی، اظهار داشت: در این راستا ۱۰ حوزه اولویت دار برای توسعه این ارتباط در قالب نقشه جامع علمی كشور تعیین شده است.


به گزارش ایسنا دکتر منصور کبگانیان امروز در حاشیه یکصد و سی و هفتمین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه اعضا بر مبنای پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری و مجازی در این نشست مشارکت داشتند، اضافه کرد: توسعه همکاری ایران و چین نخستین مبحث مطرح در این نشست بوده است.
وی با اشاره به اینکه پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری ارتباط ایران و چین ارتقای جدی یافته است، اظهار نمود: بخش مهمی از این ارتباطات می تواند در حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان باشد و در این راستا رئیس جمهور چین به دکتر لاریجانی نماینده مقام معظم رهبری پیشنهادی در زمینه شروع همکاریهای ایران و چین در حوزه آموزش عالی عرضه کرد، ازاین رو در این نشست نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و روسای دانشگاه مهم و برتر کشور حضور بهم رساندند.
کبگانیان با اشاره به اینکه در این نشست پیشنهاداتی در زمینه توسعه ارتباط دو کشور در حوزه آموزش عالی عرضه شد، تصریح کرد: در این نشست مقرر شد که پیشنهادات جمع آوری شده در این نشست در کمیسیون همکاریهای علمی بین المللی به صورت مدون نهایی شود.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بعضی از پیشنهادات عرضه شده در این نشست، خاطرنشان کرد: در این نشست پیشنهاد شد که حتما فراتر از بورس همکاری ها ارتقا یابد و در صورتیکه تبادل دانشجو از راه بورس است در این همکاری در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دوره های تخصصی و یا دوره های کوتاه مدت فرصت مطالعاتی باشد.
وی با تاکید بر اهمیت توسعه همکاریهای ایران وچین در حوزه دوره های تخصصی، افزود: با عنایت به پیشرفت های فناوری و صنعتی کشور چین، فرصت خوبی برای ایران خواهد بود که در این حوزه نهادهای مسوول و معاونت علمی مسوول شدند که در قالب سیاست های نقشه جامع علمی کشور این همکاری را توسعه دهند.
وی با اشاره به اینکه همکاری ایران با چین در حوزه های خاص خواهد بود، در اینباره توضیح داد: از ۶ ماه قبل که اقدام در این حوزه به ما واگذار شد، ما کمیته ای در این حوزه ایجاد کردیم و ضمن آنکه دکتر لاریجانی از ما خواسته بود که با همه دستگاه های مربوط همکاریهای لازم را داشته باشیم و بر مبنای اولویت های نقشه جامع علمی کشور، حدود ۱۰ حوزه اولویت دار برای این همکاری در نظر گرفته شد که هوش مصنوعی یکی از آنها است.
اختصاص سهمیه برای بهیاران
کبگانیان مبحث مطرح دیگر در این نشست را درخواست وزارت بهداشت در زمینه تخصیص سهمیه برای بهیاران در آزمون سراسری ذکر کرد و اظهار داشت: اعضا در این نشست نکات و موضوعاتی را در این حوزه مطرح نمودند و از طرفی از آنجایی که ساماندهی کلیه سهمیه ها در دستور کار ستاد اجرایی نقشه جامع علمی کشور است، قرار شد که این مورد هم در کنار ساماندهی سایر سهمیه ها دیده شود.
وی افزود: این مورد هم اکنون مراعا گذاشته شده است.
پذیرش دکتری تخصصی در دانشگاه ها
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی آخرین دستور این جلسه را پذیرش دانشجو در دوره دکتری تخصصی در دانشگاه ها عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاه های مطرح به صورت مرتب نارضایتی خویش را از نحوه پذیرش دانشجو در دوره دکتری تخصصی اعلام می کردند.
وی با اشاره به اینکه پذیرش در این دوره ها کیفیت لازم را ندارند، افزود: در این نشست دو راهکار عرضه شد که یکی از آنها راهکار کوتاه مدت است که تا زمان انتشار کتابچه های سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۴۰۰، این راهکار کوتاه مدت به علت تعجیل وزارت علوم، اجرایی شود.
کبگانیان اظهار نمود: راهکار دیگر این است که برای کل پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخصوص در مقطع دکتری برنامه ریزی های کلانی به منظور ساماندهی پذیرش در این دوره تدوین شود؛ چون که دانشگاه های برتر کشور از وضعیت پذیرش دانشجو در این مقطع راضی نیستند.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در این نشست همه اعضا موافقت کردند که در ساماندهی پذیرش این دوره تعجیل شود؛ ازاین رو مصوب شد که به دانشگاه ها اجازه داده شود تا نسبت به تعیین حد نصاب مرحله دوم آموزش در پذیرش دانشجوی دوره دکتری اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: ما اطمینان داریم که این مصوبه به مقدار زیادی دانشگاه ها را راضی خواهد نمود و آنها قادر خواهند بود که دانشجویان با کیفیت را جذب کنند و بزودی مراحل ابلاغ آن با همکاری وزارت علوم، بهداشت و سازمان سنجش اجرا می گردد.
کبگانیان تصریح کرد: علاوه بر آن درخواست ما از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این بود که در مدت کوتاه یک ماهه طرح جامع ساماندهی آزمون تحصیلات تکمیلی بخصوص دوره دکتری را به ما تحویل دهد تا ما مراحل بررسی را اجرایی نماییم.
منبع:

1399/08/07
12:14:22
5.0 / 5
1206
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , تحصیل , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور