مدیر كل دفتر ارتباط با صنعت خبرداد:

رشد اشتغال در دوره دكتری و ارشد

رشد اشتغال در دوره دكتری و ارشد مدیر دفتر ارتباط با جامعه و صنعت اظهار داشت: بر مبنای نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۱۳۹۹، میزان درصد اشتغال در دوره دكتری و كارشناسی ارشد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.به گزارش کنکوری به نقل از وزارت علوم، محمد سعید سیف در سیزدهمین نشست مجازی مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهار داشت: بر مبنای نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۱۳۹۹، میزان درصد اشتغال در دوره دکتری و کارشناسی ارشد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
سیف در این خصوص تصریح کرد: درصد اشتغال دانش آموختگان مقطع دکتری از ۸۱.۵۹ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۸۳.۵۳ درصد در سال ۱۳۹۹ و درصد اشتغال دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد از ۶۳.۶۷ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۶۵.۲۱ درصد امسال افزایش یافته است.
مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به تاریخ ابلاغ طرح تحول همکاری ها با جامعه و صنعت توسط مقام عالی وزارت اظهار داشت: این طرح در مهرماه سال ۱۳۹۸ توسط دکتر منصور غلامی وزیر علوم به روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور ابلاغ شد؛ طرح دارای ۶ هدف کلان، ۸ راهبرد اصلی و ۴۴ برنامه و اقدام است و شیوه نامه شورای راهبردی با هدف اجرای اقدامات و پایش و مدیریت طرح در ۱۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۹ توسط مقام عالی وزارت تصویب و ابلاغ شد.
وی در مورد فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و جامعه اظهار داشت: امسال دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درخواست های فرصت مطالعاتی را به صورت منظم به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور اعلام نموده و همینطور از راه سایت دفتر ارتباط با جامعه و صنعت این وزارت، آئین نامه ها هم بارگزاری شده است.
مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درمورد پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت اضافه کرد: تدوین شاخصهای در رابطه با ارتباط با صنعت، دریافت اطلاعات قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور، تجزیه و تحلیل و مستندسازی وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور از شاخصهای مهم به حساب می آید.
سیف با اشاره به مهارت افزایی دانشجویان اظهار داشت: تعداد ۴۵۵۱ دوره برگزار شده که ۲۹۸۱ دوره تخصصی و ۱۵۷۰ دوره عمومی بودند و ۱۳۲۴۶۴ نفر در این دوره ها شرکت کردند و تابحال حدود ۳۰ دانشگاه اطلاعات مربوط به مهارت افزایی را ارسال کرده اند.
وی در مورد وظایف پیشنهادی مرکز مشاوره شغلی و کاریابی تخصصی دانشگاهی اظهار داشت: خدمات کاریابی، عرضه خدمات مشاوره، توسعه و بهبود دوره های کارآموزی، امور مربوط به بیمه بیکاری، امور مربوط به لغو تعهد دانش آموختگان، برگزاری نمایشگاه های کار و معرفی افراد کارآفرین به مراکز کار آفرینی همچون این وظایف می باشد.
مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درمورد برنامه های در رابطه با مزیت استانی و جهش تولید اضافه کرد: طرح مشارکت دانشگاه ها در افزایش بهره وری و جهش تولید، طرح مشارکت دانشگاه ها در بهره برداری از مزیت های استانی، پشتیبانی از پروژه های پیشنهادی موثر و طرح عارضه یابی مشکلات و نیازهای صنعتی و عرضه راهکار مناسب از رئوس این برنامه ها به حساب می آید.
سیف در مورد پروژه های فناورانه جهش تولید هم اظهار داشت: پروژه های فناورانه جهش تولید شامل ۸۸ پروژه است که اقداماتی همچون همکاری با وزارت کشور در جهت پشتیبانی از طرح ها، همکاری با بنیاد مستضعفان، همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت مالی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، همکاری با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و همکاری با بنیاد نخبگان در جهت پشتیبانی از پروژه های فناورانه و طرح های مزیت استانی در جهت این طرح ها و پروژه ها صورت گرفته است.
وی در مورد همکاری با بنیاد مستضعفان در پروژه های فناورانه جهش تولید و مزیت استانی اظهار داشت: ۲۳ پروژه فناورانه طرح های مزیت استانی و ۳۲ پروژه فناورانه جهش تولید به این بنیاد ارسال گردید که در حال بررسی و تصمیم گیری است و در مورد همکاری با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم ۲۳ پروژه فناورانه مزیت استانی و ۲۹ پروژه فناورانه جهش تولید ارسال شده است.
مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درمورد همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: ارسال ۱۰ پروژه فناورانه جهش تولید به معاونت نوآوری، ارسال ۱۸ پروژه فناورانه جهش تولید به مرکز توسعه فناوری های راهبردی و ارسال ۵ پروژه فناورانه جهش تولید به دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم انجام شده که ۵ پروژه فناورانه توسط معاونت نوآوری و تجاری سازی تایید شده و بقیه طرح ها در حال بررسی و تصمیم گیری است.
سیف به شاخصهای انتخاب دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت اشاره نمود و اضافه کرد: مشارکت در فعالیت ها و برنامه ریزی های ملی، اجرای قراردادهای پژوهشی تقاضامحور، عرضه دستاوردهای مهم اجرایی در رفع مشکلات و ایجاد شبکه های علمی و تشکل های تخصصی اثر گذار از معیارها و شاخصهای این انتخابات به حساب می آید.
وی درمورد امریه های ارتباط با جامعه و صنعت اظهار داشت: مجموع جذب نیروی امریه در اعزام ها ۲۰۲ نفر بوده که دانشگاه های معین ۹۶ نفر، دانشگاه های بزرگ ۳۳ نفر، پژوهشگاه ها ۷ نفر، پارک های علم و فناوری ۱۸ نفر و دیگر دانشگاه ها ۴۸ نفر بوده است.
سیف با اشاره به مستندسازی و ترویج دستاوردها اظهار داشت: فعالیتهای مربوط به سایت دفتر ارتباط با جامعه و صنعت شامل ارتباط مستمر با اعضای دفتر، انجام اطلاع رسانی در مورد همایش ها و نشست های ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، انعکاس توانمندی ها و انعکاس اخبار و اطلاع رسانی در مورد رویدادها در فضای مجازی با بیشتر از ۳۰۰۰ مخاطب است.
وی به صورت خلاصه به برنامه های هفته پژوهش و فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: برگزاری نشست مشترک مدیران ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور، امضای تفاهم نامه همکاری و قراردادهای صنعتی، شناسایی و تقدیر از طرح های برگزیده، تقدیر از دانشگاه های برتر در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه، برگزاری رویداد شناسایی الگوهای نوین و نشست های مشترک دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با صنایع و دستگاه های اجرایی از رئوس این برنامه ها است.
سیف برگزاری نشست های تخصصی مجازی با حضور دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی، برگزاری مسابقه اینفوگرافی و تهیه کلیپ از دستاوردها و برنامه ریزی نشست مشترک بین المللی در مورد تجارب و الگوهای جدید را از دیگر برنامه های هفته پژوهش و فناوری برشمرد.
وی در انتهای سخنان خود به همکاری مدیران دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور تصریح کرد و اظهار داشت: از مدیران دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه می خواهیم نسبت به بروزرسانی مستمر وبسایت های دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و درج لینک آنها در سایت وزارت علوم اقدام و اطلاعات مربوط به پایش مهارت افزایی را حداکثر تا آخر هفته آینده ارسال نمایند و برنامه های نشست های مشترک دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با صنایع را ارسال نمایند و نسبت به معرفی افراد برجسته در حوزه نشست های بین المللی برای بهره مندی از تجارب ارتباط با جامعه و صنعت در کشورهای پیشرو تسریع کنند.

1399/07/16
21:59:04
5.0 / 5
1716
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بیمه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور