معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

ضرورت ورود شركت های دانش بنیان به علوم انسانی

ضرورت ورود شركت های دانش بنیان به علوم انسانی به گزارش كنكوری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: معتقدیم شركت های دانش بنیان باید در رشته های علوم انسانی هم وارد میدان شوند و نسبت به گسترش علوم انسانی اهتمام ویژه ای داشته باشند.به گزارش کنکوری به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در مسافرت یک روزه خود به قزوین بعد از حضور در مراکز دانشگاهی در شهرستان بوئین زهرا از پارک علم و فناوری استان قزوین و شرکت های مستقر در آن هم بازدید نمود.
توسعه کمی پژوهش به حداکثر رسیده است
وی در جمع خبرنگاران گفت: روند رشد نظام فناوری از حوزه آموزش به پژوهش و فناوری کشیده شده است. توسعه کمی پژوهش به حداکثر رسیده است و از این پس باید به صورت عمیق در بخش پژوهش ورود پیدا نماییم به همین دلیل برای توسعه می توانیم به تدریج زیرساخت ها را به حوزه پژوهش خصوصاً فناوری و تحقیق اختصاص دهیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، اشاره کرد: شرکت ها چند دسته هستند در شرکت های نوپا مانند آزمایشگاه ها، چند جوان دور هم جمع و در مراکز رشد مستقر می شوند که باید حمایت های بلاعوض صورت گیرد. کمک ها حتما نباید ریالی باشد؛ وقتی اجاره کم از شرکت های دانش بنیان می گیریم کمک بلاعوض شمرده می شود. شرکت های دانش بنیان نیازمند کمک فکری و تخصصی هم هستند به همین جهت از لحاظ علمی و تخصصی می توانیم به آنان کمک نماییم.
لزوم استقرار شرکت ها در پارک های علم و فناوری
وی اشاره کرد: بعضی از شرکت ها هم مرحله نوپایی را طی کردند و تولید هم دارند ولی بازار آنها را نمی شناسد، این شرکت ها نیازمند معرفی هستند که با استقرارشان در پارک ها می توانیم به آنها کمک نماییم تا محصول خودرا به بازار معرفی کنند.
رحیمی اظهار داشت: دسته سوم شرکت های رشد یافته هستند که جای آنها در پارک نیست و باید با در شهرک های صنعتی مستقر شوند چون سازوکار مالی آنها متفاوت خواهد بود و یک بازار بزرگ خواهند داشت البته این بدان معنا نیست که از تسهیلات پارک برخوردار نباشد، واحد تحقیق و توسعه شرکت های رشد یافته می تواند در پارک مستقر باشد.
وی افزود: پارک علم و فناوری قزوین پارک رو به رشد و فعالی است. این پارک، پارک جامع استان قزوین است. در استانها تنها اجازه تأسیس یک پارک جامع داده شده است اما شعبات پارک های جامع می توانند در سایر شهرهای استان برپا شوند.
سیاست ما پشتیبانی از توسعه واحدهای فناور است
معاون وزیر علوم، با تاکید بر اینکه سیاست ما پشتیبانی از توسعه واحدهای فناور است، اظهار داشت: با اهتمام مدیریت دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و مصوبه هیئت امنا ۳۰ هکتار از اراضی این دانشگاه به پارک علم و فناوری قزوین اختصاص پیدا خواهدنمود تا توسعه پارک را شاهد باشیم. نهادهای در رابطه با وزارت علوم و مسئولان استانی باید حمایت لازم را داشته باشند تا فضاهای مورد نیاز واحدهای فناور مهیا و این واحدها در آن مستقر شوند.
کمبود فضا برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی
وی با اعلان اینکه توسعه پارک علم و فناوری به اشتغال دانش بنیان و دانش آموختگان دانشگاهی کمک خواهد کرد، اظهار داشت: مسئله ما، کمبود فضا برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی است تا آنان در مشاغل متناسب با رشته خود مشغول به کار شوند البته این امر با همراهی پارک ها، مراکز رشد و پردیس های علم و فناوری استانها محقق خواهد شد.
رحیمی اعلام نمود: پارک علم و فناوری قزوین در سال ۹۸ حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار ارزآوری داشت که با توسعه شرکت ها و افزایش صادرات شاهد ارزآوری بیشتر شرکت های دانش بنیان خواهیم بود. باتوجه به گستردگی صنایع در قزوین خوش بین هستیم که شرکت های دانش بنیان سهمی در تولید و صادرات این استان داشته باشند.
وی اشاره کرد: پارک ها وابستگی تشکیلاتی دارند و آنرا وابسته به مسئولان استانی، معاونت علمی ریاست جمهوری و مدیران اقتصادی می دانیم و وزارت علوم هم زیرساخت ها را فراهم می آورد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، اضافه کرد: موافق گسترش رشته های علوم انسانی و توجه به آنها هستیم؛ پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ نمونه بی نظیر در کشور است البته به این ها قائل نیستیم و باید پیشرفت های بیشتری داشته باشیم.
لزوم ورود شرکت های دانش بنیان در رشته های علوم انسانی
رحیمی اشاره کرد: معتقدیم شرکت های دانش بنیان باید در رشته های علوم انسانی هم وارد میدان شوند و نسبت به گسترش علوم انسانی اهتمام ویژه ای داشته باشند. رسانه ها هم بایستی توجه به علوم پایه و انسانی را از دانشگاه ها مطالبه کنند.


منبع:

1399/07/12
14:18:43
5.0 / 5
1749
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , اشتغال , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور