سرفصل دروس كارشناسی زبان فرانسه تصویب گردید

سرفصل دروس كارشناسی زبان فرانسه تصویب گردید به گزارش كنكوری كلیات سرفصل دوره كارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و جزئیات این برنامه به تصویب شورای تحول و ارتقای علوم انسانی رسید.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا؛ دکتر غلامعلی حداد عادل در جلسه 185 شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورایعالی انقلاب فرهنگی با دستور کار بررسی سرفصل آموزشی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه برگزار شد، تصریح کرد: مطالعه برخی سفرنامه های قدیمی نشان داده است که زبان فرانسه از زمان های قدیم در کشور ما رواج داشته و متأسفانه هم اکنون وضعیت مطلوبی ندارد و اسقبال داوطلبین کنکور از این رشته بسیار پایین است و این امر برای فرهنگ ما ضرر بزرگی است.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با ضروری دانستن تسلط دانشجویان زبان های خارجه به زبان و ادبیات فارسی افزود: اگر دانشجویی به زبان مادری خود تسلط نداشته باشد در یادگیری زبان های دیگر بویژه در بحث ترجمه نمی تواند موفق باشد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: مترجمین و ادبای نامدار کشورمان که توانستند از ادبیات سایر ملل استفاده کنند و مترجمان بسیار ماهر و حاذقی باشند در درجه اول به زبان فارسی تسلط کامل داشتند.
دکتر حداد عادل افزود: دانشجویان تمامی رشته های زبان های خارجه با عنایت به این که کارشان زبان و ترجمه است ضروریست تعداد واحدهای ادبیات فارسی برای این دانشجویان نسبت به رشته های دیگر بیشتر باشد، بنابراین باید بخش زبان و ادبیات فارسی را در این رشته ها غنی تر کرد.
وی با اشاره به اینکه شرط ترجمه خوب تسلط به زبان مبدأ و مقصد است تصریح کرد: در ارتباط با زبان فارسی به مقطع دبیرستان و دو واحد فارسی عمومی دانشگاه، نباید اکتفا کرد و باید کوشید این دانشجویان با نظم و نثر و ادبیات معاصر فارسی آشنایی دقیق و کامل پیدا کنند.
در ادامه با رای مثبت اعضاء مقرر شد دو واحد درس زبان و ادبیات فارسی به دروس تخصصی زبان فرانسه اضافه شود در همین رابطه رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تاکید کرد: در تنظیم محتوای این دو واحد تخصصی زبان فارسی، می توان از ظرفیت اساتید فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچون دکتر احمد سمیعی و دکتر محمدعلی موحد که از اساتید برجسته در این حوه هستند، کمک گرفت.
همینطور دکتر علوی معاون ارتباط با اساتید و دانشجویان شورای تحول با اشاره به اینکه کاربردی بودن دروس در این رشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اضافه کرد: تا جاییکه ماهیت رشته زبان و ادبیات فرانسه اجازه می دهد، شاخصهای اسلامی سازی، بومی سازی، روزآمدی و کارآمدی در این برنامه لحاظ گردیده است.
وی افزود: درحال حاضر در دانشگاه های کشور، کارشناسی زبان فرانسه با دو گرایش، یعنی زبان و ادبیات فرانسه و مترجمی زبان فرانسه در حال اجراست و بیشتر از 50 واحد پایه در این دو گرایش مشترک است و همپوشانی دارد.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر علوی افزود: برپایه مصوبه کارگروه و تصویب وزارت عتف مقرر شده تا تمامی گرایش های رشته های زبان ها و ادبیات خارجی به غیر از زبان انگلیسی، در مقطع کارشناسی در یکدیگر ادغام گردد.
وی خاطرنشان کرد: سرفصل های حاضر از چهل سال پیش بازبینی کلی نشده اند، البته در طول زمان در هر دانشگاه بازبینی هایی صورت گرفته که این امر ناهماهنگی هایی را هم به وجود آورده است.
استاد دانشگاه تهران افزود: این برنامه با در نظر گرفتن تمام شاخص ها و معیارهای مورد نظر شورای تحول طراحی شده است و تلاش بر این بوده که نارسائی در برنامه وجود نداشته باشد، البته در اینجا سه برنامه گرایش ادبی، مترجمی و آموزش ادغام شده که باید حداقل چند دور اجرا شود تا در عمل امکان بررسی بازخورد آن میسر گردد.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، بعد از عرضه نظرات و پیشنهادهای اعضا، کلیات سرفصل دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و جزئیات این برنامه به تصویب رسید.
در انتها جلسه دکتر حداد عادل همینطور اعلام نمود کتاب های "نگارش و ویرایش متون سیاسی"، "تحولات سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران"، "انسان شناسی"، "سیاست گذاری مقابله با جرم و فساد"، "روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای ویژه"، "اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی همراه با ملاحظات اسلامی"، " مدیریت بحران های بین المللی"، "بازشناسی نظام سلطه"، "پوشاک زنان در خاور نزدیک و خاورمیانه" و "رفتار سازمانی و روابط انسانی در سازمان های آموزشی" و " هنر طراحی ایرانی اسلامی" توسط شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/11
21:28:44
5.0 / 5
1354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور