شروع به كار سامانه انتخاب رشته مجازی كنكور ۹۹ از ۲ مهر

شروع به كار سامانه انتخاب رشته مجازی كنكور ۹۹ از ۲ مهر سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش بمنظور راهنمایی به متقاضیان در انتخاب رشته كنكور 1399 (برای رشته های با آزمون) از چهارشنبه 2 مهر فعال می شود.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، هر یک از متقاضیان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ می توانند بمنظور اطلاع از نتیجه آزمون خود و مشاهده کارنامه نتایج اولیه و تهیه پرینت از آن به سایت سازمان سنجش مراجعه و با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی، نام خانوادگی، نام، شماره شناسنامه و سال تولد و یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه اقدام نمایند.
دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۹ حاوی تمامی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و توضیحات درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته است.
هر یک از متقاضیان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را منحصراَ بوسیله سایت سازمان سنجش دریافت و مطالعه کنند.
به متقاضیان مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ از تاریخ انتشار نتیجه اولیه فرصت داده شده است که ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط، توضیحات مندرج به بخش پیوست ها و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دفترچه و دستورالعمل بوسیله درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دریافت می باشد) اقدام نمایند و کدرشته محل های مورد نظر خودرا برابر ضوابط دفترچه راهنمای انتخاب رشته استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند.
انتخاب رشته در ایام چهارشنبه ۲ مهر ۹۹ تا روز شنبه ۵ مهر ۹۹
پس از آن، کدرشته های انتخابی خودرا ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و بعد از اطمینان از صحت کدرشته محل های انتخابی به مدت ۴ روز (از روز چهارشنبه ۲ مهر ۹۹ تا روز شنبه ۵ مهر ۹۹ برمبنای دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، کدرشته محلهای تحصیلی مورد علاقه خودرا از رشته های تحصیلی گروه یا گروه های آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه، نوبت دوم (شبانه)، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه پیام نور ثبت و تکمیل کنند.
پس از تائید نهایی کدرشته های انتخابی توسط متقاضی، شماره ۱۵ رقمی توسط سیستم بعنوان رسید انتخاب رشته در اختیار متقاضی قرارداده خواهد شد. این رسید بعد از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود.
متقاضیان باید توجه داشته باشند که فقط یک دفعه اجازه انتخاب رشته به هر متقاضی داده می شود. ضمناً بعد از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی نیز متقاضیان تا اختتام زمان مشخص شده برای انجام انتخاب رشته می توانند فرم انتخاب رشته خودرا تصحیح و یا ویرایش کنند.
انتخاب رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در فرم کنکور ۹۹
تبصره ۱: متقاضیان گروه آزمایشی علوم تجربی که در کارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند توجه داشته باشند که رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (منتشر شده از طرف سازمان سنجش) درج خواهد شد. پس لازم است درصورت تمایل به انتخاب کدرشته محل های فوق مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی، این کدرشته محل ها را به همراه سایر کدرشته محلهای انتخابی در فرم انتخاب رشته باتوجه به اولویت درج کنند.
تبصره ۲: پذیرش دانشجو در رشته های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی و رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل (نقاشی، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباس، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی و جهانی، کتابت و نگارگری، آهنگسازی، بازیگری - کارگردانی، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و عکاسی) در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می پذیرد.
متقاضیانی که قبلاً حاضر جلسه آزمون سراسری در گروه آزمایشی هنر (تاریخ ۲۹ مرداد) و گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی و علوم تجربی (۳۰ و ۳۱ مرداد ۹۹) بوده اند و جهت شرکت در آزمون عملی این رشته ها در بازه زمانی ۲۸ مرداد تا ۳ شهریور اعلام علاقمندی کرده و در آزمون عملی آنها شرکت می کنند در صورت تمایل لازم است در میان ۱۵۰ انتخاب خود در فرم انتخاب رشته، این رشته ها را در هر اولویتی که علاقه دارند، قرار دهند. آزمون عملی برای متقاضیانی که هزینه برگزاری آزمون عملی در رشته های فوق پرداخت کرده اند به شرح زیر برگزار می گردد. ردیفنام رشتهتاریخ برگزاری آزمون عملی۱علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنیپنجشنبه ۲۷ شهریور، جمعه ۲۸ شهریور، شنبه ۲۹ شهریور (برگزار شده است) یکشنبه ۳۰ شهریور و بعضی از حوزه ها ۳۱ شهریور۲طراحی صنعتی و کتابت و نگارگریعصر جمعه ۴ مهر۳نقاشی، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباسصبح جمعه ۴ مهر۴ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی و جهانی، آهنگسازی، بازیگری - کارگردانی، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و عکاسیمطابق برنامه زمانی اعلام شده در اطلاعیه های ۱۲ و ۱۷ شهریور سازمان سنجش
تبصره ۳: متقاضیان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی مشتاق رشته های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که برمبنای کارنامه نتایج اولیه در دوره های روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز نشده اند در صورتی که در زمان مقرر در آزمون عملی شرکت کرده اند به آنان اجازه انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، منحصراً در این رشته ها داده شده است. این مساله در کارنامه نتایج اولیه برای این متقاضیان مشخص شده است.
هزینه اعلام علاقمندی رشته های با آزمون دانشگاه پیام نور و دانشگاه های غیرانتفاعی
تبصره ۴: متقاضیانی که در زمان ثبت نام برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اعلام علاقمندی نکرده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به این دوره ها به مبلغ ۱۸۶ هزار ریال (۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان) بوسیله سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در سایت سازمان سنجش (بخش خرید کارت اعتباری) نسبت به انتخاب رشته از این دوره ها اقدام نمایند.
تبصره ۵: متقاضیان مشتاق پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران در صورتی که مطابق کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی شده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به رشته های این دانشگاه ها به مبلغ ۹۳ هزار ریال (۹ هزار و ۳۰۰ تومان) بوسیله سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در سایت سازمان سنجش (بخش خرید کارت اعتباری) نسبت به انتخاب رشته از این دانشگاه ها اقدام نمایند.
تبصره ۶: سامانه انتخاب رشته مجازی این سازمان بمنظور راهنمایی و کمک به متقاضیان در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ (برای رشته های با آزمون) از روز چهارشنبه ۲ مهر ۹۹ بوسیله سایت سازمان سنجش در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.
تبصره ۷: ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ شامل مطالب مفید و کاربردی درباره انتخاب رشته همچون تشریح محتوای کارنامه آزمون، آشنایی با بومی گزینی، انواع سهمیه ها، استفاده از انتخاب رشته مجازی و نکته های مهم در انتخاب رشته اصلی تدوین و در روز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹ بوسیله سایت سازمان سنجش منتشر می شود. مطالعه این ویژه نامه به متقاضیان، والدین و مشاوران سفارش می شود.
پذیرش در کدرشته محل های فقط برمبنای سوابق تحصیلی توسط دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده در سال ۱۳۹۹ به صورت جدا از کدرشته محل های با آزمون و مستقل از این مرحله با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و با ملاک معدل کتبی دیپلم باتوجه به نوع دیپلم متقاضی و رشته انتخابی وی انجام می شود.
امکان انتخاب رشته های بدون آزمون برای غایبان کنکور ۹۹
متقاضیان (اعم از اینکه در آزمون سراسری ثبت نام کرده یا نکرده و یا در جلسه آزمون حاضر و یا غایب بوده اند) می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو فقط برمبنای سوابق تحصیلی مندرج در سایت سازمان سنجش (ثبت نام و انتخاب رشته در رشته های بدون کنکور از ۵ مرداد شروع شده و تا ۷ مهر ادامه دارد) با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای مربوط نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند.
دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته در رشته های پذیرش فقط برمبنای سوابق تحصیلی از تاریخ ۵ مرداد در سایت سازمان سنجش به همراه اطلاعیه های اصلاحی آن قرار گرفته و الان نیز در سایت سازمان سنجش قرار دارد. پس کدرشته محل های مربوط به پذیرش برمبنای سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی شماره (۲) «رشته های با آزمون» که در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ در سایت سازمان سنجش منتشر می شود درج نشده است.
آن دسته از متقاضیان مشتاق انتخاب رشته های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، (به جز متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) باید بعد از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۲ مهر به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی: www.azmoon.org مراجعه کنند.
انتخاب رشته جداگانه برای رشته های دانشگاه آزاد اسلامی
انتخاب رشته برای رشته های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون بطور مجزا و بوسیله دانشگاه مذکور انجام می پذیرد. متقاضیانی که در یکی از رشته های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات ثبت نام و مشغول به تحصیل شوند.
سامانه انتخاب رشته مجازی این سازمان بمنظور تعیین حدود شانس قبولی در رشته محل های مورد علاقه از روز چهارشنبه ۲ مهر در سایت سازمان سنجش در دسترس خواهد بود. داوطلبان می توانند با مراجعه به این سامانه باتوجه به وضعیت علمی شانس قبولی خودرا در رشته هایی که مشتاق انتخاب آنها هستند مشاهده کرده و سپس درباب تکمیل فرم انتخاب رشته خود در بازه زمانی ۲ تا ۵ مهر تصمیم گیری و اقدام نمایند.
به متقاضیان سفارش می شود بعد از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتما از لیست کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج شده است یک نسخه پرینت تهیه کرده و به دقت آنرا بازنگری و مشاهده کنند و در صورت مشاهده اشکال در کدرشته محل های درج شده در فرم انتخاب رشته با مراجعه به بخش ویرایش فرم انتخاب رشته آنرا اصلاح کنند. لازم است پرینت لیست کدرشته محل های انتخابی را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری کنند.
داوطلبان در حفظ و نگهداری این رسید ۱۵ رقمی و سایر اطلاعات آزمونی خود دقت کنند چون امکان سوءاستفاده از این اطلاعات برای دستکاری انتخاب رشته پس از اتمام پروسه انتخاب رشته وجود دارد.
عدم دریافت رسید ۱۵ رقمی به منزله عدم تکمیل پروسه انتخاب رشته است، پس لازم است متقاضیان دقت لازم را در دریافت این رسید داشته باشند.
متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته هستند به جهت اینکه مراحل انتخاب رشته های تحصیلی را با موفقیت به انتها برسانند و مشکلی برای آنان به وجود نیاید، لازم است اطلاعیه های سازمان سنجش، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی که به صورت شرایط خاص پذیرش می کنند و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه کنند.
احتمال اعلام رشته های جدید از طرف دانشگاه ها
بعضاً بعضی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته مبادرت به ستاندن مجوز رشته جدید و یا حذف رشته می کنند که سازمان سنجش در طول زمان انتخاب رشته این مساله را در چارچوب اطلاعیه های اصلاحی اطلاع رسانی می کند و لازم است متقاضیان تا اختتام زمان انتخاب رشته با مراجعه به سایت سازمان سنجش از وجود این اطلاعیه ها آگاه شده و در صورت نیاز انتخاب رشته خودرا ویرایش کنند.
براساس ضوابط کنکور ۹۹ منحصراً متقاضیان دارای مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶)، شاغل به تحصیل در پایه دوازدهم نظام آموزشی جدید، متقاضیان دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی و یا دارای مدرک کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ برای پذیرش در هر دو نیمسال تحصیلی (مهر و بهمن ماه) و ۳۰ بهمن ۹۹ برای پذیرش در نیمسال دوم (بهمن ماه ۱۳۹۹) نسبت به ستاندن مدرک تحصیلی خود اقدام نمایند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را داشتند.
آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که تا تاریخ تعیین شده موفق به ستاندن مدرک تحصیلی دوره کاردانی (فوق دیپلم) نشوند، و همین طور آن دسته از متقاضیان نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) و یا دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی که احتمال می دهند تا اختتام مهرماه ۹۹ و یا بهمن ماه ۹۹ موفق به ستاندن مدرک تحصیلی خود نشوند چنانچه در آزمون شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته برای رشته های تحصیلی پذیرش برای نیمسال اول (مهر ماه) سال تحصیلی ۱۳۴۰۰-۱۳۹۹ نیستند.
در صورت تکمیل فرم انتخاب رشته و قبولی نهایی، قبولی آنها لغو و با آنان مطابق ضوابط رفتار خواهد شد.
تبصره: آن دسته از متقاضیانی که تا تاریخ مقرر ۳۱ شهریور ۹۹ موفق به ستاندن مدرک تحصیلی دیپلم نظام جدید (نظام ۳-۳-۶) یا مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) نشوند، در صورت انتخاب کدرشته محل هایی که مطابق دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش آنها برای نیمسال دوم (بهمن ماه) سال تحصیلی ۱۳۴۰۰-۱۳۹۹ باشد، به شرط ستاندن مدرک تحصیلی حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع خواهد بود و در غیر این صورت قبولی آنان باطل خواهد شد.
ممنوعیت انتخاب رشته برای پذیرفته شدگان دوره های روزانه سال ۹۸
پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز، پذیرش با آزمون و یا فقط برمبنای سوابق تحصیلی) آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، منحصراً جهت شرکت در گزینش رشته های تحصیلی، دوره های غیر روزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ به شرط اینکه تا اختتام اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ (سومین مرحله ثبت نام در آزمون) نسبت به انصراف قطعی اقدام نموده باشند و در صورت داشتن ضوابط همچون مقررات نظام وظیفه، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سال ۱۳۹۹ بوده اند، در غیر این صورت مجاز به ثبت نام و شرکت در این آزمون نبوده اند.
دانشجویان دوره روزانه (سنوات قبل) جهت شرکت در آزمون باید در صورت داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تا اختتام اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ (سومین مرحله ثبت نام در آزمون) از رشته ای که در آن مشغول به تحصیل بوده اند، انصراف می دادند. در غیراینصورت حتی در صورت انصراف پس از تاریخ فوق درصورت قبولی در این آزمون، قبولی آنها باطل خواهد شد.
متقاضیان در صورت مشاهده مغایرت در سهمیه (برای متقاضیان سهمیه ایثارگران) و یا درخواست اعمال سهمیه ایثارگران، لازم است حداکثر تا تاریخ ۲ مهر ۹۹ به ارگان های مربوط (محل تشکیل پرونده ایثارگری) مراجعه و موضوع علت عدم تأیید سهمیه و یا درخواست اعمال سهمیه را پیگیری کنند.
در صورت تأیید نهایی سهمیه آنان توسط ستاد کل ارگان ذیربط در تهران و ارسال مشخصات متقاضیان حداکثر تا تاریخ ۵ مهر ۹۹ به این سازمان، سهمیه آنان برای مرحله گزینش نهایی اعمال خواهد شد در غیر این صورت پس از تاریخ ۵ مهر ۹۹ اقدامی درباب اعمال سهمیه ایثارگران بعمل نخواهد آمد و این متقاضیان با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد.
نحوه رفع اشکال در اعمال سوابق تحصیلی داوطلبان
چنانچه داوطلب مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) و یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی است و در ارتباط با عنوان دیپلم، سال ستاندن دیپلم، نمرات سوابق تحصیلی دیپلم، عنوان پیش دانشگاهی، سال ستاندن پیش دانشگاهی و نمرات سوابق پیش دانشگاهی مندرج در این کارنامه، اشکالی مشاهده کرد لازم است حداکثر تا تاریخ ۲ مهر همراه داشتن کارنامه به منطقه آموزش و پرورش شهرستان مربوطه مراجعه کند.
مواردی که از جانب مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا تاریخ ۵ مهر ۹۹ تأیید و به سازمان سنجش اعلام گردد، برای مرحله گزینش نهایی اعمال خواهد شد؛ در غیر این صورت اقدامی به عمل نخواهد آمد.
پاسخنامه و کلید نهایی سوالات آزمون برای رتبه های زیر ۱۰۰۰۰۰ کشوری در گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و رتبه های کشوری زیر ۲۰۰۰۰ در گروه های آزمایشی هنر و زبان از عصر روز دوشنبه ۳۱ شهریور در سایت سازمان سنجش در دسترس خواهد بود.
نحوه ارسال درخواست و یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور
باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان بمنظور جلوگیری از شیوع کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواست ها به صورت الکترونیکی، متقاضیان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا اعتراض به مندرجات کارنامه نتایج اولیه می توانند حداکثر تا تاریخ ۵ مهر ۹۹ به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http: //darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خودرا به همراه مستندات لازم ثبت کنند.
پس از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری بوسیله پیام کوتاه ارسال می شود. متقاضیان می توانند بعد از دریافت شماره و کد رهگیری بوسیله پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http: //rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود باخبر شوند.
متقاضیان درصورت ضرورت می توانند سوال یا سوالات خودرا با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور و یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ نیز در بین بگذارند.

1399/06/30
22:14:23
5.0 / 5
1738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور