آغاز رسمی فعالیت آموزشی دانشگاه ها از امروز

آغاز رسمی فعالیت آموزشی دانشگاه ها از امروز كنكوری: نیم سال اول تحصیلی 99-1400 در حالی از امروز شنبه 15 شهریور سال جاری به صورت رسمی شروع می شود كه به سبب شیوع ویروس كرونا ویروس در كشور، دانشجویان برای دومین ترم متوالی برخلاف روند مرسوم سالهای گذشته از حضور فیزیكی در فضای آموزش محروم هستند و با كمك ابزارهای الكترونیكی در كلاس های درس حاضر خواهند شد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، در جلسه ۳۱ خرداد ماه ستاد ملی مقابله با کرونا رئیس جمهور اعلام نمود فعالیت آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور باید از 15 شهریور فعالیت خودرا به صورت رسمی آغاز کنند بر این اساس دانشگاه ها در نیم سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در حالی پذیرای دانشجویان و مشتاقان علم و دانش هستند که شیوع ویروس کرونا ویروس آنها را برای دومین ترم متوالی از حضور در کلاس های درس و آموزش محروم نموده و این دانشجویان مجبور هستند برخلاف روند مرسوم سال های گذشته از پشت قاب های مجازی و الکترونیکی نخستین روز آموزشی ترم جدید خودرا تجربه کنند.
اواخر سال قبل همزمان با شیوع ویروس کرونا بمنظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید 19، کارهای آموزش حضوری تمامی سطوح در کشور تعطیل اعلام گردید و به دنبال آن خیلی از دانشگاه های کشور اعلام نمودند که آموزش را متوقف نکرده و دانشجویانشان در خانه و به شیوه آموزش مجازی به تحصیل ادامه می دهند. بر این اساس دو وزارتخانه علوم و بهداشت با انعطاف کامل در قوانین و مقررات آموزشی خود بخشنامه های مختلفی را بمنظور تسهیل روند آموزش مجازی و همراهی با دانشجویان در شرایط فعلی صادر کرد و براین اساس دانشگاه ها مختار شدند برحسب شرایط خود ترم گذشته را بدون وقفه به بایان برسانند و دانشجویان کمترین لطمه را از شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا ویروس متحمل شوند.
با ادامه دار شدن شیوع ویروس کرونا ویروس و در آستانه سال تحصیلی جدید، وزارت علوم اعلام نمود ترم تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ نیز همانند ترم گذشته و با همان قوانین و مقررات اعلام شده به شکل مجازی و در بعضی موارد به صورت ترکیبی(مجازی-حضوری) برگزار می گردد.
در همین راستا دکتر منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور در مصلای تهران اشاره کرد: همه ما دعا می نماییم که شرایط شیوع ویروس کرونا و روند کنترل آن بهبود پیدا کند و بتوانیم همه دانشجویان را در محیط دانشگاه باردیگر ببینیم اما شروع ترم دانشگاه ها از ۱۵ شهریور قطعی است. چون آموزش دانشگاه ها به شکل مجازی است و ما تجربه نیمسال قبل را نیز داریم عملا کلاس های خودرا از همان ۱۵ شهریور آغاز خواهیم کرد.
وی درباب تعداد خوابگاه ها و وضع رعایت شیوه نامه های بهداشتی نیز اشاره کرد: دانشگاه ها باید در این خصوص مدیریت لازم را داشته باشند و مدیریت به صورت صحیح باید صورت گیرد.

امکان حضور دانشجویان دارای واحدهای عملی و آزمایشگاهی
دکتر غلامی همین طور در آخرین نشست خبری خود که در مرداد ماه انجام شد درباب وضعیت تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز اشاره کرد: دانشجویان پذیرفته شده سال های قبل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که واحدهای عملی دارند خصوصاً دانشجویان تحصیلات تکمیلی وضعیت تحصیلی شان به این شکل است که با رعایت پروتکل های بهداشتی دانشگاه ها دوره ای را برای حضور این دانشجویان در دانشگاه ها بمنظور انجام تحقیقات و گذراندن واحدهای عملی اختصاص بدهند که البته این تصمیم گیری ها به دانشگاه ها واگذار شده است که بر طبق برنامه ها، لزوم ها و امکانات خود می توانند دراین زمینه تصمیم گیری کنند بدین سبب ما سال آینده یک نیم سال ترکیبی خواهیم داشت.

وضعیت نودانشجویان
وزیر علوم همین طور درباب نحوه آموزش دانشجویان در ترم جاری نیز اشاره کرد: باتوجه به شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا ویروس و بر طبق اعلام وزارت بهداشت دراین زمینه، بدین سبب به احتمال قریب به یقین ترم پیش رو به صورت آموزش مجازی خواهد بود و با تنظیمی که روی تعداد واحدهای دانشجویان جدیدالورود خواهد گرفت این دانشجویان ترم اول خودرا به شکل مجازی برگزار خواهند کرد البته یک طرحی را نیز داریم که اگر شرایط مناسب باشد چند هفته دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه ها پذیرش شوند تا این دانشجویان با حضور در دانشگاه ها از فضای دانشگاه ها و گروه های دانشگاهی آشنا گردند. در این شرایط نیز کسانی که غیربومی باشند سیستم خوابگاهی برای آنها به صورت سرویس هتلینگ ارائه خواهد شد و تغذیه نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی به این دانشجویان داده خواهد شد.

شیوه آموزش مقاطع تحصیلی
در همین رابطه دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در تشریح نحوه و جزئیات برگزاری سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اظهار نمود: دانشگاه ها طی شش ماه گذشته مجموعه ای از کارهای آموزشی به شکل مجازی را به شکل کاملا فشرده انجام دادند و زیرساخت یادگیری الکترونیکی در این مراکز بسیار افزایش یافته است. بدین سبب امیدوار هستیم با کسب تجربه از کارهای چند ماه گذشته بتوانیم ترم آینده را با آمادگی بیشتری شروع نماییم.
ایشان سپس اشاره کرد: در ماه های گذشته بمنظور آموزش، ترویج و فرهنگ سازی در حوزه آموزش الکترونیکی در دانشگاه ها صدها سند، جزوه آموزشی و فیلم آموزشی در دسترس علاقمندان، استادان و دانشجویان قرار گرفته است. ضمن اینکه چندین نشست تخصصی و همایش های علمی، فنی و کاربردی دراین زمینه برگزار نمودیم که مجموعه این فعالیت ها فضا را برای برگزاری آموزش مجازی در ترم آینده فراهم می آورد تا دانشگاه ها با آمادگی بیشتری وارد ترم آینده شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم همین طور اشاره کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا ویروس و پیش بینی هایی که در وزارت بهداشت و متخصصین این حوزه انجام داده اند بنظر می رسد آموزش حضوری در دانشگاه ها همانند ترم قبل منتفی است پس از شنبه ۱۵ شهریور ماه که ترم جدید آغاز می شود است، همه دانشگاه ها آمادگی داشته باشند که دروس خودرا با محوریت آموزش الکترونیکی آغاز کنند.
وی از ابلاغ شروع ترم جدید از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه به تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آگاهی داد و اظهار داشت: شروع تحصیلی سال جدید به شکل الکترونیک از ۱۵ شهریور به همه دانشگاه ها ابلاغ گردیده است؛ البته در دانشگاه هایی که امکان تشکیل کلاس های حضوری وجود داشته باشد اعلام شده است که کلاس های خودرا به شکل ترکیبی(حضوری-مجازی) برگزار کنند.
خاکی صدیق اشاره کرد: در بیشتر دوره های کارشناسی آموزش به شکل مجازی برگزار می گردد و در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز در بخش هایی که دروس کارگاهی و عملی وجود دارد وامکان تشکیل کلاس های حضوری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی وجود داشته باشد، کلاس ها به شکل ترکیبی برگزار خواهند شد.

وضعیت اسکان در خوابگاه ها
همین طور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان به برنامه وزارت علوم درباب نحوه اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی همزمان با شروع سال تحصیلی اشاره نمود و اضافه کرد: همانطور که اعلام شده در ترم جدید آموزش به شکل ترکیبی یعنی حضوری و مجازی خواهد بود و برای بخش هایی نظیر واحدهای عملی، پایان نامه ها و امور مربوط به آزمایشگاه ها طبیعتا باید پیش بینی حضور دانشجویان در دانشگاه ها صورت بگیرد. در این میان مساله اصلی ظرفیت پذیرش دانشجویان خوابگاهی است که باید به شکل مطمئن این اسکان در خوابگاه ها انجام گیرد تا دانشجویان گرفتار مشکل نشوند.
دکتر صدیقی همین طور تاکید کرد: جمع بندی دانشگاه ها درباب نحوه اسکان دانشجویان خوابگاهی برای ترم جاری این بود که ما حداکثر بتوانیم ۴۰ درصد ظرفیت خوابگاهی را برای پذیرش دانشجویان در ترم جاری آماده نماییم برای اینکه بیشتر از این امکان پذیرش وجود ندارد. البته این ظرفیت ممکنست در بعضی از دانشگاه ها ۲۰، ۳۰ یا حتی ۴۰ باشد اما اساسا ما بیشتر از ۴۰ درصد دانشجویان را در خوابگاه ها پذیرش نخواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه حضور دانشجویان در خوابگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام خواهد گرفت، اظهار داشت: ما پیش بینی های لازم را برای اجرای این پروتکل ها انجام دادیم حتی ضدعفونی خوابگاه ها روزانه و یا گاهی دو بار در روز نیز انجام خواهد گرفت و دستورالعمل بهداشتی ما در ترم جای نیز همان دستورالعمل اعلام شده قبلی است. بدین سبب دانشگاه ها باید به شکلی برنامه ریزی کنند که اگر دانشجوی خوابگاهی دارند حضور همه آنها در خوابگاه در یک زمان اتفاق نیفتد.

تغذیه دانشجویان
دکتر صدیقی درباب برنامه وزارت علوم برای تغذیه دانشجویان ترم جدید نیز اظهار داشت: تغذیه دانشجویان در ترم جدید در اولویت خدمات ما نیست. فقط پیش بینی تغذیه برای دانشجویان خوابگاهی انجام خواهد گرفت و این تغذیه به شکل پک و بسته بندی در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.
وی اشاره کرد: دانشجویانی که در دانشگاه ها حضور دارند می توانند بوسیله رستوران های مکمل غذای مورد نیاز خودرا تهیه کنند. البته یارانه قیمت غذا در این رستورانها افزایش می یابد و هر دانشگاه در مورد افزایش میزان یارانه خودش تصمیم می گیرد.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، به دنبال اعلام مسئولان وزارت علوم و مشخص شدن تکلیف دانشگاه ها برای نیمسال کرونایی پیش رو، برخی دانشگاه های بزرگ کشور برنامه های خودرا برای سال تحصیلی جدید اعلام نمودند که جزئیات آن به این شرح است:

دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام نمودند ثبت نام دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه برای نیمسال اول ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در ایام سه شنبه و چهارشنبه ۲۵ و ۲۶ شهریور ماه انجام می شود.
بر طبق اعلام دانشگاه شروع کلاس ها نیز از شنبه ۲۹ شهریور ماه خواهد بود و حذف و اضافه در ایام یکشنبه و دوشنبه ۶ و ۷ مهرماه انجام می شود.
هفته پایانی کلاس ها از شنبه ۱۳ دی ماه الی چهارشنبه ۱۷ دی ماه اعلام شده و امتحانات اختتام ترم مقرر است شنبه ۲۰ دی ماه الی ۲ بهمن اجرا شود.
همین طور بر طبق تقویم آموزشی دوره کارشناسی، ثبت نام دانشجویان در ایام شنبه و یکشنبه ۲۲ و ۲۳ شهریور ماه انجام می پذیرد و بعد از آن کلاس ها ۲۹ شهریور ماه آغاز خواهد شد. پروسه حذف و اضافه نیز در ایام سه شنبه و چهارشنبه ۱ و ۲ مهرماه انجام می شود.

دانشگاه خوارزمی
برمبنای تقویم آموزشی نیمسال جدید دانشگاه خوارزمی انتخاب واحد دانشجویان برای ترم تحصیلی مهر ماه از ۱۵ شهریور ماه شروع می شود و این مهلت تا ۱۹ ماه ادامه دارد. همین طور ۱۹ تا ۲۰ شهریور ماه نیز بعنوان مهلت زمانی مجدد برای انتخاب واحد با تأخیر در نظر گرفته شده است. بدین سبب کلاسهای آموزشی مهرماه دانشجویان دانشگاه خوارزمی از ۲۲ شهریور ماه سال ۹۹ آغاز خواهد شد.
امکان حذف و اضافه دو درس دانشجویان ویژه کارشناسی دانشگاه خوارزمی از ۲۹ شهریورماه شروع می شود و تا بیست و دوم مهر ادامه دارد. همین طور دانشجویان دوره کارشناسی نیز ۸ تا ۱۲ آذر ماه سال ۹۹ می توانند نسبت به حذف اضطراری یک درس اقدام نمایند.

دانشگاه صنعتی شریف
معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی شریف نیز اعلام نمود که ثبت نام دانشجویان کارشناسی شامل دانشجویان ورودی ۹۸ و پیش از آن، از روز ۱۵ شهریور شروع می شود و تا روز سه شنبه ۱۸ شهریور ادامه دارد.
همین طور ثبت نام دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی ورودی ۹۸ و ماقبل نیز از روز چهارشنبه ۱۹ شهریور شروع می شود و تا روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
دانشگاه صنعتی شریف به دانشجویان خود تاکید کرده است که آخرین مهلت تقاضای مرخصی تحصیلی روز سه شنبه ۸ شهریور اعلام شده و کلاس ها در این نیمسال تحصیلی از ۲۹ شهریور شروع می شود و تا ۱۴ دی ماه ادامه دارد.

دانشگاه تهران
بر طبق تقویم آموزشی نیم سال اول تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دانشگاه تهران ثبت نام نیم سال مهر دانشجویان این دانشگاه برای کلیه مقاطع تحصیلی از هشتم شهریور ماه آغاز و این مهلت به مدت یک هفته یعنی تا ۱۵ شهریور ماه ادامه دارد.
همین طور کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران برای نیم سال آینده از ۲۹ شهریور ماه شروع می شود. و دانشجویان از ۱۲ تا ۱۴ مهر به مدت سه روز می تواند نسبت به حذف و اضافه خود اقدام نمایند.
بر طبق اعلام دانشگاه تهران امتحانات میان ترم دانشجویان دانشگاه تهران در ترم آینده از ۱۷ آبان آغاز و ۲۸ اختتام می یابد و ۲۴ دی اختتام کلاس های نیم سال اول دانشجویان اعلام شده است. بطوریکه امتحانات نهایی ترم نیز از ۲۵ دی ماه شروع می شود و این مهلت تا ۹ بهمن ادامه دارد.

دانشگاه شهید بهشتی
همین طور دانشگاه شهید بهشتی نیز اعلام نمود که ثبت نام دانشجویان برای ترم جدید از ۱۵ شهریور شروع می شود و کلاس ها بر طبق تقویم آموزشی دانشگاه دایر خواهند شد. بر طبق پیش بینی ها، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ورودی جدید اواخر مهر یا اوایل آبان از طرف سازمان سنجش به دانشگاه معرفی خواهند شد و براین اساس این دانشجویان ترم خودرا با شش هفته تاخیر آغاز خواهند کرد.
کلاس های دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در نیم سال اول به صورت فشرده خواهد بود به این صورت که دانشجویان، نیمسال تحصیلی را بجای ۱۶ هفته در ۱۰ هفته طی خواهند کرد؛ در دوره کارشناسی نیز ۱۲ واحد درسی به دانشجو ارائه می شود و دانشجویان به ازای هر واحد درسی یک ساعت و نیم در کلاس غیرحضوری شرکت خواهند کرد.

دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه تربیت مدرس زمان انتخاب واحد و آغاز نیمسال اول سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای دانشجویان ورودی ۹۹-۹۸ و پیش از آن، از ۱۵ تا ۱۹ شهریور ماه اعلام و اصرار کرد کلاس های این گروه دانشجویان از ۲۹ شهریور آغاز می شود.
طبق تقویم دانشگاه مذکور، حذف و تعویض دروس ۱۳ و ۱۴ مهرماه و اختتام کلاس های این دسته از دانشجویان ۱۷ دی برنامه ریزی شده است. پذیرش و آغاز کلاس های دانشجویان نو ورود به سبب تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی منوط به زمان اعلام نتایج نهائی پذیرفته شدگان بوده و متعاقبا اعلام خواهد شد.

سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی چگونه خواهد بود؟
همزمان با شروع سال تحصیلی دانشگاه های علوم بزشکی کشور نیز آموزش رسمی دانشجویان را امروز ۱۵ شهریور آغاز می کنند در این رابطه دکتر علی اکبر حق دوست اظهار نمود: شروع سال تحصیلی جدید دانشجویان علوم پزشکی از امروز شنبه به همه دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردیده است البته به سبب اینکه ترم تابستانی برخی دانشگاه ها طول کشیده است در نتیجه این مراکز بسته به شرایطی که دارند ممکنست شروع سال تحصیلی ترم جاری خودرا چند روزی به تاخیر بیندازند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت همین طور درباب شیوه برگزاری کلاس های آموزشی دانشجویان علوم پزشکی در ترم جدید نیز اشاره کرد: تصمیم داریم دانشگاه ها کلاس های آموزشی خودرا به صورت تلفیقی یعنی مجازی و حضوری برگزار کنند. دانشگاه هایی که از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت ثابت تری داشته باشند می توانند کلاس های عملی را به شکل حضوری برگزار کنند.
دکتر حق دوست با اعلان اینکه خط و مشی دانشگاه های علوم پزشکی برای ترم جاری مشخص شده است، اظهار داشت: حتی ممکنست برخی دانشگاه ها به خصوص در رشته های پزشکی سال تحصیلی خودرا به شکل حضوری آغاز کنند.
وی با اعلان اینکه سال تحصیلی دانشجویان جدیدالورود در عمده رشته ها از بهمن ماه آغاز می شود تا دانشگاه ها در ترم جاری کمی خلوت تر باشند اما ما حتما به صورت مختصر ورودی آبان نیز خواهیم داشت. بطور کلی نحوه پذیرش این دانشجویان در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا بااینکه بنا بر تاکید رئیس جمهور و ابلاغ وزارتخانه های علوم و بهداشت ترم جدید دانشگاه ها باید از امروز به صورت رسمی شروع شود اما با توجه به این تاکیدات، خیلی از دانشگاه ها به دلایلی همچون طولانی شدن ترم تابستانی آمادگی لازم برای شروع آموزش ترم جدید از امروز را ندارند و تقویم آموزشی خودرا طبق روند مرسوم ترم های قبل تدوین کرده اند به طوریکه نیم سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ در این دانشگاه ها با تاخیر دوهفته ای از همان اختتام شهریور ماه شروع خواهد شد.
منبع:

1399/06/15
15:13:21
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , استاد , امتحان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور