معاون آموزشی وزارت بهداشت تاكید كرد

افشای سئوالات آزمون گواهی نامه شایعه است

افشای سئوالات آزمون گواهی نامه شایعه است به گزارش كنكوری معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه افشای سئوالات آزمون گواهی نامه تخصصی شایعه و ساده لوحانه است، اظهار داشت: این كه برخی در فضای دانشگاه های علوم پزشكی ادعا می كنند سؤالات این آزمون در تعداد بالا افشا شده و اصطلاحا لو رفته است، اصلا این گونه نیست و نباید ساده انگارانه این حرف ها را بیان كرد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر حق دوست در دومین نشست شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی(ph.D) وزارت بهداشت به اعتماد جامعه به سیستم آموزشی علوم پزشکی اشاره نمود و اظهار داشت: اعتماد به سیستم آموزشی از جانب مردم به این علت است که می دانند کسی که بعنوان متخصص وارد جامعه می شود حتما شاخصهای لازم را کسب کرده است.
وی در مورد مشکلات الکترونیکی شدن آزمون جامع دانشجویان علوم هم خاطرنشان کرد: پذیرش این نقد از جانب دانشجویان رزیدنت که همچون فرهیخته ترین گروه جامعه هستند که نمی توانند آزمون را الکترونیکی پاسخ دهند، قابل پذیرش نمی باشد چون که اگر دستیاران ما نتوانند پاسخ گوی آزمون الکترونیکی باشند ما از دانش آموزان چگونه توقع داشته باشیم.
دکتر حق دوست تصریح کرد: این مسائل در حالی بیان می شود که برخی دانشگاه ها تمام آزمون های خویش را الکترونیکی برگزار می کنند. آزمون فوق تخصص ما دو سال است که به صورت الکترونیک برگزار می گردد و مشکلی پیش نیامده است و تمامی تدابیر برای برگزاری آزمون های الکترونیک اندیشیده شده است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: در آزمون الکترونیکی برای رفع خستگی چشم هم ۳۰ دقیقه زمان اضافه برای استراحت گذاشته ایم و مدت زمان در سؤالات الکترونیک هم معمولا کمتر است. در واقع برای برگزاری آزمون های الکترونیک تمامی تدابیر لازم را اندیشیده ایم. این را بدانید موارد فنی با سنجش است و این دسته از دانشجویان نخستین گروه نیستند که آزمون الکترونیکی می دهند و آخرین گروه هم نخواهند بود.
حق دوست همینطور درخواست حذف آزمون گواهی نامه تخصصی را نامعقول دانست و اضافه کرد: آیا ما می توانیم امتحان نهایی را از دوره تحصیلی حذف کنیم؟ امکان دارد بسته به شرایط بخواهیم این آزمون عقب بیفتد و یا سؤالات آسان تر باشد اما حذف امتحان نهایی در چهارچوب استانداردها نمی گنجد. دستیاران پس از امتحان گواهی نامه می شوند متخصص، این آخرین سدی است که افراد از آن عبور می کنند و بعنوان متخصص وارد جامعه کاری خود می شوند، نمی توانیم بدون یک امتحان و آزمون معتبر به کسی اعلام نماییم که شما متخصص هستید حتی در شرایط سختی مانند شیوع کرونا.
وی افزود: در شرایط سخت سال جاری هرچند می دانیم خیلی از همکاران دستیار ما شبانه روز در حال تلاش بر بالین بیماران کرونایی هستند و خیلی آزرده شده اند، اما نمی توانیم کیفیت آموزش را خدشه دار نماییم.
به گفته وی، بر مبنای آمارهای موجود بیشتر از سه چهارم دانشگاه ها رسما اعلام نموده اند که مقالات دانشجویان را می پذیرند و آن یک چهارم دیگر هم اعلام نکرده اند چون که آنها هم این امر را می پذیرند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که برای تغییر درجه دشواری سؤالات و یا پایین آمدن حد نصاب درصد، تدابیری را با اندیشیده ایم، اظهار داشت: نمره قبولی برای آزمون گواهی نامه نمره ۲۰ تعیین شده است اگر به هر علتی نمره ۲۰ درصد، بالا و یا پایین بیاید نمره قبولی هم اتوماتیک وار تغییر خواهد نمود.
شایعات در خصوص افشای سوالات آزمون گواهی نامه ساده انگارانه است
حق دوست در پاسخ به شایعاتی در خصوص افشا شدن سؤالات آزمون گواهی نامه در گذشته، با رد قطعی این ادعا اظهار داشت: این که برخی در فضای دانشگاه های علوم پزشکی ادعا می کنند سؤالات در تعداد بالا افشا شده و اصطلاحا لو رفته است، اصلا این گونه نیست و نباید ساده انگارانه این حرف ها را بیان کرد، تنها باری که در دادگاه وزارت بهداشت برای لو رفتن سؤالات محکوم شده است حدود ۲۰ سال قبل است، البته این گونه نیست که بشود این مورد را لاپوشانی کرد به واقع اگر چنین چیزی بود تابحال قوه قضاییه در این خصوص ورود پیدا می کرد.
وی در مورد تعداد مقالاتی که باید دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی ارائه دهند هم اظهار داشت: حداقل ارایه، یک مقاله است اما استانداردهای دانشگاه ها می تواند متفاوت باشد. ما در نامه به دانشگاه ها این را ننوشتیم اما امکان دارد دانشگاه تهران استاندارد خویش را دو مقاله تعیین کرده باشد. ما حالا از دو مقاله بیشتر در سطح دانشگاه های علوم پزشکی نداریم و اگر دانشگاهی از دو مقاله بیشتر از دانشجوی خود مقاله درخواست کرده باشد، این یک تخلف است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این وزارت خانه یک مقاله را برای دانشجویان فوق اعلام نموده است اما برخی دانشگاه ها که فشار بیشتری می آوردند دو مقاله را عنوان می کنند حال مقاله دوم باید با رشته دانشجو ارتباط داشته باشد نه حتما از رساله و انتظار بر این است یک دانشجوی ph.D باید در همان دو سالی را که روی رساله خود کار می کند بتواند یک مقاله از اصل رساله و یک مقاله در ارتباط با آخر. نامه بنویسد.
وی تصریح کرد: من با چاپ مقاله و مقاله نویسی ناآشنا نیستم ولی علیرغم همه سختی ها این انتظار نابه جایی نیست که یک دانشجو بتواند در طول دو سال کار پژوهشی خود دو مقاله ارائه دهد، این که می گویید این مقالات را ISI داخل کشور قبول نمی کنند تخلف است و اگر جایی انجام می شود باید بررسی شود.
حق دوست خاطرنشان کرد: بر مبنای آمارهای موجود بیشتر از سه چهارم دانشگاه ها رسما اعلام نموده اند که این مقالات را می پذیرند و آن یک چهارم دیگر هم در این حوزه موضعی اعلام نکرده اند و آنها هم می پذیرند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: حدودا تعداد دانشگاه هایی که مقالات را کمتر از دو عدد می خواهند به اندازه انگشتان دو دست است و همه به دو عدد رسیده اند، البته کف یک است تا مشکل قانونی ایجاد نشود.
به گفته وی، سال قبل ۹۵ درصد شرکت کنندگان و داوطلبان دریافت گواهی نامه قبول شدند، در این دوره هم تغییر شیوه آزمون به نفع داوطلبان است چونکه همه بردها اعتقادشان بر این بوده است که آزمون برد و تله برد با هم باشد اما ما در این خصوص مقاومت کردیم چون که اعتقاد داریم آزمون برد آزمون دشوارتری است و ما زیر بار این نمی رویم که داوطلبانی که می خواهند آزمون گواهی نامه بدهند در آزمونی که سطح آن مانند برد است، شرکت نمایند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد کمبود بودجه رساله ها، اظهار داشت: این مشکل فقط مربوط به رساله نیست و طرح های تحقیقاتی هم با این مشکل مواجهند، متاسفانه تورم بالای حال حاضر کشور و عدم اجازه افزایش بودجه بیشتر از ۲۵ مشکلاتی بوجود آورده و قانون هم راهی را باز نگذاشته است مگر این که طرح دومی نوشته شود و بعنوان طرح دوم بتوانند این مشکل را حل کند.
منبع:

1399/04/28
13:42:20
5.0 / 5
2005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور