معاون آموزشی وزیر علوم:

استمرار آموزش مجازی در ترم آینده

استمرار آموزش مجازی در ترم آینده به گزارش كنكوری معاون آموزشی وزارت علوم اظهار داشت: ۱۵ شهریور معیار زمانی برای آغاز ترم جدید است و دانشگاه ها حول آن محور می توانند فعالیت خویش را آغاز كنند.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، دکتر علی خاکی صدیق در برنامه افتتاح مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه خوارزمی درباره آغاز ترم جدید دانشگاه ها از ۱۵ شهریور اظهار داشت: این به این مفهوم نیست که دانشگاه ها از ۱۵ شهریور ترم را شروع کنند، بلکه معیار زمانی است که حول آن دانشگاه ها می توانند فعالیت خویش را آغاز کنند.
وی افزود: در جلساتی که با وزارت بهداشت داشته ایم، پیشبینی شده است که پیکی از کرونا را در پاییز و زمستان خواهیم داشت، ازاین رو برای آنکه تأثیرگذاری آنرا کم نماییم، ترم جدید زودتر آغاز می شود.
معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: وزارت بهداشت اول شهریورماه را پیشنهاد داده بود اما چون برخی دانشگاه ها آمادگی آنرا نداشتند به ۱۵ شهریورماه موکول شد.
خاکی صدیق خاطرنشان کرد: در ترم جدید، آموزش های الکترونیکی استمرار خواهد داشت.
در مورد خوابگاه ها هم به قول معاون دانشجویی وزارت علوم به صورت محدود و با نصف ظرفیت عرضه خواهد شد.
معاون آموزشی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اوایل اسفند سال ۹۸ بود که کرونا در کشور ما رخ داد، دو استراتژی کلی برای آن داشتیم، اول اینکه یا باید ترم را تعطیل می کردم که فشار زیادی بر روی وزارت علوم بود که این کار را انجام داده و به علت تبعاتی که کرونا دارد، ترم را تعطیل نماییم و یا به سمت آموزش غیرحضوری حرکت نماییم که ما این استراتژی را پیش گرفتیم.
وی افزود: بر مبنای آمار یونسکو که کل آموزش را در بر می گیرد (آموزش و پرورش و وزارت علوم)، حدود یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون نفر درگیر این مورد هستند و ۶۸ درصد کل افرادی که آموزش می بینند، تحت تاثیر کرونا قرار دارند، هم اکنون ۱۴۶ کشور تمام آموزش خویش را تعطیل کرده اند، البته قبلا تعداد این کشورها بیشتر بود، ولی حالا بعضی از کشورها آموزش خویش را باز کردند که البته این آموزش ها، آموزش هایی است که مربوط به قبل دانشگاه است و بحث خوابگاه، سلف، مسافرت شهری ندارند.
خاکی صدیق اضافه کرد: طبق آماری که حدود ۴ هفته پیش اعلام شده بود، سئوالی که از دانشگاه های دنیا پرسیده بودند این بود که آیا کرونا دانشگاه شما را تحت تاثیر قرار داده است یا خیر، فقط یک دانشگاه اعلام نموده بود که تحت تاثیر کرونا قرار نگرفته است، ۱۰ درصد اعلام نموده بودند تحت تاثیر کرونا هستند، ولی دانشگاه را باز نگه داشته اند، ۳۰ درصد اعلام نموده بودند که دانشگاه نیمه باز است که ما جزو این ۳۰ درصد بودیم و ۵۹ درصد تمام فعالیتهای خویش را تعطیل کرده بودند.
وی افزود: در کشور ما پیش از اینکه بحث آموزش مجازی پیش بیاید، تنها هفت مؤسسه آموزش عالی غیردولتی از مجموع ۳۰۰ مؤسسه غیردولتی مجوز فعالیت آموزش الکترونیکی داشتند و در دانشگاه های دولتی هم کمتر از ۱۰ دانشگاه در کشور، رشته و دوره آموزش الکترونیکی داشته اند.
معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: تعداد دانشجویانی که پارسال تحت آموزش های الکترونیکی بودند، تنها نیم درصد بود، ولی هم اکنون بر مبنای آخرین آماری که عرضه شده است، حدود ۹۲ درصد دانشجویان تحت آموزش های الکترونیک بودند که دستاورد بسیار خوبی است.
خاکی صدیق در ادامه به وضعیت آموزش های الکترونیکی در ایران و کشورهای خارجی اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت ما در ایران در مقایسه با سایر دانشگاه های خوب دنیا وضعیت خوبی است و الان نکته این است که آنرا چطور ادامه خواهیم داد.
وی از طریق اندازی کارگروه مطالعات پساکرونا اطلاع داد و اظهار داشت: در این کارگروه، آموزش عالی و اینکه در آینده چه دستاوردهایی خواهد داشت و چگونه می توان از آن بهره گیری کرد، بررسی می شود.


منبع:

1399/04/01
15:36:52
5.0 / 5
2634
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور