ابلاغ بخشنامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی دانشگاه آزاد

ابلاغ بخشنامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی دانشگاه آزاد كنكوری: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی این دانشگاه را ابلاغ نمود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، طی بخشنامه ای «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» را به رؤسای استانها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ نمود.
دکتر طهرانچی در این بخشنامه تاکید کرده: با توجه به ضرورت نقش آفرینی فعال دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه مهارت آموزی، تحقق دانشگاه کارآفرین و بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان در کشور، «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» جهت اجرا ابلاغ می شود.
«شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» با اهدافی همچون تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال با تاکید بر ارتقای مهارت های عمومی، حرفه ای و فناوری پایه، افزایش سطح کارآمادگی افراد جهت ورود به بازار کار و اشتغال، شناخت کسب و کارهای نوین و گسترش دانش های مهارتی مورد نیاز آن، توسعه و تقویت کاربرد تکنولوژی های جدید در حوزه های مهارتی و... ابلاغ گردیده است.
رعایت اقتضائات آداب و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، وفاداری مهارت ورزان به اصول و احکام کسب و کار اسلامی، حاکمیت تفکر خلاق، علمی و پژوهش محور، بهره مندی از روشهای نوآورانه و حل مسأله، توجه به نیازها و خاصیت های جنسیتی مهارت آموزان، التزام به خاصیت ها و نیازهای استانها و مناطق مبتنی بر آمایش سرزمینی، کاربست دانش تخصصی برای اصول منافع اقتصادی و اجتماعی و صیانت از مصالح و منافع ملی اصول و رویکردهای «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» است.
مدارس عالی در امتداد آموزش های غیررسمی و بعنوان حلقه واسط، ضمن ارائه آموزش مهارت های لازم و ایجاد شرایط کارورزی، مهارت ورزان را آماده ورود به بازار کار می کند.
طراحی و ارائه دوره های آموزشی فنی و مهارتی در سطوح مختلف، پایش و رصد فضای نوین کسب و کار و مشاغل جدید با نگاه آینده پژوهانه، برگزاری دوره های کوتاه مدت و میان مدت به صورت حضوری و غیرحضوری، ارزیابی و کارشناسی دوره ها و برنامه های اجرایی سایر مراکز و حمایت علمی و مهارتی از آنها، برگزاری سمینارها، همایش ها و جشنواره های علمی مهارتی درون مرزی و برون مرزی، ارائه خدمات مشاوره به دیگر مؤسسات، سازمان ها و نهادها، تولید محصول و ارائه روش های نوین آموزشی و تولید و چاپ کتاب، نشریه، نرم افزارها و منابع کمک آموزشی، ایجاد شبکه های مجازی، شبیه سازها و تولیدات مرتبط مجازی و راه اندازی فعالیت کاربنیان از زمینه های فعالیت مدرسه عالی مهارتی است.
اعطای مجوز تأسیس مدرسه عالی به دو صورت ارسال درخواست تأسیس مدرسه عالی به شورای نظارت و هماهنگی سما استان و دریافت مصوبه شورا و ارسال مدارک ذیل به معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان سازمان سما جهت طرح در شورای تخصصی است.
همین طور مراحل درخواست و صدور مجوز تأسیس مدارس عالی مهارتی شامل ارسال درخواست تأسیس مدرسه عالی به شورای نظارت و هماهنگی سما استان و دریافت مصوبه شورا، ارسال مدارک لازم به معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان، بررسی درخواست در شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی و اعلام مصوبه شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی به واحد متقاضی است.
بر طبق بندهای این شیوه نامه مدلهای تأسیس و راه اندازی مدارس عالی شامل مدل درون سازمانی و برون سازمانی (مشارکتی) است.
در مدل درون سازمانی واحدهای دانشگاهی متقاضی و مجری تأسیس و راه اندازی مدرسه عالی هستند و در مدل برون سازمانی (مشارکتی) واحدهای دانشگاهی با همکاری سازمان ها و ارگان هایی به غیر از مجموعه دانشگاه و سازمان سما نسبت به تأسیس و راه اندازی مدرسه عالی به صورت مشارکتی اقدام می کند.
ارکان مدارس عالی مهارتی شامل شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی، شورای نظارت و هماهنگی سما استان و رئیس مدرسه عالی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این شیوه نامه شامل موضوعاتی همچون تعاریف، اصول و رویکردها، زمینه فعالیت، نحوه اعطای مجوز تأسیس مدرسه عالی مهارتی، مراحل درخواست و صدور مجوز تأسیس مدارس عالی مهارتی، مدلهای تأسیس و راه اندازی مدارس عالی، ارکان مدارس عالی مهارتی، شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی، رئیس مدرسه عالی، نظام مالی مدارس، تشکیلات و منابع انسانی مدرسه عالی مهارتی است.
منبع:

1399/02/21
23:53:00
5.0 / 5
2923
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور