رئیس دانشگاه تهران تاكید كرد:

ساز مخالف گروهی با عرضه آموزش های مجازی در دانشگاه ها

ساز مخالف گروهی با عرضه آموزش های مجازی در دانشگاه ها به گزارش كنكوری رئیس دانشگاه تهران به نقش موثر دانشگاهها و مراكز علمی پژوهشی در عرضه راهكارهایی برای مدیریت در دوران انتشار كرونا و بعد از شیوع این ویروس اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون اغلب مشاغل كشور تحت تأثیر شیوع این ویروس صدمه دیدند و شاید حقوق بگیران دولت تنها كسانی بودند كه حاشیه ی امن حقوقی داشتند. ازاین رو دانشگاهها با عرضه راهكارهایی اقتصادی و اجتماعی برای حل این معضل نقش موثری ایفا كنند.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، محمود نیلی احمدی آبادی بامداد امروز(پنجشنبه) در بیست و هفتمین اجلاس روسای دانشگاههای بزرگ که در دانشگاه تربیت مدرس و به میزبانی این دانشگاه در حال برگزاری است به نقش دانشگاهها و شرایط این مراکز در شرایط فعلی انتشار کرونا ویروس اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون یکی از نهادهایی که بیشتر از همه تحت تأثیر این ویروس قرار گرفتند، دانشگاهها و مراکز عالی آموزش عالی هستند. ما در دانشگاهها به علت حضور گسترده جوانان و کلاس های جمعی که داشتیم و فشردگی خوابگاه ها، طبیعتا این مراکز یکی از نگران کننده ترین نهادهای کشور بود. بنابراین مدیریت این شرایط کار بسیار دشواری محسوب می شد.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: بحث کروناویروس موضوعی است که هنوز دنیا نتوانسته به خوبی آنرا مدیریت کند و می توانیم بگوییم حدودا همه دنیا در یک شرایط مبهم حرکت می کنند و این کروناویروس موضوعی است که هیچ کشوری چه در بحث درمان و چه در بحث مدیریت نمی تواند ادعایی در مورد آن داشته باشد و چاره روشن و مشخصی را عرضه نماید. چون که همه یک شرایط مشابهی را تجربه می کنند و شاید در این میان داشنگاه ها بتوانند نقش بزرگ تری را ایفا کنند.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: مواردی که در مورد شیوع کروناویروس ابهام دارد و تجربه های ناقصی در مورد آن هم است، احتیاج به علم بیشتر در آن احساس می شود و در این شرایط دانشگاهها می توانند با حضور و فعالیت خود نقش تعیین کننده تری را ایفا کنند.
دکتر نیلی تصریح کرد: نخستین اقدامی که ما باید در دانشگاهها در مواجهه با انتشار کرونا ویروس انجام می دادیم مدیریت دانشگاهها در شرایط بحران بود. به هر حال تعطیلی این مراکز و حرکت به سمت آموزش مجازی یک تصمیم بسیار درستی بود. به نظر من این امر برای کشور دستاورد بزرگی بود. اینکه دانشگاههای بزرگ ما به سرعت توانستند از زیر ساخت های الکترونیکی خود در جهت عرضه آموزش های مجازی استفاده کنند تا کلاسهای آموزشی از شکل حضوری به سمت آموزش های مجازی بروند.
او همینطور تصریح کرد: فرآیند آموزش مجازی هم اکنون در کشورهایی که جدیدا به فهرست مبتلایان به کروناویروس پیوستند به کار گرفته می شود. چون که این مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم آن کشورها هم گریبان گیر هستند. با وجود مشکلاتی نظیر امکان عدم دسترسی دانشجویان به آموزش مجازی و مشکلات تجهیزاتی این امر اما تصور می کنم با مدیریت خوب می توانیم این بحران را در آموزش عالی هدایت نماییم.
رئیس دانشگاه تهران همینطور تصریح کرد: به خاطر فضایی که نسبت به آموزش الکترونیکی در گذشته درکشور وجود داشت طبیعتا این ذهنیت به دانشجویان و اساتید وجود داشت اما تجربه آموزش های الکترونیکی نشان داد که می توان از این ظرفیت به خوبی استفاده نمود. به همین جهت گروه هایی که همواره ساز مخالفت می زنند فضایی را در کشور در مخالفت با این آموزش ها راه اندازی کردند و تداوم شیوه آموزش مجازی دانشگاه ها و نحوه امتحانات یکی از مباحثی است که امروز در مورد آن بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت تا نقص های آن هم مورد بررسی قرار بگیرد.
دکتر نیلی تصریح کرد: هم اکنون آموزش های مجازی باعث شد که دانشجویان در خانه بمانند و در عین حال بدون اتلاف وقت به امر آموزش هم بپردازند.
علاوه بر آن اگر این نوع آموزش ها وجود نداشت ما در تاریخ باید پاسخگوی این امر می بودیم. ازاین رو به نظر من آموزش مجازی توفیق بزرگی است و من از دولت خواهش کردم این مورد را پررنگ کند چون که نباید به آسانی از این دستاورد کشور بگذریم.
رئیس دانشگاه تهران به انتظار جامعه و کشور از شرایط دانشگاهها اشاره نمود و اظهار داشت: عرضه راهکارهای اقتصادی و اجتماعی در شرایط فعلی از جانب دانشگهاهها یکی از این انتظارات است. این که بخش زیادی از مردم ما به علت این شرایط از لحاظ اقتصادی گرفتار مشکل شده اند. بخصوص بخش هایی که به شکل روزمزد کار می کردند صدمه بیشتری دیدند و شاید تنها قشری که در این مدت حاشیه امن داشتند حقوق گیران دولت بودند. در واقع اغلب مشاغل در کشور گرفتار صدمه شدند.
دکتر نیلی تصریح کرد: عرضه راهکارها برای عبور از بحران های فعلی یکی از انتظاراتی است که از دانشگاهها می رود و ما در این حوزه پیشنهاداتی را به دولت عرضه دادیم. امیدوار هستم نشست های مربوط به این مورد را با قدرت ادامه بدهیم و بیاندیشیم که چگونه در شرایط فعلی و همینطور پس از کرونا کشور را اداره نماییم. یادمان باشد به علت کم تجربگی جهان در حوزه مقابله با کرونا هر کشوری که اقدام مفید و موثر انجام بدهد الگویی برای سایر کشورها خواهد بود. چون که همه دنیا تشنه یادگیری کشورها در این حوزه هستند.
رئیس دانشگاه تهران همینطور در مورد میزان فعالیت مراکز علمی و فناوری کشور برای حل بحران ناشی از شیوع کروناویروس اضافه کرد: شاید نقیصه ای که در این حوزه وجود دارد این است که یک ستاد ملی مدیریت علم و فناوری برای مقابله با کرونا در کشور وجود ندارد. با پیشبینی هایی که می شود هم به لحاظ درمان و هم واکسن این مورد در کوتاه مدت به قطعیت نخواهد رسید. ما باید بیشتر از گذشته در این حوزه فعال شویم و امیدوارم افتخار پیدا کردن یک داروی قطعی یا واکسن نصیب ایرانی ها شود و شرط این موفقیت این است که هم پول هزینه نماییم و هم اینکه ستادی شکل بگیرد که این سازمان در سطح کشور فعالیت خویش را انجام دهد.
وی تصریح کرد: دانشگاههای وزارت علوم با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی می توانند همکاری هایی در زمینه انجام فعالیتهای علمی در حوزه مقابله با کرونا را انجام دهد. دستاوردهای خوبی هم داشتیم. من فکر می کنم اگر هم راستا بشویم موفق خواهیم شد و چون کرونا همه ارکان جامعه را تحت تأثیر قرار داده است تصور نمی کنم حوزه ای در کشور باشد که دانشگاهها نتوانند در آن وارد شوند و شاید در شروع به نظر رسید که بهداشت و درمان و پزشکی در این مورد اهمیت بیشتری دارد اما طبیعتا پزشکی و درمان هم به تبعیت از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور می تواند این مورد را مدیریت کند. با عنایت به این که تخت های بیمارستانی و پزشکان محدود هستند ازاین رو انتظار می رود ما دانشگاهها بار این پزشکان را هم کم نماییم.1399/02/06
14:26:32
5.0 / 5
2729
تگهای خبر: آموزش , امتحان , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور