مدیركل مراكز آموزشی غیردولتی وزارت علوم:

۷۰ درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند

۷۰ درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند به گزارش كنكوری مدیركل مراكز آموزشی غیردولتی وزارت علوم با تاكید بر اینكه این مراكز توانستند شرایط خودرا با شرایط فعلی شیوع كروناویروس وفق بدهند، اظهار داشت: هم اكنون 75 مركز غیرانتفاعی در كشور وجود دارد كه 70 درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر فرزانه شمیرانی ضمن بیان این مطلب به تشریح وضعیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی در شرایط فعلی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون مسیر حركت این مراكز رو به جلو و رضایت بخش است در واقع مجموعه آموزش عالی كشور در نیم سال دوم تحصیلی ۹۸-۹۹ به دنبال شیوع بیماری كووید -۱۹ با توقف كارهای حضوری مواجه گردید و دانشگاه های غیردولتی نیز از این وضعیت مستثنی نبودند.
وی در ادامه اشاره كرد: دانشگاه ها و مراكز غیردولتی مشابه دانشگاه های دولتی و در تبعیت از سیاست ها و تصمیمات نهادهای بالادستی با متوقف كردن آموزش های حضوری به سراغ جایگزینی آموزش های الكترونیكی رفتند.
دكتر شمیرانی اشاره كرد: بطور طبیعی توان، امكانات، پیشینه و شرایط این دانشگاه ها یكسان نیست اما گزارش های دریافتی نشان میدهد كه بخش اعظم این مراكز آموزشی توانستند در مدتی كوتاه خودرا با شرایط تازه وفق دهند و آموزش های الكترونیكی را راه اندازی كرده و توسعه دهند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آنكه "این موفقیت تا چه حد است و شنیده هایی در خصوص ناتوانی دانشگاه های غیرانتفاعی در ارائه آموزش های الكترونیكی هم مطرح است؟، اظهار داشت: مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی كمتر از ۳۰۰ هزار نفر از دانشجویان كشور را پوشش می دهند و در سراسر كشور پراكنده هستند كه توان و امكانات یكسانی ندارند.
به گفته وی، شاید در نگاه اول بتوان اظهار داشت كه این مجموعه از دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی و باسابقه تأخیر بیشتری داشتند یا از شتاب لازم برخوردار نبودند اما به جرأت و با استناد به گزارش های دریافتی می توان اظهار داشت: توانستند در مدتی كوتاه خودرا با شرایط جدید تطبیق دهند. آنچنان كه تا اختتام اسفند حدود ۲۰ درصد از این دانشگاه ها امكانات و بستر لازم را برای آموزش های الكترونیكی فراهم كردند اما در فاصله ای كوتاه تا اختتام فروردین ماه این دسته از دانشگاه ها با استناد به گزارش های دریافت شده از حدود ۷۵ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی بیش از ۷۰ درصد دانشجویان این مراكز آموزشی تحت پوشش آموزش های الكترونیكی قرار گرفته اند و این روند افزایشی همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد. ضمن اینكه بعضی از موسسات غیرانتفاعی استان تهران سالهاست كه در حوزه آموزش های الكترونیكی، دارای سابقه فعالیت آموزشی الكترونیكی بوده و حتی در شرایط اخیر نیز برای كمك به دیگر مؤسسات اعلام آمادگی كردند.
مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی وزارت علوم درباب آنكه وزارت علوم برای پشتیبانی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در شرایط كنونی چه اقداماتی به انجام رسانده است، اظهار داشت: در كنار همه اقداماتی كه بعد از توقف آموزش های حضوری در سطح دانشگاه ها با هدایت وزارت علوم همچون تغییر در مقررات آموزشی با هدف تسهیل و توسعه آموزش های الكترونیكی و نیز مراوده با وزارت ارتباطات برای بهره مندی دانشگاه ها از ترافیك اینترنتی رایگان رخ داد، برخی اقدامات نیز مختص دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی به انجام رسید.
دكتر شمیرانی اشاره كرد: برای نمونه باتوجه به آنكه دانشگاه های غیردولتی بیش از دانشگاه های پرسابقه دولتی از شرایط اخیر و توقف كارهای حضوری در معرض لطمه هستند و به سبب متكی بودن این دسته از دانشگاه ها به شهریه های دانشجویی و نبود حمایت های بودجه ای از طرف دولت، كوشش شد تا رایزنی های لازم برای بهره مندی این مراكز آموزشی از اعتبارات و تسهیلات حمایتی دولت به انجام رسد كه با موافقت وزیر محترم علوم در حال پیگیری است.
منبع:

1399/02/04
20:42:14
5.0 / 5
3059
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور