با ابلاغ آیین نامه از سوی دانشگاه علوم پزشكی تهران؛

جزئیات آموزش مجازی و ارزشیابی دانشجویان تشریح شد

جزئیات آموزش مجازی و ارزشیابی دانشجویان تشریح شد به گزارش كنكوری دانشگاه علوم پزشكی تهران با ابلاغ آئین نامه ای شرایط آموزش غیرحضوری و نحوه ارزشیابی اساتید و دانشجویان در نیم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ را شرح داد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دانشگاه علوم پزشكی تهران اعلام نمود: در شرایط بحران كه امكان تشكیل كلاس حضوری منتفی است، كلاس های نظری باید به صورت مجازی و بوسیله نرم افزار ویژه یادگیری دانشگاهی و یا دیگر سامانه های مورد تأیید ادامه پیدا كند و دانشكده ها هم می توانند در صورت امتناع استاد از تدریس مجازی و بمنظور پیش گیری از عقب افتادن دانشجویان و هم تجمع ارائه دروس در شروع نیم سال آتی درس را به استاد دیگری برای ارائه مجازی آن در زمان باقی مانده از نیم سال واگذار كنند.
برمبنای اعلام این دانشگاه سفارش می شود از ظرفیت دانشجویان دكتری برای كمك به تدریس مجازی با هدایت استاد اصلی درس استفاده گردد.
در شرایطی كه حضور فیزیكی تهدیدی برای سلامت شمرده می شود، كارهای مجازی اساتید در نرم افزار ویژه یادگیری دانشگاهی (نوید) و سایر بسترها با تأیید دانشكده یا گروه كه حتی الامكان محتوا یا مستندات آن در سامانه نوید ارسال شده است، بعنوان حضور محسوب می شود؛ اما آن دسته از اساتید كه بدون دلیل موجه و اجتناب ناپذیر فعالیت مجازی آموزش نداشته اند، بعد از بررسی دانشكده یا گروه ناگریز به استفاده از مرخصی استحقاقی خواهند شد.
در ادامه این بخشنامه آمده است: فعالیت آموزشی غیرحضوری اساتید به سایر شیوه ها فعالیت مجازی منظور می شود. همین طور ارائه مستندات توسط مدیر یا معاونت پژوهشی دانشكده دال بر تعامل اساتید جهت امور پایان نامه، شركت در جلسات آنلاین ارزیابی پیشرفت، دفاع پروپوزال شوراهای گروه دانشكده و دانشگاه به منزله حضور است. همین طور دفاع نهایی به صورت مجازی از پایان نامه در كلیه رشته مقاطع ارشد، دكترای عمومی و تخصصی مطابق با مفاد بخشنامه آموزشی دوره های مذكور منطبق بر مصوبه فهرست فروردین ۹۹ است.
در ادامه این بخشنامه آمده است: ارزشیابی استاد در دروس مجازی به دو صورت كمی و كیفی انجام می شود. در بخشنامه كمی از گزارش سیستمی استفاده خواهد شد و در بخش كیفی توسط مسئول درس یا مدیر گروه طبق نظرسنجی از اساتید یا مشاهده پنل صورت خواهد گرفت.
طبق این بخشنامه برگزاری آزمون پایانی به صورت غیرحضوری مجاز است. سفارش می شود دانشكده در ارزیابی درس از معیارهایی چون طراحی و برگزاری آزمون تكوینی، آزمون میان دوره و یا ارائه تكلیف بر طبق محتوا در سامانه نوید و اختصاص قسمتی از نمره به آین استفاده كنند. همین طور سیاست های تشویقی در استفاده از سامانه های مجازی جهت اساتید مشروط به تأیید آنها در سامانه است.
بخشنامه دانشگاه علوم پزشكی تهران درباب قوانین و مقررات آموزش مجازی و ارزیابی هم آمده است: در تدریس مجازی دروس نظریه حداقل انتظار می رود بارگذاری معرفی كامل درس شامل اطلاع رسانی در مورد اهداف، شرح درس، سرفصل مطالب، شیوه ارزیابی بطور شفاف توسط مسئول درس انجام بگیرد و محتوای درس به شیوه های مختلف ارائه شود.
همین طور محتوای هر جلسه بر حسب مورد و متناسب با مقطع تحصیلی برای اسلاید و یا برگزاری كلاس غیرحضوری باشد. ضمن اینكه لازم است استاد به محدودیت دسترسی دانشجویان به هارد كپی كتاب های مرجع دقت داشته باشد و قوانین مربوط به كپی رایت را رعایت كند.
در این بخشنامه آمده است: بمنظور افزایش هر چه بیشتر مشاركت دانشجویان در پروسه آموزش غیر هم زمان مجازی سفارش می شود دادن تكلیف و یا برقراری گفت و گو یا آزمون تكوینی در كلاس های غیر هم زمان در بستر نوید متناسب با میزان واحد درسی مد نظر اساتید باشد.
همین طور سفارش می شود سهمی از نمره نهایی به مشاركت دانشجویان در ارائه تكلیف یا مشاركت در تالار گفت و گو یا آزمون تكوینی اختصاص پیدا كند.
دانشگاه علوم پزشكی تهران تاكید كرد: كلاس های آموزش بالینی می تواند به صورت غیرهمزمان در بستر سامانه نوید و یا به صورت همزمان در سامانه های مورد تأیید دانشگاه صورت گیرد. همین طور چنانچه كلاس های مجازی حتی با یك جلسه تدریس استاد در نرم افزار ویژه یادگیری دانشگاهی با حداقل های تعیین شده انجام شده باشد، آن درس قابل ارزیابی خواهد بود.
همین طور پایش مستمر كیفیت ارائه دروس مجازی كه با هدف تكوینی انجام می شود، بر عهده گروه و مسئول درس و مسئول بلوك و با كمك رابط مجازی سازی دانشكده است و باید در بازه های زمانی بمنظور شناسایی به هنگام مشكلات و ارائه فیدبك به استاد و دستیابی به چاره مناسب و برطرف نمودن مشكلات احتمالی انجام بگیرد.
در بخشنامه آموزشی این دانشگاه تاكید شده ارزشیابی نهایی استاد كماكان در سامانه سیپاد مانند آنچه قبلا در كلاس های حضوری بوده و با فرم متناسب با روش مجازی انجام می شود.
در آخر این بخشنامه آمده است: حداقل منابع كسب اطلاع جهت پایش تدریس مجازی استاد بوسیله نرم افزار نوید شامل اطلاعات كمی پنل استاد بوسیله گزارش گیری از سامانه توسط دانشكده مجازی و پایش كیفیت تدریس با نظارت معاون آموزشی انجام می شود.1399/02/03
13:43:08
5.0 / 5
2783
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , استاد , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور