معاون آموزشی وزارت علوم خبر داد

امكان افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان

امكان افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان به گزارش كنكوری معاون آموزشی وزارت علوم از امكان افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان با صلاحدید دانشگاه ها آگاهی داد و اظهار داشت: در صورت ضرورت و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تكمیلی، افزایش یك نیمسال به سقف سنوات دانشجویانی كه به سبب حذف واحدهای درسی یا عدم امكان برخورداری از كلاس های حضوری یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با كمبود سنوات مجاز مواجه گشته اند، مجاز است.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر خاكی صدیق ضمن بیان این مطلب درباب زمان تعطیلی دانشگاه ها و پیش بینی وزارت علوم برای ادامه نیمسال تحصیلی اظهار نمود: نكته قابل توجه این است كه دانشگاه ها تعطیل نیستند و كارهای اداری، پژوهشی و آموزش های الكترونیكی در دانشگاه ها تداوم دارد؛ تنها كارهای آموزشی به شیوه حضوری با توقف روبه رو شده است. در واقع
باتوجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با كرونا در جلسه ۱۷ فروردین ماه، تعطیلی كارهای آموزشی حضوری در دانشگاه ها تا اختتام فروردین ادامه خواهد داشت و تداوم آن بستگی به نظرات تخصصی وزارت بهداشت و مصوبات ستاد مورد اشاره خواهد داشت.
ایشان سپس اشاره كرد: این تعطیلی هیچ گاه به معنای لغو و معطل ماندن آموزش های دانشگاهی نیست بلكه باتوجه به شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری كووید -۱۹، آموزش های الكترونیكی جایگزین شده اند و با قوت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سطح كشور پیگیری می شوند.
خاكی صدیق اشاره كرد: توقف فعلی آموزش های حضوری با نظر ستاد ملی مبارزه با كرونا شامل همه مقاطع تحصیلی در دانشگاه ها صورت گرفت با این استثناء كه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مجازند آموزش حضوری دانشجویان دوره دكتری را با رعایت شرایط خبرگزاری ضوابطی از شروع اردیبهشت ماه آغاز كنند.
معاون آموزشی وزارت علوم، درباره شرایط بازگشائی دانشگاه ها برای دانشجویان دوره دكتری نیز اظهار داشت: دانشگاه ها مجازند به تشخیص استاد و بمنظور رفع اشكال با رعایت فاصله افراد و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در كلاس های بزرگ و دارای تهویه مناسب امكان برگزاری كلاس های حضوری را برای دانشجویان دوره دكتری فراهم آورند.
بگفته وی، دانشجویانی كه برای پیشبرد و انجام رساله خود نیاز به حضور و فعالیت در آزمایشگاه و كارگاه دارند می توانند با رعایت ضوابط بهداشتی و تا حد امكان به صورت تك نفره از فضای آزمایشگاه یا كارگاه استفاده كنند. در صورت ضرورت ساعات كاری آزمایشگاه و كارگاه بین دانشجویان توزیع و برنامه حضور آنها در روزها و زمان های مختلف تنظیم شود.
خاكی صدیق اشاره كرد: در صورت حضور فیزیكی دانشجویان در دانشگاه ها قبل و پس از حضور هر دانشجو در آزمایشگاه و كارگاه، قسمت های مورد استفاده و تجهیزات و وسایل به نحو موثر ضدعفونی شود. البته همه این دانشجویان برای حضور در محیط دانشگاه ملزم به دریافت «گواهی سلامت» از مراكز بهداشتی هستند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آنكه "علت تاكید وزارت علوم بر آموزش های الكترونیكی و پرهیز از تعطیلی كلی كارهای آموزشی چیست؟ " اضافه كرد: نیمسال دوم تحصیلی ۹۸-۹۹ كه با شیوع بیماری كووید -۱۹ همزمان شده است از نظر وزارت علوم دوره فعال تحصیلی است و به سبب ضرورت حفظ تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهرماه ۱۳۹۹ و نیز ضرورت دانش آموختگی برخی دانشجویان شاغل به تحصیل در آخرین نیمسال تحصیلی خود (در نیمسال جاری)، گردنگیر به پایان این نیمسال وجود دارد.
وی ادامه داد: اما نكته مهم تر این است كه تهدید كووید -۱۹ می. تواند تبدیل به فرصتی بی نظیر برای تحول در آموزش كشور و تقویت زیرساخت ها برای ارائه آموزش های متنوع غیر حضوری و بالا بردن سطح تاب آوری نظام آموزش عالی كشور در مواجهه با شرایط مشابه احتمالی در آینده شود.
معاون آموزشی وزارت علوم اظهار داشت: باتوجه به زیرساخت های مناسب و دانش فنی موجود در زمینه آموزش های الكترونیكی در خیلی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی كشور و كوشش های انجام شده در سایر دانشگاه ها در همین مدت كوتاه، این شیوه جایگزین آموزش می تواند رویه غالب دانشگاه ها در تصمیم گیری برای تداوم و اتمام نیمسال جاری باشد.
دكتر خاكی صدیق در پاسخ به این پرسش كه "اگر دانشجویی به هر علت نتواند از آموزش های غیرحضوری بهره بگیرد چه امكانی دارد؟ " اشاره كرد: از طرف وزارت علوم شرایط منعطف و سهلی برای دانشجویان و دانشگاه ها پیش بینی شده است كه لطمه های احتمالی به حداقل برسد. برای نمونه در مواردی كه به هر علت برگزاری جلسات و اتمام یك یا چند درس در نیمسال جاری امكان پذیر نباشد، برگزاری كلاس ها، تا تكمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تأیید گروه آموزشی، اضافه بر سقف واحدهای هر ترم به نیمسال بعدی قابل انتقال است.
وی اشاره كرد: همین طور حذف یك یا چند درس، بی توجه به ضرورت رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیمسال، و یا حذف كامل واحدهای درسی نیمسال در صورت تقاضای دانشجو مجاز است و نیمسال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی گردد.
خاكی صدیق اظهار نمود: در صورت ضرورت و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تكمیلی، افزایش یك نیمسال به سقف سنوات دانشجویانی كه به سبب حذف واحدهای درسی یا عدم امكان برخورداری از كلاس های حضوری یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با كمبود سنوات مجاز مواجه گشته اند، مجاز است.
در همین راستا و برای تسهیل در موضوع، در صورتیكه محدودیت های زمانی و مكانی حاكم بر نیمسال جاری فراغت از تحصیل دانشجویانی را با تأخیر مواجه سازد، به جبران فرصت از دست رفته امكان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا دو برابر قابل افزایش است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، او در آخر اظهار داشت: امكان مهمانی دانشجویان در دانشگاه جهت استفاده از امكانات آموزشی دانشگاه های محل زندگی یا استقرار خود بعنوان دانشجوی میهمان آزاد با اطلاع و موافقت دانشگاه نیز از دیگر تسهیلات پیش بینی شده دراین زمینه است.
مجموعه این امكانات منعطف و تسهیل گر در چارچوب سفارش نامه ای ۲۰ بندی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ گردیده است كه در وبگاه وزارت علوم نیز قابل دسترسی و بهره برداری است و البته تشخیص چگونگی اجرای این سفارش ها برعهده دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نهاده شده است.1399/01/19
12:57:40
5.0 / 5
3019
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , استاد , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور