در نخستین كنفرانس ملی حقوق ساخت مطرح شد

50 درصد افزایش زمان پروژه ها ناشی از مسائل حقوقی است

50 درصد افزایش زمان پروژه ها ناشی از مسائل حقوقی است به گزارش كنكوری رئیس شورای سیاست گذاری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این كه در 98 درصد دادگاه ها، كارفرمایان بازنده كار هستند، اظهار داشت: بیشتر از 50 درصد افزایش زمان پروژه ها ناشی از مسائل حقوقی است.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر اقبال شاكری در اولین كنفرانس ملی حقوق ساخت كه امروز در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، با اشاره به اینكه سابقه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از ۱۰۰ سال قبل است، اظهار داشت: از دلایلی كه موجب افزایش زمان پروژه ها شده است، می توان به مسائل حقوقی اشاره نمود چونكه پیمانكار تبدیل به نگهبان می شود و همین طور كارفرما تبدیل به ذی حساب. بدین سبب دو نفر كه وظیفه به بهره برداری رساندن پروژه را دارند، هیچ كاری انجام نمی دهند.
شاكری با اشاره به اینكه ۱۵ سال پیش در همین سالن نخستین كنفرانس روش حل اختلافات برگزار شده است، اظهار داشت: اگر من می توانستم تصمیمی بگیرم هیچ گاه اجازه نمی دادم كارفرمایی مسئولیتی را بپذیرد، مگر اینكه از دو یا سه تست سخت عبور كنند. متأسفانه امروزه كارفرمایان فقط به مسائلی مثل «من می گویم چه كار كنید» می پردازند، در صورتیكه باید به قراردادی كه منعقد شده است، بپردازند.
وی با تاكید بر اینكه در ۹۸ درصد دادگاه ها، كارفرمایان بازنده كار هستند، اشاره كرد: همه ما باید دست به دست هم دهیم تا هر سال تم جدیدی از حوزه ساخت را اجرا نماییم و به كسانی كه تمایل دارند در این كنفرانس ها شركت نمایند، آموزش هایی را ارائه دهیم. كنفرانس ملی حقوق ساخت و دانشگاه خواجه نصیر، سد ورود به این عرصه را شكست. همین طور طبق آیات قرآن كریم باید در پروژه ها و قراردادهایی كه منعقد می نماییم، صادقانه و با شفافیت رفتار نماییم تا بهره كافی را ببریم.
توجه به حوزه های بین رشته ای در سند توسعه دانشگاه خواجه نصیر
دكتر محمد طالعی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز در این كنفرانس ضمن تبریك فرا رسیدن دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی به بیان اهمیت این كنفرانس از نظر دانشگاه خواجه نصیر پرداخت و اظهار داشت: این كنفرانس به این علت كه نخستین بار است در این دانشگاه برگزار می شود، برای ما خیلی بااهمیت است و همه حضار می دانند حركت نخست برای جا انداختن موضوع تخصصی نیازمند تلاش مضاعف است كه بخواهیم مسئله ای را تعریف و مخاطبان خودرا پیدا نماییم. بنا بر این لازم است بابت شروع نخست كنفرانس ملی حقوق سال از برگزاركنندگان این كنفرانس (ریاست دانشگاه، شورای سیاست گذاری و... ) تشكر كنم.
طالعی با بیان دلیل اینكه این كنفرانس در حوزه برنامه های كلان دانشگاه مورد توجه است، اظهار داشت: دومین منظری كه این كنفرانس دارای اهمیت است، بحث میان رشته ای بودن آن است كه دو حوزه را كه شامل حوزه "ساخت و ساز" و حوزه "حقوق" است، تحت تأثیر قرار می دهد. همین طور در سند توسعه دانشگاه خواجه نصیر به حوزه های بین رشته ای توجه ویژه داشته ایم كه این مساله در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری اهمیت بالایی دارد.
ایشان سپس به بررسی منظر سوم این مساله پرداخت و اظهار داشت: موضوعی كه برای سیاست گذاری ریاست جدید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی خیلی مهم می باشد، جهت گیری به سمت ایجاد دانشگاه نسل چهارم است. برای دانشگاه خواجه نصیر بحث مسئولیت اجتماعی و كمك به حل مشكلات شهروندان جامعه اهمیت دارد.
طالعی اضافه كرد: در حوزه ساخت و ساز طیف وسیعی از شهروندان را داریم كه در جنبه های مختلف از بخش دولتی تا بخش سرمایه گذاران فعالیت می نمایند تا شهروندان به بهره برداری از نتایج ساخت و ساز برسند. امیدوارم نتایج این كنفرانس به حل معضلات در حوزه ساخت و ساز كمك نماید.
مبانی حقوق ساخت مربوط به گذشته، حال و آینده است
دكتر حمیدرضا عباسیان جهرمی، دبیر كنفرانس ملی حقوق ساخت در كنفرانس ملی حقوق ساخت نیز اظهار داشت: باتوجه به تعدد تخصص ها در زمینه حقوق ساخت، مبانی حقوق ساخت مربوط به گذشته، حال و آینده است. در ۱۷ بهمن ماه در این كنفرانس به بررسی سه سرفصل می پردازیم كه شامل مشاركت های عمومی و خصوصی، نظام فنی و اجرایی كشور، دعاوی مطرح در نظام اجرایی كشور و حل و فصل اختلافات با روش های غیرقضایی می شود.
وی ادامه داد: ما در این كنفرانس كارگاه هایی را برای كسانی كه مشتاق حقوق ساخت هستند، برگزار می نماییم و موضوعات مختلفی در این كارگاه ها مطرح می شود. امیدوارم در این دو روز دستاوردهای جدیدی را برای حوزه حقوق ساخت ارائه نماییم.
به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، اولین كنفرانس ملی حقوق ساخت، از امروز، ۱۶ بهمن ماه جاری در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شروع به كار كرده و تا فردا، ۱۷ بهمن ماه ادامه دارد.
منبع:

1398/11/18
01:22:45
5.0 / 5
4061
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور