وزیر بهداشت تأكید كرد

كمیته ملی مشترك تحقیقاتی در حوزه علوم پزشكی تشكیل گردد

كمیته ملی مشترك تحقیقاتی در حوزه علوم پزشكی تشكیل گردد به گزارش كنكوری وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه با دانشجو و استاد باید مهربان تر باشیم، اظهار داشت: دانشجو و استاد را نمی زنند، بلكه می نوازند. برخی اشتباه می كنند و با آنها برخورد تندتری دارند؛ در حالیكه امروزه دانشجویان ما گرفتار مشكلات زیادی هستند و باید به آنها با چشم محبت بنگریم.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه یكصدودهمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی كشور در ادامه به كشیك های طولانی رزیدنت ها اشاره نمود و اظهار داشت: به علت این كشیك های طولانی اغلب این دانشجویان می رنجند، البته ما پوستمان كلفت تر بود و رنجشی نداشتیم، اما امروزه این دانشجویان ما با تلنگری به هم می ریزند.
وزیر بهداشت با بیان این كه ۴۴ درصد بیكاران كشور مدرك بالای لیسانس دارند، در ادامه تصریح كرد: در زمینه تنظیم كشیك ها، حقوق رزیدنت ها و انترن ها البته ما اقداماتی را انجام دادیم و حقوق رزیدنت ها امسال ترمیم شد.
دكتر نمكی تاكید كرد: در بحث خوابگاه های دانشجویی هم باید توجه داشته باشیم كه خیرین هم به این موضوعات ورود پیدا كنند و فقط در تخت های بیمارستانی خیران فعال نباشند. باید در حوزه های رفاهی و فرهنگی هم از توانمندی های خیرین كمك بگیریم.
وی همینطور تصریح كرد: ارتقای ما در دانشگاه ها و وزن مقاله های ما در ایندكس های ارزیابی در عرصه های بین المللی پرارزش است، اما آیا همه موارد ارتقاء، مقاله به حساب می آید. می گویند كشور چین از نظر تعداد مقالات در جایگاه اول قرار دارد و این جایگاه بر تعداد دستاوردهای علمی آنها غلبه دارد. علت آن، این است كه مقالات، منطبق با دستاوردهای علمی و نیازهای كشور طراحی شده است تا گره ای از گره های كشور باز شود.
وزیر بهداشت تاكید كرد: اینكه ما چگونه جامعه محور شدن آموزش پزشكی را مد نظر قرار بدهیم، هم اكنون بستری را فراهم می نماییم بعنوان هر خانه یك پایگاه سلامت و نباید از این بستر پرارزش غافل شویم. اینكه در طول ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز دانشجوی پزشكی ما با سلامت دهان و دندان آشنایی ندارد و یا اینكه هنوز دانشجوی پرستاری ما بدون داشتن تخت بیمارستانی هویت عرضه خدمت برای خود قائل نیست، این موضوعات مشكلاتی است كه ما در ریشه های نظام آموزش پزشكی به آن توجه نكردیم.
دكتر نمكی تاكید كرد: خواهش من از روسای دانشگاه های علوم پزشكی این است كه برای مشكلات فوق و مشكلات ریشه ای آموزش سلامت امروز كمیته ای را تشكیل بدهند تا بتوانیم در سایه این كمیته قدمی در جهت جامعه محور كردن آموزش پزشكی برداریم. ما بستری با عنوان هر خانه یك پایگاه سلامت را در كشور فراهم می نماییم كه در این بستر با تعیین یك سلامت یار یا سفیر سلامت در خانواده بعنوان اعضای پیوست دانشگاه ها راه را در حوزه آموزش های سلامت باز می نماییم.
به گفته وی امروزه دانشجویان پزشكی به علت این كه تحت تاثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت قرار دارند، باید با این مولفه ها آشنا شوند؛ اما این راه آشنایی را باید علمی و منطقی نهادینه كرد و برای آن سطح بندی تعریف نماییم تا بر مبنای آن مشخص شود تا كجا، كدام دانشجو و طی چه سالی باید در این حوزه ورود و به این مولفه های اجتماعی دسترسی پیدا كند.
وزیر بهداشت بر لزوم توجه به طب سنتی در آموزش پزشكی كشور تاكید كرد و اظهار داشت: این مورد یك مبحث بسیار جدی است. امروزه در همه دنیا از قسمت هایی از طب مدرن به علت اینكه از ناعلاج بودن برخی بیماری ها ناامید می شوند، به طب سنتی گرایش پیدا می كنند. البته در این بازار آشفته سوءاستفاده هایی هم می شود؛ ازاین رو باید در آموزش های طب سنتی توجه لازم صورت بگیرد تا از ورود بعضی از سوءاستفاده ها جلوگیری شود.
دكتر نمكی در ادامه سفارش هایی را در حوزه پژوهش در علوم پزشكی عرضه داد و اظهار داشت: از همه همكاران خود در دانشگاه های علوم پزشكی درخواست می كنم در حوزه پژوهش به دنبال یك هم افزایی و حل مشكلات مردم و گره گشایی از مشكلات جامعه باشند. آموزش های و همینطور پژوهش های ما باید بتواند گره ای از مشكلات نظام عرضه خدمت باز كند.
در خواست وزیر از دانشگاه ها برای تجمیع مراكز پژوهشی
وزیر بهداشت همینطور تاكید كرد: دانشگاه ها باید در امر پژوهش به یكدیگر بپیوندند و از نگاه جزیره ای كه امروزه در پژوهش وجود دارد، پرهیز كنند و هر كس برای خود تحقیق انجام ندهد. اگر غیر از این اتفاق بیفتد، بطور قطع منابع مملكت هدر خواهد رفت. درخواست من از مسؤلان دانشگاه ها این است كه برای سال ۹۹ برای من پروپوزالی در زمینه تجمیع و هم افزایی مراكز پژوهشی دانشگاه ها عرضه بدهند.
تشكیل كمیته ملی مشترك تحقیقاتی در حوزه علوم پزشكی
وی تصریح كرد: دانشگاه ها در عرصه پژوهش طرح مشترك ملی تعریف كنند. چرا ما نباید در كشور یك مركز تحقیقاتی ملی مشترك داشته باشیم. چرا باید وضعیت ما بگونه ای باشد كه دانشگاه های بزرگ دست دانشگاه های كوچك را در امور مختلف همچون پژوهش نگیرند و آنها همواره در این جزیره سرگردان گرفتار مشكلات بزرگ باشند. خواهش می كنم این كمیته كشوری در كنار كمیته دیگری كه در بحث آموزش گفتم، امروز تشكیل گردد تا به ارتقا و منطقی شدن پژوهش كشور كمك نماید و بتوانیم تجمیع و هم افزایی مراكز تحقیقاتی را بعنوان یك راهكار در نظر بگیریم.1398/11/09
15:48:06
5.0 / 5
4275
تگهای خبر: آموزش , استاد , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور