برنامه ریزی برای ملی كردن رتبه بندی دانشگاه ها

برنامه ریزی برای ملی كردن رتبه بندی دانشگاه ها به گزارش كنكوری قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با اشاره به پراكنده كاری وزارتخانه های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها اظهار داشت: رتبه بندی دانشگاه ها باید به صورت ملی صورت گیرد ازاین رو از این ۳ دستگاه درخواست شد تا پیشنهادات خویش را برای رتبه بندی ملی عرضه كنند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر منصور كبگانیان در حاشیه یكصد و بیست و هفتم جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه این جلسه با یادی از شهید سردار قاسم سیلمانی و مرحوم دكتر علی شریعتمداری از اعضای برجسته شورایعالی انقلاب فرهنگی آغاز شد، اضافه كرد: مبحث زیست فناوری همچون موضوعات مطرح در این نشست است. این مورد در در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه شده بود و احتیاج به مصوباتی داشت تا در حضور اعضای شورا به تصویب برسد.
وی با اشاره به اینكه در این نشست ۳سه مصوبه نهایی شد، اظهار نمود: این مصوبات منجر به تقویت حوزه زیست فناوری و بیو تكنولوژی می شود و در این مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی را مكلف كرده بود تا نسبت به تدوین و تصویب سند زیست فناوری اقدام نماید.
كبگانیان افزود: از آنجایی كه ما مصوبه تشكیل ستاد توسعه زیست فناوری را داریم، تابحال سندی برای این ستاد تدوین و نهایی نشده بود ازاین رو این مورد در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح و قرار شد این مورد در جلسه آتی این شورا در دستور كار قرار گیرد.
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور «آسیب شناسی و شناخت عوامل راهبردی برای پیشرفت علم و فناوری» را از دیگر موضوعات این جلسه نام برد و تصریح كرد: عوامل موثر در عدم پیشرفت علم و فناوری در كشور كه دو جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به آن اختصاص یافته بود شامل ۱۰ محور می شود كه از جانب صاحب نظران، روسای دانشگاه ها و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شده بود و لازم بود كه تبدیل به مصوبه شود.
وی افزود: یكی از محورهایی كه تصویب گردید و به مرحله نهایی و ابلاغ توسط شورایعالی فرهنگی رسید این بود كه مأموریت كلیه زیر نظام های آموزشی مشخص شود چون كه این امر همه بخش های آموزش عالی را تحت تأثیر قرار می دهد.
مامویت دانشگاه ها تدقیق می شود
كبگانیان با تاكید بر اینكه همه دانشگاه های برتر كشور باید دارای مأموریت های خاصی باشند، اظهار داشت: همه دانشگاه های آزاد، پیام نور و سایر دانشگاه ها در زمان تصویب مأموریت هایی برای آنها تعیین شده بود ولی این مأموریت ها تدقیق و تفكیك شده از یكدیگر نبودند ازاین رو نخستین بند از این مورد بر مأموریت گرا شدن زیر نظام ها از جانب وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی پیشنهاد شد.
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه كلیات مبحث مأموریت گرا شدن دانشگاه ها در سند آمایش سرزمین مطرح شده بود، اظهار داشت: در این راستا ما در صدد مشخص تر شدن مأموریت های دانشگاه ها هستیم و برای آنها هم زمان تعیین شده است.
وی افزود: در این حوزه مقرر شد كه تا ۶ ماه آینده پیشنهادات از جانب دستگاه های مربوط اعلام گردد.
كبگانیان رتبه بندی و اعتبارسنجی موسسات آموزش عالی را از دیگر موضوعات مطرح در این نشست دانست و در اینباره توضیح داد: هم اكنون به صورت پراكنده از جانب وزارتخانه های علوم و بهداشت و همینطور دانشگاه آزاد به صورت جداگانه مبادرت به رتبه بندی دانشگاه ها می شود ولی مبحث رتبه بندی دانشگاه ها باید به صورت ملی و هماهنگ صورت گیرد.
وی اظهار نمود: بر این اساس در این نشست مقرر شد كه این سه دستگاه در رابطه با آموزش پیشنهادات خویش را در این حوزه عرضه كنند تا در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور به تصویب برسد.
نحوه سنجش و پذیرش
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور مبحث سنجش و پذیرش را از دیگر موضوعات مطرح در این نشست عنوان نمود و اظهار داشت: در این نشست ستاد راهبردی نقشه جامع علمی كشور مكلف شدند تا ظرف سه ماه آینده این سیاست ها را مدون و مصوب كنند و بعد از آن از جانب وزارتخانه های علوم و بهداشت، دانشگاه آزاد و وزارت آموزش و پرورش كه از اعضای شورای سنجش كشور هستند را به ما پیشنهاد دهند.
كبگانیان زمان سه ماه را بعد از ابلاغ دانست و اضافه كرد: در جلسه امشب مصوب شد تا این مورد به دستگاه ها ابلاغ شود و بعد از آن دستگاه ها به مدت سه ماه فرصت دارند تا این مصوبه را اجرایی كنند.
پایان سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر
وی محور دیگر این جلسه را سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر ذكر كرد و خاطرنشان كرد: در جلسات گذشته ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسیده بود. ولی بندی از این سند كه حاوی اقدمات و توانمندی های اقتصادی، زیر ساخت های عمرانی، فرهنگی و منابع انسانی باقی مانده بود.
كبگانیان با اشاره به اینكه استان بوشهر به علت دارا بودن سواحل طولانی و امكانات دریایی و مخازن نفت و گاز، احتیاج به راهبردهای مفصلی دارد، تصریح كرد: این توانمندی ها برای اعضای ستاد عرضه شد و به آنها فرصت داده شد كه ظرف یك هفته آینده پیشنهادات خویش را در اینباره ارائه نمایند و با دریافت این پیشنهادات، در جلسه امشب این بند نهایی شد.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با اشاره به اینكه در این نشست دو پیشنهاد مفصل در مورد توانمندی های این استان عرضه شده بود، اظهار نمود: ازاین رو از اعضا درخواست كه تا چند روز آینده این موارد وارد سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر شود تا این سند مصوب و نهایی شود.
به قول وی برای اجرایی شدن اسناد دانش بنیان هر استان شورای سیاستگذاری متشكل از نماینده ولی فقیه بعنوان مشاور و ناظر سیاستگذاری، استاندار و مسولان استانی و همینطور بخش های خصوصی و فرهنگی استان تشكیل شده است و این ستاد مسئولیت اجرای این سند را بر عهده دارند.
كبگانیان در مورد اختصاص بودجه های اجرایی این اسناد اظهار داشت: با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان مدیریت و برنامه ریزی اسناد توسعه دانش بنیان برای ۱۰ استان تدوین و برای هر استان بودجه ای در نظر گرفته خواهد شد.
منبع:

1398/10/25
16:51:19
5.0 / 5
4354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور