نماینده ولی فقیه در دانشگاهها:

حوزه و دانشگاه برای برون رفت از مشكلات جامعه راهكار دهند

حوزه و دانشگاه برای برون رفت از مشكلات جامعه راهكار دهند به گزارش كنكوری نماینده ولی فقیه در دانشگاهها اظهار داشت: تببین مفاهیم عدالت و همچنین تبیین فساد و پیدا كردن نقاطی كه فساد خیز است و ارائه راه حل برای آن كار نهاد حوزه و دانشگاه است.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، حجت الاسلام مصطفی رستمی امروز در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه با اشاره به شهادت دو متفكر اندیشمند و حوزوی در ماه های ابتدایی انقلاب، اظهار داشت: در ماه های اول انقلاب دو استاد حوروزی و عالم كه در فضای دانشگاه، در میان دانشگاهیان و اساتید منبر معرفت و سفره محبت دین را گسترده و به دنبال بیان مفاهیم عمیق اصلی دین در دانشگاه ها بودند، توسط جریانی كه مدعی اسلام و خوانش درست از اسلام و مقابله با تحریف بود، به شهادت رسیدند.
وی با اشاره به اینكه توجه به عدم انحراف از مسیر دین، موضوعی است كه در هر مقطعی جامعه دینی را مورد تهدید خودش قرار داده است، افزود: اسلام همیشه با دو خطر و تهدید مواجه است؛ یكی تهدید خوانش متحجرانه، دگم و بدون اجتهاد از دین، قشری گری و ظاهر گری و تهدید دیگر خوانش سهل انگارانه و بی اعتقاد به مبانی دین و تسلیم كردن دین در مقابل هر نسیم و تندباد فكری مقابل.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه تصریح كرد: حضرت امیرالمومنین در دوران خلافتش با دو جریان مواجه است؛ نخست جریان خوارج و ظاهر گرایی و دوم جریان اباهه گری. خطر انحراف از دین خطری است كه حوزه ها باید مواظبت و مراقبت از دین را در مقابل آن برعهده بگیرند. همینطور خطر بی تحركی جامعه و بی پاسخ بودن جامعه نسبت به نیازهایی كه به وجود می آید، مأموریت اصلی دانشگاه هاست.
حجت الاسلام رستمی افزود: انقلاب اسلامی شعار نجات انسان ها از تمام بلاهای دین گریزی و حاكمیت ستمگران را سر داد. قانون جمهوری اسلامی كه مورد اقبال مردم در رفراندوم قرار گفت، بیان كننده آرمان انقلاب اسلامی است. آنچه در قانون اساسی آمده، بسیار فراتر از یك مرز و بوم است. خواست و شعار انقلابیون و مطالبه آنها رفع ظلم از بشریت و نجات بشریت بود.
وی با اشاره به اینكه در بیانیه گام دوم انقلاب به ۵ مرحله اشاره شده است، اظهار داشت: در مراحل ابتدایی آن تاكید شده كه انقلاب اسلامی شكل گرفته اما این آخر راه نیست و باید دولت اسلامی شكل بگیرد و هم اكنون با تشكیل دولت اسلامی فاصله داریم؛ دولتی كه تمام قواعد، ساختارها، اهداف و فرهنگ حاكم بر آن مبتنی بر اسلام است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: بعد از تشكیل دولت اسلامی، باید جامعه اسلامی شكل بگیرد؛ جامعه ای كه تمام ساختارهای موجود و سبك زندگی آن مبتنی بر اسلام است. نهایتاً باید به تمدن اسلامی برسیم. هدفی كه بسیار بزرگ و بلند است و رسیدن به آن احتیاج به زحمات بسیار دارد. هدف این آرمان بلند تولید فكر، اندیشه، محتوا، اقدام و راهبرد و استخراج اصول و قواعد كار مجموعه های علمی جامعه همچون حوزه و دانشگاه است.
خیلی ها به دنبال این بودند كه حوزه و دانشگاه از هم دور باشند
وی افزود: حذف متفكری مثل شهید مطهری از آغاز انقلاب جامعه را به این متوجه كرد كه دور بودن دو نهاد مهم دانش، اندیشه و تفكر در جامعه ما منجر به ناتوانی در حركت به سمت اهداف خواهد بود. خیلی ها به دنبال این بودند كه این دو نهاد از هم دور باشند. از ابتدا بنای دانشگاه و ساختار دانشگاه، دوری از دین و نهادهای دینی بود. البته دینداری دانشجویان و اساتید و به واسطه جامعه دین باور اجازه به نتیجه رسیدن این طراحی خطرناك را نداد.
حجت الاسلام رستمی با بیان این مطلب كه وحدت حوزه و دانشگاه یعنی به هم گره زدن دو توان، دو بازو و دو قوه محرك برای به حركت در آوردن جامعه، اظهار داشت: وحدت حوزه و دانشگاه به این مفهوم نیست كه روش های یكدیگر را به صورت كامل بپذیرند؛ بلكه حوزه و دانشگاه باید هر كدام در تخصص ها دقیق نگاه كنند و دید باز نسبت به مسائل پیش رو داشته باشند.
نوگرایی و آینده نگری جزو الزامات حوزه و دانشگاه است
وی نوگرایی و آینده نگری در حوزه و دانشگاه را جزو الزامات حركت حوزه و دانشگاه عنوان نمود و اضافه كرد: در این شرایط هم دانشگاه از حوزه نكته های فراوانی را یاد می گیرد و هم حوزه از دانشگاه می تواند مسائلی را فرا بگیرد. حوزه و دانشگاه بازوان اصلی هستند كه باید برای برون رفت از مشكلات در جامعه راهكار عرضه كنند و افق و راهكارهای بلند مدتی را در نظر بگیرند و به سمت آن حركت كنند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه تصریح كرد: این دو نهاد باید به این فكر كنند كه برای رسیدن به تمدن اسلامی به چه چیزهایی نیاز داریم و این مورد جزو الزامات نهادهای اندیشه ورز جامعه است. باید فكر كنند كه چالش های پیش روی نظام و مردم چیست؟ ما هم اكنون با یك جریان طاغوتی در حوزه نظام سلطه مواجه هستیم، نظریه پردازی برای تمدن اسلامی و تولید محتوا برای تمدن اسلامی بر عهده حوزه و دانشگاه است.
تببین مفاهیم عدالت كار حوزه و دانشگاه است
حجت الاسلام رستمی با اشاره به اینكه مبحث عدالت و مبارزه با فساد جزو موضوعات مورد تقاضا و مورد نیاز جامعه است، عنوان كرد: تببین مفاهیم عدالت و همینطور تبیین فساد و پیدا كردن نقاطی كه فساد خیز است و عرضه چاره برای آن كار این دو نهاد است.
وی با تاكید بر اینكه تردید نداریم كه دشمن در حوزه های سخت به بن بست رسیده است، خاطرنشان كرد: به بركت رهبر معظم انقلاب، دشمن در حوزه های سخت ناتوان شده است اما از سوی دیگر با فشار بر اراده، امید و انگیزه مردم به دنبال اهداف خودش است؛ دشمن امروز امروز در این صحنه ها می جنگد. اما این ملت نشان داده در صحنه های سخت تر دشمن را به شكست كشانده ولی برای به شكست كشاندن دشمن باید راهكار عرضه داد كه در واقع راهكارهای علمی باید از درون نهاد حوزه و دانشگاه بیرون برود.
تبیین شاخصهای سبك زندگی اسلامی از وظایف حوزه و دانشگاه
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان این مطلب كه تبیین شاخصهای سبك زندگی اسلامی برعهده حوزه و دانشگاه است، اظهار داشت: در فضای دانشگاهی به بركت انقلاب اسلامی و به بركت آشنا شدن این دو نهاد اتفاقات بزرگی رخ داده است. امروز در خیلی از دانشگاه ها، افراد دروس حوزوی را فرامی گیرند و طلبه ها و روحانیون فاضل در فضاهای دانشگاهی در میان دانشجویان حضور دارند و ارتباط میان آنها همراه با انس و صمیمیت است. دانشگاه ها و دانشجویان هم با طلبه های با صفا و با اخلاص مسائل دینی خودشان را طرح می كنند.

1398/09/29
19:35:11
5.0 / 5
4287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور