دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

حوزه های علمی ساماندهی مجدد می شوند

حوزه های علمی ساماندهی مجدد می شوند كنكوری: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی به مناسبت هفته پژوهش، افق پیش روی شورا را علاوه بر ساماندهی مجدد حوزه های علمی، جهت دهی و سیاست گذاری ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان قرار داده است.


به گزارش كنكوری به نقل از مهر به نق از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیامی به مناسبت هفته پژوهش با تبیین ساماندهی مسیر پیشرفت علمی دانشگاه های كشور در گام نخست انقلاب توسط این شورا، تاكید كرد كه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گام دوم انقلاب به ریل گذاری مسیر تقاضای دانش در بخش صنعت و كسب وكار خواهد پرداخت.
بسم الله الرحمن الرحیم
كشور عزیزمان ایران در آستانه گام دوم انقلاب كبیر اسلامی، مراحل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را در پیش روی خود دارد. آرمان های انقلابی عصر جدیدی در عالم را پیش روی ما قرار داده است كه مبتنی بر فطرت آدمی، ورای نسل ها، چشم اندازی مبارك پیش روی ما گشوده است. بالندگی این انقلاب، در پرتو انعطاف و تجدید پذیری نمایان می گردد درحالی كه به اصول خود كاملاً پایبند است و در عرصه های اخلاق، جوانمردی و مروت، مایه سربلندی ایرانیان شده است.
اكنون فرصت های بی شماری پیش روی ماست و جوانان بعنوان بزرگ ترین نیروی حركت و تغییر، با اتكا به دستاوردهای بزرگ گذشته، حوزه های مهمی را پیش روی خود دارند كه نخستین آنها عرصه علم و پژوهش است. بااینكه شتاب رشد علمی كشور در دو دهه گذشته خیره كننده بوده، اما این تنها آغازی بر یك راه طولانی و شاید لایتناهی در تواناسازی انقلاب كبیر اسلامی به مدد علم و دانش بوده است.
بدون شك، پژوهش یكی از اصلی ترین راه های تولید علم و پیشرفت است كه ما در این میان در ابعاد و حوزه هایی به خوبی جلو رفته ایم و در ابعاد و حوزه های دیگری نیازمند تجدیدنظر جدی هستیم.
حوزه هایی نظیر فناوری نانو، بیو، هوافضا، سلول های بنیادی و هسته ای در مرزهای دانش در حال حركت هستند درحالی كه برخی قلمروهای دیگر با موانع جدی در حركت مواجه اند. در ابعاد مختلف تحقیق و توسعه، پژوهش های بنیادی و تا حدی كاربردی وضعیت مناسب تری در مقایسه با كارهای توسعه ای دارند.
با نگاهی به مسیر پیش روی در حركت به سمت اقتصاد دانش بنیان، این مهم خودرا در ضعف جدی پژوهش های كاربردی و توسعه ای در بخش كسب وكار و صنعت نمایان می سازد درحالی كه پژوهش های دانشگاهی از وضعیت مناسب تری برخوردار می باشند.
بودجه و هزینه كرد تحقیق و توسعه در كشور حدود ۰.۵ درصد برآورد شده است كه به معنای وجود فاصله بزرگ با اهداف بلند انقلاب، یعنی ۴ درصد است. ناگفته نماند كه آمار مناسبی از میزان تحقیق و توسعه بخش خصوصی در دسترس نیست و هیچ كدام از این ها به معنای نفی توجه جدی تر به بهبود نظام علمی دانشگاهی كشور نیست.
همه این ها در حالی است كه پروسه پیشرفت دانش مبنا، در گرو ورود بخش صنعتی بزرگ به بازارهای رقابت جهانی است كه به نوبه خود نیاز به تولید دانش جدید، و در نتیجه تحقیق و توسعه صنعتی را روزبه روز بالا می برد. در یك اقتصاد دانش بنیان، انتظار می رود كه تحقیق و توسعه بخش كسب وكار بین ۶۰ تا ۸۰ درصد هزینه كل تحقیق و توسعه را شامل شود كه این مهم به لطف شكل گیری بنگاه های بسیار بزرگ و توانمند امكان پذیر خواهد بود.
از این روی، در طلیعه گام دوم انقلاب، شورای عالی انقلاب فرهنگی افق پیش روی خودرا علاوه بر ساماندهی مجدد حوزه های علمی در پرتوی روزآمدسازی اسنادی نظیر نقشه جامع علمی كشور، سند نخبگان و نظایر آنها؛ جهت دهی و سیاست گذاری ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان قرار داده است تا همان گونه كه در گام نخست مسیر پیشرفت علمی دانشگاهی كشور، یا همان طرف عرضه را ساماندهی كند.
در گام دوم به ریل گذاری مسیر تقاضای دانش در بخش صنعت و كسب وكار كمك نماید. این دو گام به یاری خداوند بزرگ یكدیگر را تكمیل كرده و نویدبخش تمدن سازی نوین اسلامی خواهند شد.


منبع:

1398/09/27
15:37:16
5.0 / 5
4664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور