معاون دانشگاه فنی و حرفه ای:

شركت های دانشگاهی در دانشگاه فنی وحرفه ای توسعه می یابند

شركت های دانشگاهی در دانشگاه فنی وحرفه ای توسعه می یابند به گزارش كنكوری معاون پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای از توسعه شركت های دانشگاهی توسط این دانشگاه خبرداد و اظهار داشت: فارغ التحصیلان دانشگاه در این شركت ها به كارآفرین تبدیل گشته و برای سایر بخشها كار ایجاد می كنند.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، سید حیدر میرفخرالدینی امروز در نشست خبری كه به مناسبت هفته پژوهش درسازمان فنی و حرفه ای برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه فنی وحرفه ای با ۱۸۰ آموزشكده و دانشكده در ۱۱۰ شهر و ۳۱ استان فعال بوده و حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار دانشجو در این مراكز مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه مهارت محور بوده و بخش آموزش و تحقیقات این دانشگاه با سایر دانشگاه ها متفاوت می باشد.
هدف دانشگاه فنی وحرفه ای پرورش تكنسین
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه كرد: هدف دانشگاه فنی وحرفه ای پرورش تكنسین و نیروی آچار به دست است و تمام تحقیقات در این دانشگاه كاربردی و متناسب با نیاز صنعت است.
وی افزود: هفته پژوهش در آموزشكده و دانشكده های این دانشگاه یك هفته پیش از مراسم مربوط به این هفته برگزار می گردد و برآیند مراسم استان ها در هفته جاری از ۲۶ تا ۳۰ آذر، در نمایشگاه بین المللی نمایش داده خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: در نمایشگاه هفته پژوهش علاوه بر عرضه دستاورهای تحقیقاتی، برگزاری كارگاه های آموزشی متناسب با نیازهای جامعه را در دستور كار داریم.
برگزاری مسابقه دست ساخته های دانشجویی
وی به مسابقه دست ساخته های دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: امسال مسابقه دست ساخته های دانشجویی در دو بخش استادان و دانشجویان برگزار می گردد این دست ساخته ها برپایه نیاز صنعت و دانشگاه بوده و با عنایت به شرایط تحریم مورد استقبال قرار گرفته است. مراسم هفته پژوهش دانشگاه فنی وحرفه ای در ۲ بخش ۲۶ تا ۳۰ آذر و ۱۰ دی ماه برگزار می گردد.
میرفخرالدینی همینطور یادآورشد: امسال یكی از طرح های خاص وزارت علوم كه در این هفته رونمایی خواهد شد مربوط به این دانشگاه است كه نام طرح عصای نابینایان هوشمند است.
وی افزود: مراسم مربوط به ۱۰ دی ماه، مخصوص دانشگاه فنی و حرفه ای است در آن از دانشجویان و كارآفرینان برتر تجلیل خواهد شد. ۳ دست ساخته برتر در هر استان انتخاب شده و در نهایت ۱۰۰ دست ساخته در نمایشگاه ۱۰ دی به نمایش در خواهد آمد. رویكرد دانشگاه فنی و حرفه ای در نمایشگاه فن بازار، پژوهش های كاربردی است و تلاش كرده ایم با عنایت به شرایط تحریم در عرصه تولید ملی فعال باشیم.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه فنی و حرفه ای دارای ۲ هزار و ۲۸۰ كارگاه و آزمایشگاه ثبت شده در كشور است؛ اضافه كرد: بر مبنای آمار رسمی بیش ترین جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه به بازار كار، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد است، علت اصلی آنرا می توان در آزمایشگاه ها و كارگاه های این دانشگاه جستجو كرد.
اختصاص ۲۰ میلیارد تومان ویژه ارتقای آزمایشگاه ها
میرفخرالدینی با اشاره به اینكه ۷۰ درصد سرفصل های دروس ما مهارتی هستند اضافه كرد: كارگاهها هم اكنون تجهیز شده اند؛ اما نیازمند توجه هستند و باید در جهت بروزرسانی آن تلاش كرد؛ بطور قطع كمبودهایی در این عرصه وجود دارد. حدود ۲۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده كه تنها صرف ارتقای آزمایشگاه ها و كارگاه ها خواهد شد.
انتقال تكنولوژی موتورهای هیبریدی به كشور توسط دانشگاه فنی و حرفه ای
وی از انتقال تكنولوژی موتورهای هیبریدی به كشور توسط دانشگاه فنی و حرفه ای اطلاع داد و اظهار داشت: تمام استان ها به جز ایلام مجهز به موتورهای هیبریدی بوده هم اكنون ۲ نفر از هر استان مشغول آموزش كار كردن با این موتورها هستند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه كرد: در بخش پوشاك هم با عنایت به رشته ها، تجهیزات صنعت پوشاك و دوخت حدود ۲۰ میلیارد تومان تخصیص بودجه داشتیم و با كمك آن انواع تجهیزات این رشته در زمینه چرخ خیاطی و طراحی دوخت تجهیز شده است.
وی با اشاره به سرانه بودجه دانشگاه فنی وحرفه ای اظهار داشت: سرانه بودجه دانشگاه نسبت به دانشگاه های كشور كمتر از یك چهارم است؛ باید این نكته را مد نظر داشت كه هزینه های آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه فنی وحرفه ای بیشتر است.
تخصیص اعتبار ارزی توسط وزارت علوم
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای در ادامه به روابط بین المللی دانشگاه اشاره نمود و اضافه كرد: دانشگاه فنی و حرفه ای ارتباطات بین المللی بسیار خوبی دارد در این راه تخصیص اعتبار ارزی خوبی هم توسط وزارت علوم داشتیم و همینطور از گرنت های مراكز تحقیقاتی هم برای انجام بعضی از پروژه ها استفاده خواهیم كرد.
راه اندازی و توسعه شركت های دانشگاهی
وی در ادامه به توسعه شركت های دانشگاهی اشاره نمود و خاطرنشان كرد: شركت های دانشگاهی با مشاركت بخش خصوصی، فارغ التحصیلان و اساتید راه اندازی می شود و ۴۹ درصد سهام آن دانشگاهی و ۵۱ درصد سهام آن مربوط به بخش خصوصی است با راه اندازی این شركت ها فارغ التحصیلان به كارآفرینان تبدیل می شوند. ۱۶ مركز رشد و ۲۷ كانون شكوفایی و خلاقیت در دانشگاه به راه افتاده است كه این كانون ها می توانند به مراكز رشد تبدیل شوند، تا سقف ۱۰ میلیارد تومان وام ارزان قیمت با كارمزد ۴ درصد هم عرضه می شود.
وی درباره فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاهی است كه می تواند با مدرك كارشناسی ارشد عضو هیئت علمی جذب نماید و شرط دانشگاه پیمودن آزمون حرفه ای و مهارتی است.
فرصت مطالعاتی ۶ تا یكسال اساتید فنی و حرفه ای در صنعت
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه كرد: حتی بعضی از استادان با مجوز هیئت امنا با مدرك كاردانی تدریس می كنند، چون از اساتید خبره آن رشته هستند و در آئین نامه استخدامی هم در حال پیشبینی این مورد هستیم تا از آنها استفاده نماییم، برای فرصت مطالعاتی در صنعت هم اساتید ما ۱۰۰ درصد ملزم به گذارندن این فرصت در صنعت هستند. تمام اساتید ۶ ماه به صورت پیوسته و و یكسال به صورت متناوب باید فرصت مطالعاتی را در صنعت طی كنند.
وی درباره تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اضافه كرد: برای ارتباط بهتر با صنعت باید روی اعتمادسازی كار نماییم، با صنایع مختلف ارتباط داریم، با صنایعی كه مزیت نسبی ما هستند ارتباط برقرار كرده ایم. در تجهیز كارگاه ها هم از صنعت استفاده می نماییم. استان ها را هم تشویق كرده ایم تا با صنایع استان خود همكاری كنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای در ادامه از برگزاری همایش اشتغال در این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: در این همایش فارغ التحصیلان متقاضی كار با صنایع آشنا شده و می توانند در آن صنایع جذب شوند.
وی در ادامه به راه اندازی نشریه دانشگاه فنی و حرفه ای تحت عنوان كار آفن اشاره نمود و اظهار داشت: این نشریه با نشریات دیگر متفاوت بوده و بخشی از نشریه مهارتی بوده و مبحث و آموزش های مهارتی را عرضه می دهد.
تولید محتوا برای سرفصل های جدید فنی و حرفه ای
میرفخرالدینی افزود: ۴۲ سرفصل دانشگاهی تابحال بازبینی و قرار شده تولید محتوای جدید برای سرفصل ها داشته باشیم. با انتشارات معتبر سمت هماهنگی هایی هم صورت گرفته و در بخش تخصصی هم كمیته های تخصصی دانشگاه محتوای جدید تولید خواهند كرد.

1398/09/25
20:36:16
5.0 / 5
4300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور