در شورای عالی ایرانیان خارج كشور؛

بانك اطلاعاتی نخبگان خارج از كشور توسعه می یابد

بانك اطلاعاتی نخبگان خارج از كشور توسعه می یابد كنكوری: توسعه همكاری مشترك با ایرانی ها مقیم، تكمیل و گسترش بانك اطلاعاتی نخبگان و گسترش آموزش زبان فارسی در جامعه ایرانی مقیم خارج از كشور در اولویت شورای عالی امور ایرانی ها خارج از كشور قرار گرفت.به گزارش كنكوری به نقل از مركز همكاریهای علمی و بین الملل وزارت علوم، دور جدید جلسات تحلیلی كارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانی ها خارج از كشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شد.
این جلسه به ریاست حسین سالارآملی و با حضور مسئولان و نمایندگان وزارت امور خارجه، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كمیسیون انجمنهای علمی ایران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت گسترش زبان فارسی، مركز مطالعات و همكاریهای علمی بین المللی و مركز همكاریهای علمی بین المللی اجرا شد.
سالار آملی به اهمیت فعالیت كار گروه با عنایت به شرایط كنونی اشاره نمود و اضافه كرد: سه نكته مهم را در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از كشور باید مورد نظر قرار دهیم.
وی افزود: معادلات پیچیده و چند وجهی دنیا كه بسیار پرشتاب است بر حفظ منافع ملی و تعاملات بین المللی كشورها تاثیر گذار است. در آینده با جوامع سایبری – فیزیكی روبه رو خواهیم بود كه در آنها شان مكان كاهش پیدا می كند. اشكال جدید رقابت های جهانی عموما مبتنی بر رقابت مغزها، جذب مغزها و پتانسیل مربوط به گردش نخبگان دركشور است.
سپس رئیس دبیرخانه شورای عالی ایرانی ها خارج از كشور در وزارت امور خارجه، ضمن اشاره به پیشینه نهادی شورای عالی ایرانی ها خارج از كشور به ظرفیت های جدید وزارت امور خارجه در این خصوص اشاره نمود كه می توان به تشكیل بانك اطلاعات ایرانی ها خارج از كشور به تفكیك حوزه های مختلف، تشكیل كار گروه ویژه ایرانی ها در سفارتخانه ها و برنامه ریزی برای تدوین قانون جامع ایرانی ها خارج از كشور اشاره نمود.
در بخش دوم جلسه، اعضا، گزارشی از عملكرد و ظرفیتهای علمی و آموزشی نهادهای خود در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از كشور ارائه دادند كه اهم آنها می توان به، تدوین راهكارها و روشهای جدید برای تسهیل تردد نخبگان ایرانی خارج از كشور و رفع دغدغه های امنیتی آنها، تقویت بانكهای اطلاعاتی نخبگان و به اشتراك گذاردن اطلاعات آنها در بین كار گروه های مربوطه، تقویت بهره گیری از توان نخبگان ایرانی در دوره های مشترك آموزشی و پژوهشی، تخصیص اعتبار ویژه برای نخبگان وسیاست گذاری در جهت تسهیل همكاری و ارتباطات علمی با نخبگان اشاره نمود.
همچنین ظرفیت سازی فرهنگ دانشگاهی كشور جهت همكاری با نخبگان علمی مقیم خارج از كشور، نهادینه كردن اشكال همكاری با نخبگان به شكل عملیاتی در دانشگاه ها و نهادهای آموزش عالی، به كار گیری نخبگان به شكل مجازی، نیاز سنجی اولویت های علمی كشور، بهره گیری از ظرفیت انجمن های علمی در تعامل با نخبگان، بهره گیری از تجارب كشورهای دیگر در ارتباط با نخبگان، امكان سنجی فضای حاكم جهانی درباب زبان و ادبیات فارسی، تاكید بر اهمیت و تاثیر نقش نمایندگان و رایزنان فرهنگی در كشورهای دیگرو ضرورت تبدیل دانش به صنعت و تربیت نیروی انسانی ماهر برای اجرایی سازی ایده های نخبگان از دیگر پیشنهاداتی بود كه عنوان شد.
در خاتمه جلسه مقرر نشست های آینده كارگروه به شكل تخصصی و بر یك محور متمركز اجرا شود و برنامه های توسعه همكاری مشترك با ایرانی ها مقیم، تكمیل و گسترش بانك اطلاعاتی نخبگان و گسترش آموزش زبان فارسی در جامعه ی ایرانی مقیم خارج از كشور در اولویت قرار گرفت.


منبع:

1398/09/08
18:14:20
5.0 / 5
4247
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , پژوهش , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور