حاشیه های اجرای یك مصوبه،

آیا دانشگاه آزاد تافته جدا بافته است؟

آیا دانشگاه آزاد تافته جدا بافته است؟ به گزارش كنكوری اختلاف نظر میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر سر شیوه پذیرش دانشجو امسال همزمان با شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با اطلاعیه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص اینكه ˮتكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای كنكور ۹۸ «فاقد وجاهت قانونی» استˮ، نقل محافل شد و در این مدت هر یك از طرفین با طرح استدلالاتی خویش را در این زمینه محق می دانند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، شروع سال تحصیلی دانشگاه آزاد در سه سال گذشته با حاشیه های زیادی همراه بوده است، پس از بحث رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد در سالعای 94 تا 96 و پذیرش دانشجوی علوم پزشكی خارج از حد ظرفیت در سال گذشته، بحث شیوه پذیرش دانشجو در مرحله تكمیل ظرفیت و بی توجهی دانشگاه آزاد به قوانین مصوب شورای سنجش و پذیرش، بعنوان سومین مورد آموزشی طی سالهای اخیر بحث بر انگیز شد، مهرماه سال قبل بحث پذیرش خارج از ضوابط و ظرفیت در دانشگاه آزاد با مبحث پذیرش چندهزار برابری ظرفیت قانونی در رشته های پزشكی و پیراپزشكی صورت گرفت و تعیین تكلیف این ماجرا حدود یكسال به طول انجامید. ماجرا از اینجا آغاز شد كه به تعدادی از دانشجویان ذخیره پذیرفته شده در بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد پس از انجام مراحل ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت كارت دانشجویی اعلام گردید كه پذیرش شان اشتباه بوده و امكان تحصیل برای آنها فراهم نیست و باید از دانشگاه خداحافظی كنند، این اشتباه محاسباتی و سهل انگاری بی سابقه مسؤلان واحدهای این دانشگاه، باعث سرگردانی و بلاتكلیفی چندین هزار نفر از دانشجویان پزشكی شد و دانشجویان نورسیده هم سرخوش از موفقیت در آزمون كنكور پس از انجام امور معمول یك دانشجو مانند نقل مكان، گرفتن خوابگاه و... هزینه و حضور در كلاس های درس، با شنیدن این خبر ضمن برگزاری تجمعات اعتراضی پیاپی خواهان روشن شدن تكلیف خود شدند.
اگر چه این مورد با وساطت مجلس و همكاری وزارت بهداشت و با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های پزشكی و پیراپزشكی پس از چند ماه تعیین تكلیف شد و خیلی از دانشجویان به كلاس های درس خود برگشتند اما خیلی از دانشجویان هم كه شانس شركت در ظرفیت های تكمیلی كنكور را هم از دست داده بودند، حاضر به تغییر رشته و انتخاب رشته های اعلامی دانشگاه نشدند و زیر فشار زیاد روحی، روانی و همینطور مالی عطای تحصیل را به لقای آن بخشیدند و دانشگاه آزاد هم صرفا به صدور یك پیام عذرخواهی و عزل برخی از رؤسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه بسنده كرد و پرونده این مورد را برای همیشه بست.

حاشیه های مهر ۹۸ دانشگاه آزاد
اما حاشیه های امسال دانشگاه آزاد كمی متفاوت تر از سال قبل رقم خورد ماجرا از آنجا شروع شد كه دانشگاه آزاد همزمان با شروع سال تحصیلی جدید برای پر كردن صندلی های خالی خود مانند سالهای گذشته و بدون هماهنگی با وزارت علوم و بر خلاف مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو كه سیاست های پذیرش دانشجو در تمامی زیرنظام های آموزش عالی را تعیین می كند و تصمیمات آن برای تمامی دانشگاه ها لازم الاجرا است، مبادرت به پذیرش دانشجو از راه تكمیل ظرفیت نمودند؛ اقدامی كه با واكنش تند دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مواجه گردید و این دبیرخانه كه وزیر علوم رئیس آن است با صدور اطلاعیه ای با این عنوان"تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی برای داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ فاقد وجاهت قانونی است" اعلام نمود: "به اطلاع كلیه داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می رساند دانشگاه آزاد اسلامی بدون دریافت مجوز شورای سنجش و پذیرش دانشجو از روز دوم مهرماه سال جاری آغاز به انتخاب رشته با عنوان تكمیل ظرفیت كرده است.
دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، ضمن اعلام مغایرت تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی با مصوبه جلسه دهم شورای مذكور اعلام می نماید كه انتخاب رشته و پذیرش دانشجو تحت عنوان تكمیل ظرفیت بدون دریافت مجوز از شورای مذكور فاقد وجاهت قانونی بوده و پذیرش این داوطلبان مورد تایید نمی باشد".

پذیرش دانشجو قانونی است
دانشگاه آزاد هم در پاسخ به وزارت علوم با استناد به جدا بودن امر سنجش از پذیرش در كنكور كارشناسی از جانب كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، پذیرش دانشجو از راه تكمیل ظرفیت قانونی اعلام نمود و با صدور اطلاعیه ای اظهار داشت: "مسئله تكمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی امری عادی، لازم و سنواتی در ثبت ­نام داوطلبان است و بدون این فرایند، ظرفیت اختصاص یافته به داوطلبان برای رشته ­های باآزمون و پرمتقاضی كه فقط ۵ درصد از رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را تشكیل می دهد، تكمیل نمی­ شود.
جای تعجب دارد كه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش كه از لحاظ فنی بر این امر واقف است، یك دفعه بعد از تأیید كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر جدا بودن امر سنجش از پذیرش در كنكور كارشناسی، چنین اطلاعیه ­ای در خارج از اختیار و یا حتی مصوبات تكمیلی شورا صادر كرده است.
به اطلاع متقاضیان تكمیل ظرفیت آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می رساند كه بخش قابل توجهی از ظرفیت های رشته های علوم پزشكی دانشگاه در گروه آزمایشی علوم تجربی با بیشتر از نیم میلیون داوطلب، در مرحله اول اعلام نتایج مطابق با سنوات گذشته تكمیل نشد. ازاین رو فرصت انتخاب رشته مجدد در فرایند تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در جهت ایجاد فرصت بیشتر برای خیل عظیم متقاضیان تحصیل در رشته ­هایی است كه همه­ ساله صدها هزار نفر داوطلب به منظور كسب پذیرش در آنها با یكدیگر رقابت می كنند.
ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های علوم پزشكی و غیرپزشكی عرضه شده در این مرحله در قالب ظرفیت های اعلام­ شده از جانب وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بوده و عدم تكمیل این ظرفیت ها فرصت ادامه تحصیل در این رشته ها را امسال از متقاضیان سلب خواهد نمود.
از آنجا كه مطابق تبصره ۲ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۹۲/۶/۱۰ مجلس شورای اسلامی، صرفاً مسئولیت سنجش داوطلبان به سازمان سنجش آموزش كشور سپرده شده، بنابراین فرایند پذیرش دانشجو در آزمون سراسری در حیطه اختیارات دانشگاه آزاد اسلامی بوده و این دانشگاه خویش را مجاز به تكمیل ظرفیت طی این فرایند می داند.
ضمن ارج نهادن به دغدغه های سازمان سنجش آموزش كشور در مورد مطالبات سایر زیرنظام های آموزش عالی از آن سازمان محترم و از آنجائیكه شركت در فرایند تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً در رشته های با آزمون است، دغدغه­ ای برای سایر زیرنظام ها ایجاد نمی­ كند. با عنایت به اینكه این فرایند پاسخگوی نیاز داوطلبان است و حقی از كسی سلب نكرده و داوطلبان در انتخاب محل تحصیل خود اختیار كامل دارند، اقدام دانشگاه تنها در جهت ایجاد فرصت های بهتر و بیشتر برای ادامه تحصیل داوطلبان است، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی فرایند تكمیل ظرفیت را در زمان مقرر انجام خواهد داد. ازاین رو دانشگاه آزاد اسلامی از داوطلبان عزیز می خواهد بدون توجه به حواشی بوجود آمده برای این فرایند، در سامانه تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته كنند.
دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی هرگونه بحث فنی پیرامون فرایند تكمیل ظرفیت را در شورای سنجش و پذیرش دانشجو (در چارچوب اختیارات آن شورای محترم) و همینطور نظارت و شفافیت كامل در مورد عملكرد دانشگاه امسال جهت عرضه به آن شورا را دارد".

فرافكنی به جای پاسخ
پس از انتشار پاسخ دانشگاه آزاد، دكتر ابراهیم خدایی دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو در گفت و گو با ایسنا، تصریح كرد: "در این اطلاعیه مطالب غیر واقعی و مغایر قانون بیان شده است. چونكه اطلاعیه صادر شده، اطلاعیه "دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش" است نه اطلاعیه "سازمان سنجش آموزش كشور"، كه دانشگاه آزاد در اطلاعیه خود پاسخ دغدغه های سازمان سنجش را می دهد.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: برپایه قانون مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، طبق ماده ۲ قانون فوق، برنامه ریزی و تصویب مقررات سنجش و پذیرش كلیه دانشگاه های مراكز آموزش عالی را بر عهده شورای سنجش و پذیرش دانشجو قرار داده است و علاوه بر این برپایه ماده ۸ آئین نامه اجرایی قانون فوق مصوب ۲۵ تیر سال ۹۳ هیئت وزیران كلیه دانشگاه ها و مراكز آموزشی دولتی و غیر دولتی را موظف كرده است پیش از هرگونه پذیرش به منظور انطباق با مصوبات شورا، هماهنگی های لازم را به دبیرخانه شورا انجام دهند.
بنابراین، اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش كاملا قانونی می باشد و مطالب عرضه شده در اطلاعیه دانشگاه آزاد صحیح نمی باشد.
دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصریح كرد: این شورا در جلسه دهم مورخ ۳۰ بهمن سال ۹۶ مصوب كرد كه از سال ۹۷ به بعد مرحله تكمیل ظرفیت از آزمون های سراسری، فنی حرفه ای كاردانی به كارشناسی و جامع علمی كاربردی با عنایت به مشكلات عدیده ای كه برای زیر نظام های مختلف ایجاد و به تبع آن بی ثباتی در برنامه ریزی مراكز آموزش عالی به وجود می آورد، حذف شود.
دكتر خدایی در ادامه تصریح كرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو در جلسه نوزدهم خود در تاریخ ۵ مرداد سال ۹۸ مصوب كرد با عنایت به مشكلات و مسائل سال قبل دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه برپایه مقررات، پذیرش دانشجو را انجام دهد تا برای سال ۱۳۹۹ نحوه پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه بعدی تصمیم گیری شود.
به گفته دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو، دبیرخانه شورا باوجود میل باطنی اطلاعیه صادر كرد، چون كه دانشگاه آزاد به تذكرات شفاهی و تلفنی دبیر خانه شورا در خصوص اجرای مصوبات توجه نكرده است.
دكتر خدایی تصریح كرد: كمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی كه برپایه طرحی كه به امضای بیشتر از ۱۰۱ نفر از نمایندگان در خصوص تمركز سنجش و پذیرش دانشجو در روز سه شنبه جاری بود، تشكیل شد و جمع بندی رئیس كمیسیون به این صورت بود كه تمركز پذیرش جزو اختیارات شورای سنجش و پذیرش است ازاین رو نیاز به قانونگذاری جدید نیست و این به مفهوم عدم تایید عمل مغایر قانون دانشگاه آزاد می باشد.
دكتر خدایی همینطور خاطرنشان كرد: اطلاعیه دبیر خانه شورا ناظر بر عدم هماهنگی و عدم گرفتن مجوز از شورا است و دانشگاه آزاد مثل همه دانشگاه های كشور به جای فرافكنی می تواند برپایه قانون از مصوبات سنجش و پذیرش درخواست مجوز تكمیل ظرفیت كند تا احترام قانون و مصوبات شورا حفظ شود.
به گفته دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیمات این شورا برپایه مصالح ملی انجام می گیرد و ملاك مصوبات ابلاغی كه توسط رئیس شورا یعنی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است كه در اطلاعیه دانشگاه به پشتیبانی از وزیر علوم اشاره شده در حالیكه این دانشگاه مصوبات ابلاغی وزیر علوم را رعایت نمی كند.
دكتر خدایی تصریح كرد: اطلاعیه صادر شده برپایه مصوبات مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو بوده است نه سازمان سنجش. ازاین رو دانشگاه آزاد برخلاف قانون، مصوبات هیئت وزیران و همینطور هماهنگی های لازم درمورد پذیرش، با دبیر خانه شورا را انجام نداده است. بنابراین از همكاران این دانشگاه انتظار می رود قانون را رعایت كرده و مطالب حاشیه ای در مورد سازمان سنجش و آموزش كشور را در رسانه ها مطرح نكنند".

تبعیض در برخورد با زیرنظام ها
اما بگو و مگوهای دانشگاه آزاد و شورای سنجش و پذیرش بر سر این مورد واكنش مسؤلان دیگر آموزش عالی را هم به دنبال داشت بگونه ای كه علی آهومنش دبیر كل اتحادیه دانشگاه های غیر انتفاعی در گفت و گو با ایسنا با انتقاد از عدم شفاف سازی وزارت علوم در شیوه پذیرش دانشجو برای سال جاری، اظهار نمود: "امسال برای نخستین بار اعلام شدكه ۸۵ درصد از داوطلبان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می توانند بدون كنكور وارد این مراكز شوند و تنها ۱۵ درصد پذیرش ها از راه كنكور انجام شد، البته این اقدام وزارت علوم كاملا در قالب قانون اتفاق افتاده چون كه مجلس شورای اسلامی اعلام نموده بود كه كنكور باید حذف شود.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه تبعیض وزارت علوم در برخورد با زیرنظام های آموزشی آشكار است و هیچ توجهی هم به اعتراض ما صورت نمی گیرد، تصریح كرد: برپایه قانون قرار بود پذیرش دانشجو فقط از راه سازمان سنجش اتفاق بیفتد، این در شرایطی است كه دانشگاه آزاد می تواند خارج از این چارچوب دانشجو پذیرش كند. اما مراكز غیرانتفاعی این امكان را ندارند و حرف ما این است اگر این قانون وجود دارد، برای همه مراكز لازم الاجرا باشد. چون كه ما در مقابل قانون گردنمان از مو باریكتر است اما نمی گردد كسانی كه توانایی، قدرت، ثروت، امكانات و تریبون دارند قانون را اجرا نكنند اما قانون فقط برای مراكز فقیر و بدبخت لازم الاجرا باشد.
در ادامه دكتر محمد حسین امید رئیس دانشگاه علمی كاربردی در گفتگو با ایسنا از كاهش جمعیت دانشجویی دانشگاه علمی كاربردی برای سال تحصیلی جاری اطلاع داد و اظهار نمود: این دانشگاه هم همانند سایر زیر نظام های آموزش عالی برای سال جاری با كاهش ورود دانشجو روبرو شده، با این وجود در مجموع دانشگاه علمی كاربردی در مقایسه با سال قبل حدود ۱۵ درصد رشد پذیرش دانشجو اتفاق افتاده است. اما با این وجود بیشتر از دو سوم صندلی های این دانشگاه خالی از دانشجو باقی مانده است.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: حدود ۴۰۰ هزار ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی كاربردی وجود دارد اما پذیرشی كه در شهریور ماه اتفاق افتاده است حدود ۹۰ هزار دانشجو بوده است یعنی بیشتر از ۳۰۰ هزار ظرفیت این دانشگاه خالی از دانشجو باقی مانده است.
رئیس دانشگاه علمی كاربردی تصریح كرد: در حال مذاكره با وزارت علوم هستیم كه بتوانیم اوایل مهر ماه در دوره تكمیل ظرفیت دانشجو پذیرش نماییم. امیدوارم با عنایت به این كه دوره های مهارتی یكی از سیاست های وزارت علوم و از قانون برنامه ششم توسعه كشور است این تكمیل ظرفیت مورد موافقت وزیر علوم قرار بگیرد.
به گفته وی، برپایه قانون برنامه ششم توسعه كشوری سهم آموزش های مهارتی در كشور باید به ۳۰ درصد برسد و هم اكنون در مجموع سهم دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی كاربردی از ۱۵ درصد هم كمتر است و هر چه بتوانیم از دانشجویانی كه به هر علت در كنكور به خواسته خود نرسیده و پشت كنكور هستند در این رشته ها جذب نماییم به نفع نظام، كشور و دانشگاه است".

از دانشگاه آزاد گله مندم
همچنین دكتر محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا به تشریح شیوه پذیرش بدون آزمون دانشجو امسال پرداخت و اظهار نمود: "بر اساس مصوبه كلی مجلس شورای اسلامی قرار بر این شده است كنكور در یك فرایند زمان بندی شده، منظم، هدفمند و با برنامه از حالت فعلی خارج و به مرور زمان پذیرش دانشجو بر مبنای فرآیند های جدید مانند پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی و معدل صورت گیرد. بر این اساس امسال برای نخستین بار سازمان سنجش مبادرت به پذیرش دانشجو از این شیوه نمود.
وی تصریح كرد: بر مبنای اعلام سازمان سنجش هم اكنون ۸۵ درصد پذیرش دانشجویان بدون كنكور و بر مبنای سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مختلف پذیرش می شوند و همه زیر نظام های آموزشی شامل مراكز دولتی، غیر دولتی، آزاد، پیام نور، غیر حضوری، علمی و كاربردی و فنی حرفه ای در مقاطع كاردانی، كارشناسی ناپیوسته و پیوسته از راه سوابق تحصیلی باید پذیرش دانشجو داشته باشند. در این بین تمامی زیر نظام ها بجز دانشگاه آزاد از سیستم جامع سنجش و پذیرش سازمان سنجش آموزش كشور تبعیت می كنند اما همكاران دانشگاه آزاد متاسفانه راه و روش خویش را می روند و این مورد بطور قطع به ساختار، اهداف، برنامه ها و فرآیندهای آموزش عالی در كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت صدمه های جدی خواهد زد.
وی همینطور اضافه كرد: دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جامعه و افكار عمومی جایگاه ویژه و خاصی داشته و دارند، مراقبت نماییم با عملكرد و برخی تصمیم گیری ها به این سرمایه بی نظیر خدشه وارد نكنیم.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی همینطور از نوع برنامه ریزی و عملكرد سازمان سنجش در فرآیند ثبت نام و اعلام نتایج دوره های بدون آزمون گلایه نمود و بخشی از مباحث موجود و سردرگمی داوطلبان و خانواده ها را ناشی از عدم توجه سازمان سنجش به پیشنهادات عملیاتی و اجرایی زیر نظام های مختلف ازجمله اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی دانست.
وی ابراز امیدواری كرد با تدبیر و مدیریت شایسته وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش كشور و همراهی و همكاری دانشگاه آزاد شاهد رفع نگرانی های درست و منطقی مجموعه فعالان زیر نظام های آموزش عالی در كشور در فرآیند پذیرش دانشجو در كشور باشیم".
این واكنش ها در حالی صورت گرفت كه دانشگاه آزاد نه تنها فرایند پذیرش دانشجو از راه تكمیل ظرفیت را متوقف نكرد، بلكه رئیس دانشگاه دو روز پیش با حضور در صحن علنی مجلس به جای شفاف سازی در مورد علل بی توجهی دانشگاه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، به تشریح علل اشتباه دانشگاه در پذیرش چندین برابری دانشجوی پزشكی و پیراپزشكی پارسال پرداخت.
دكتر طهرانچی در مجلس اظهار داشت: آمارهای منتشره نشان داده است كه دانشگاه آزاد اسلامی با تربیت بیشتر از ۳۸ درصد پرستاران شاغل در كشور در زمینه تربیت دانشجویان علوم پزشكی نقش جدی ایفا كرده است.
وی اضافه كرد: پارامترهای گوناگونی برای پذیرش دانشجو، روی این میزان رجوع داوطلبان تأثیرگذار بوده است، نخستین پارامتر ظرفیت پذیرش در سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مشابه است، ضریب افت در نظر گرفته شده برای دوره های خودگردان و مازاد همینطور نحوه انتخاب رشته در سازمان سنجش، ضریب اشتراك داوطلبان بین سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی و وضعیت اقتصادی داوطلبان شركت كننده در كنكور است كه این پارامترها به همراه عوامل مؤثر پذیرش امكان دقیق برآورد ظرفیت اعلامی را غیر ممكن می كند و دانشگاه به جهت اینكه بتواند از ظرفیت های اختصاص داده شده استفاده نماید مسیر پیچیده ای را باید بپیماید.
طهرانچی ادامه كرد: برای تعداد ۴۱۲ رشته محل معادل ۸ هزار و ۲۶۸ نفر ظرفیت در نظر گرفته شده و در این راستا در آن سال شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوبه ای را در ممنوعیت اعلام تكمیل ظرفیت اعلام نمود كه متأسفانه با لحاظ مسائل دانشگاه آزاد نبود و بعنوان منشأ این اتفاق می توان از آن یاد كرد. در اعلام نتایج سال ۹۷ به هر حال رشته های گروه علوم پزشكی دانشگاه به لحاظ این تصمیم مجبور شد این تكمیل ظرفیت را نداشته باشد. خوشبختانه بعد از بررسی هایی كه صورت گرفت درشورای سنجش و پذیرش این امر برای سال جاری لغو شد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: دریك تیم مدیریتی ناآشنا در حوزه سنجش و پذیرش در چهارم مرداد سال ۹۶ در دوره ریاست قبل در دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت را بر عهده گرفتند كه به دنبال آن معاونت فنی و آماری را در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۷ جابه جا می كنند و یك تیم برنامه نویسی كه غیرقابل اعتماد بودند بدون دریافت مجوز از مراجع ذی ربط به كار گرفته می شوند كه نتایج آن حادثه ای بودكه آفریده شد. دانشگاه شكایت رسمی از این افراد كرد به مراجع قضائی و مبحث تخلفات نامبردگان در حال پیگیری است و تدابیری كه اتخاذ شده از اتفاق باردیگر به شدت جلوگیری می كند.
به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، با اینكه دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن بیشتر از یك و نیم میلیون دانشجو یكی از دو بال آموزش عالی كشور به حساب می آید، اما روابط میان دانشگاه آزاد و وزارت علوم در چند سال قبل با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. این تنش طی سالهای ۹۴ تا ۹۶ با طرح مبحث رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد از جانب وزارت علوم به اوج خود رسید تا جایی كه پای مجلس شورای اسلامی و حتی شورایعالی انقلاب فرهنگی هم به این مورد باز شد و در نهایت مبحث بین دانشگاه آزاد و وزارت علوم به نحوی حل و فصل شد. با اینكه ظاهرا اختلاف بین دونهاد آموزش عالی آخر یافت، اما این آخر ماجرا نبود و طی روزهای اخیر، پس از بحث رشته های بدون مجوز و پذیرش دانشجوی علوم پزشكی خارج از حد ظرفیت، بحث شیوه پذیرش دانشجو در مرحله تكمیل ظرفیت و بی توجهی دانشگاه آزاد به قوانین مصوب شورای سنجش و پذیرش، بعنوان سومین مورد آموزشی طی سالهای اخیر، اعتراض وزارت علوم را برانگیخت. اما مسؤلان دانشگاه آزاد به جای تمكین به سیاست های ابلاغی شورای سنجش و پذیرش دانشجو بعنوان نهادی فرادستی در زمینه حذف تكمیل ظرفیت در تمامی زیرنظام های آموزش عالی، همواره در اظهارنظرهای خود به برحق بودن سیاست دانشگاه در این خصوص تاكید دارند و باید گفت آنچه كه در این كشمكش ها كم تر به آن توجه شده، دانشجویانی هستند كه چشم به دهان مسؤلان دوخته اند تا بلكه خبری قطعی از حل این اختلاف كه امكان دارد زندگی و آینده آنها تحت الشعاع قرار دهد، بشنوند.
هرچند تجارب گذشته نشان داده چالش به وجود آمده بین دانشگاه آزاد و وزارت علوم در مبحث پذیرش دانشجو از راه تكمیل ظرفیت، به نحوی دیر یا زود حل می شود و پرونده به بایگانی خواهد رفت اما امیدواریم در ماجرای اخیر بگونه ای تصمیم گیری شود كه دانشجویان ذینفع متضرر نشوند.1398/07/08
14:20:26
5.0 / 5
4113
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , پزشكی , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور