وزیر علوم تاكید كرد

حمایت جدی وزارت علوم از توسعه كرسی های زبان و ادبیات فارسی در دنیا

حمایت جدی وزارت علوم از توسعه كرسی های زبان و ادبیات فارسی در دنیا به گزارش كنكوری وزیر علوم بر حمایت جدی وزارت علوم از توسعه كرسی های زبان و ادبیات فارسی در دنیا تصریح كرد و اضافه كرد: بر این اساس در همان زمان ما جلسه ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس كل بانك مركزی برگزار كردیم و همه آنها برای پشتیبانی از این كرسی ها اعلام آمادگی كردند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر منصور غلامی در آئین بازگشایی ۵۰ كرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان كه امروز در وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اینكه برنامه و اهداف كرسی های زبان و ادبیات فارسی باید پیگیری شود اما هدف اصلی نباید گم شود، اظهار داشت: بهتر است اعزام ها با هدف صورت گیرد، در این راستا باید كرسی هایی كه قبلاً جای خویش را پیدا كرده اند، در اولویت اعلام اساتید زبان و ادبیات فارسی قرار گیرند. اگر می خواهید هسته جدید در زمینه زبان و ادبیات فارسی در خارج از كشور ایجاد كنید، برای آن طرح داشته باشید.
او همینطور افزود: بهتر است بحث های اجرایی و بحث های علمی و برنامه ای را از هم جدا كنید. شرایطی كه در حوزه زبان و ادبیات فارسی خارج از كشور پارسال اتفاق افتاد، به علت وجود نگرانی هایی از مبادلات بین المللی بود كه به این بحث تسری یافت.
دكتر غلامی با اشاره به اینكه برنامه ما، حمایت گسترده از كرسی های زبان و ادبیات فارسی در خارج از كشور است، اضافه كرد: بر این اساس در همان زمان ما جلسه ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس كل بانك مركزی برگزار كردیم و همه آنها برای پشتیبانی از این كرسی ها اعلام آمادگی كردند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به قول مساعدت نوبخت برای تأمین منابع مالی این كرسی ها اظهار داشت: بخش قابل توجهی از منابع مالی كرسی ها محقق شده و مابقی آن هم بزودی محقق می شود. در این زمینه بانك مركزی هم همكاری خوبی داشتند البته ما به كمك وزارت امور خارجه نیاز داریم تا همكارانمان با آسایش خاطر بتوانند در خارج از كشور در كرسی های زبان و ادبیات فارسی فعالیت كنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان كرد: اگر منابع ما در این زمینه افزایش پیدا كند، میزان مبلغ پرداختی اساتید كرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از كشور هم در ماه های آینده افزوده می شود.
غلامی بار دیگر با تاكید بر اینكه باید برای توسعه كرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در خارج از كشور برنامه داشته باشید، خاطرنشان كرد: نباید یك مشكل، ما را از موضع خودمان پایین تر بكشاند بلكه ما باید باردیگر این جایگاه را به دست بیاوریم.
وی به سامانه اساتید زبان فارسی خارج از كشور اشاره نمود و اظهار داشت: تدوین سامانه برای این اساتید حتی می تواند به یك شبكه علمی در جهان تبدیل گردد و استفاده از این ظرفیت ها نباید فراموش شود. همینطور باید در این گونه ارتباطات، از تكنولوژی و نوگرایی استفاده گردد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح كرد: آموزش زبان ابزاری است كه سبب اثرگذاری بیشتر در جهان می شود. ما وقتی در بعضی از كشورهای منطقه حضور پیدا می نماییم، شاهد خواهیم بود كه مانند گذشته مراسم شعرخوانی برقرار است و حرف های خویش را با گفتن شعر آغاز می كنند ولی متأسفانه ادبیات در جامعه ما دگرگون شده است و این مورد فقط مختص كشور ما نبوده بلكه انگلیسی ها و فرانسوی زبان ها هم از ادبیاتی كه نسل جوان به كار می برند، نگران هستند.
وزیر علوم با اشاره به اینكه در سال های اخیر پیامك ها به ادبیات ما صدمه زده است، اظهار داشت: ما باید برای حفظ و جایگاه زبان فارسی تلاش نماییم و از وزارت آموزش و پرورش بخواهیم دانش آموزان را بیشتر با ادبیات فارسی آشنا كنند.1398/06/29
13:36:56
5.0 / 5
4513
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور