رییس دانشگاه علوم پزشكی فسا:

اخلاق پزشكی باید با سیره عملی آموزش داده شود، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است

اخلاق پزشكی باید با سیره عملی آموزش داده شود، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است به گزارش كنكوری رئیس دانشگاه علوم پزشكی فسا با تاكید بر ضرورت آموزش اخلاق پزشكی با سیره عملی به دانشجویان اظهار داشت: افزایش تعداد واحدهای درسی در رابطه با اخلاق پزشكی تاثیر زیادی بر تقویت آن ندارد.


دكتر علی اصغر خالقی در گفت و گو با ایسنا با بیان این كه من فكر نمی كنم افزایش واحدهای اخلاق پزشكی در برنامه آموزشی دانشجویان سبب تقویت آن شود اظهار داشت: ما باید سیره عملی اخلاق پزشكی را عرضه نماییم. عرضه این سیره عملی به تحولی زیربنایی و فرهنگی در جامعه نیاز دارد. عرضه سیره عملی اخلاق پزشكی چالشی است كه ما در دو یا سه دهه اخیر با آن درگیر هستیم.
وی ادامه داد: استادان باید رفتارهایی از خود نشان دهند كه با عنایت به رفتارهای آنها، رعایت اخلاق پزشكی ملكه ذهن دانشجویان شود. زمانی كه من دانشجو بودم، كوچكترین حركات، سكنات و وجنات استادان در ذهن ما می ماند و این مطالب گاهی تا آخر عمر هم از خاطر پاك نمی گردد، اگر بنا باشد استادان اخلاق مدار نباشند و فرهنگ حاكم بر جامعه اخلاق محور نباشد هر چقدر هم كه دروس نظریه را افزایش بدهیم قطع به یقین موفق نخواهیم شد
این استاد دانشگاه با بیان این كه آموزش اخلاق مداری حرفه ای در رشته پزشكی نسبت به دهه شصت و هفتاد خوب نیست اظهار داشت: اگر من بخواهم نمره ای به وضعیت فعلی آموزش اخلاق مداری حرفه ای بدهم این نمره بطور قطع بالا نخواهد بود.
خالقی با اشاره به این كه كشورهای غربی در گذشته بیشتر از ایران به مباحث اخلاق پزشكی پرداخته اند اظهار داشت: كشورهای غربی تلاش كردند اخلاق پزشكی را وارد عملكرد خود كنند. در دروس اخلاق پزشكی فعلی هم بخشی از مطالب از پروفشنالیسم غیربومی اقتباس شده است، اما من احساس می كنم اگر قرار باشد دروس نظریه هم عرضه شود این درس ها باید نسخه هایی كاملا بومی شده و عجین شده با ایدئولوژی خومان باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی فسا افزود: جامعه ما تركیبی از احساسات شرقی، دینی مشخص و حرفه های گوناگون است. برخی از امور در پزشكی اصلا به مذهب و قوم فرد بیمار ارتباطی ندارد. درمان چیز باارزشی است كه قابل معامله با پول نیست؛ مثلا اگر خدای نكرده پزشكی بابت عملكرد خود زیرمیزی بگیرد تمام اصول خویش را زیر پا می گذارد نه تاكید بقراط از قدیم چنین چیزی بوده و نه دین ما این مورد را دستور داده و نه حتی احساسات آدمی اجازه می دهد كه بر سر جان كسی معامله نماییم.
وی ادامه داد: اگر اخلاق پزشكی را با پشتوانه دینی و اعتقادی و علمی رعایت نماییم می توانیم عملكرد حرفه ای موفقی داشته باشیم. فرهنگسازی بسیار دشوار است ولی شدنی است و بیشتر از هر كسی هم از بزرگان و صاحب نظران انتظار می رود كه به صورت عملی چنان رفتار كنند كه مثمر ثمر واقع شود.
این استاد دانشگاه درباره تاثیر رفتار استادان بر دانشجویان اظهار داشت: بطور قطع در ترویج سیره عملی اخلاق پزشكی برگزاری كارگاه ها و دعوت از استادان مشهور به اخلاق مداری موثر است. كوچكترین رفتار استادان، چه مثبت و چه منفی، در ذهن دانشجویان تاثیر می گذارد. وقتی دانشجو به استادی علاقمند باشد تلاش می كند از وی الگوبرداری كند. من بعنوان مدرس دانشگاه نمی توانم سفارش های به دانشجویان داشته باشم كه خودم آنها را رعایت نكنم.
خالقی در انتها با تاكید بر تاثیرگذاری استادان بر دانشجویان خاطرنشان كرد: اگر استادی یك دوست و مشاور خوب برای دانشجویان باشد می تواند دانشجو را عاقبت بخیر كند. الان برخی استادان رابطه ای دوستانه با دانشجویان دارند این بطور قطع بر دانشجویان اثرگذار است اما استادی كه خویش را از دانشجویان دور می بیند و تنها ارتباطش با دانشجویان سر كلاس و گاهی با ادبیات غیرمناسب است بطور قطع نمی تواند مروج رعایت اخلاق پزشكی باشد.
منبع:

1398/06/23
15:04:36
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: آموزش , استاد , پزشكی , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور