قائم مقام وزیرعلوم:

در دوران گذار آموزش عالی قرار گرفتیم

در دوران گذار آموزش عالی قرار گرفتیم به گزارش كنكوری قائم مقام وزیر علوم با تاكید بر این كه امروزه در دوره گذار آموزش عالی قرار گرفتیم، اظهار داشت: دوران گذار بدون توجه به كیفی نگری، حضور در عرصه های بین المللی و انجام پژوهش های كاربردی، بازبینی رشته های دانشگاهی و تغییر و دگرگونی فكر و اندیشه دانشگاهیان اتفاق نخواهد افتاد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا باقری در مراسم تودیع و معارفه رئیس سابق و جدید دانشگاه خواجه نصیر كه امروز در دانشكده عمران این دانشگاه برگزار شد، توسعه علمی دانشگاه را مدیون زحمات چهار سال قبل دكتر خاكی صدیق عنوان نمود و اظهار داشت: من در هیات امنای وزارت علوم بیشترین تماس را با رؤسای دانشگاه های كشور دارم و در این مدت شاهد تلاش های دكتر خاكی صدیق، رئیس دانشگاه خواجه نصیر بودم كه توانستند موفقیت های زیادی در عرصه های علمی، بین المللی و غیره برای دانشگاه كسب كنند. ضمن این كه خصوصیت های شاخص اخلاقی از دیگر شاخصهای مثبت وی در طول مدیریت دانشگاه بشمار می رود. به همین جهت از وی درخواست كردیم با حضور در جایگاه معاونت آموزشی وزارت علوم خدمات مثبتی در عرصه ملی ایفا كند.
ایشان در ادامه تصریح كرد: دكتر یزدان دوست، سرپرست جدید دانشگاه خواجه نصیر همچون چهره هایی به شمار می روند كه مورد اقبال عمومی دانشگاه برای حضور در این جایگاه به حساب می آمدند و با عنایت به تجربه مدیریتی و اجرای وی در عرصه دانشگاه و وزارتخانه امیدواریم راه و مسیر فعلی دانشگاه را به نحوه مطلوب ادامه دهند.
قائم مقام وزیر علوم همینطور با تاكید بر این كه آموزش عالی كشور در دوره گذار به سر می برد، اظهار داشت: ما در دهه اول انقلاب به علت نیاز تامین نیروی انسانی دنبال توسعه كمی تقویت زیرساخت ها و فراهم كردن امكانات لازم برای علم آموزی جوانان كشور بودیم كه در این راستا دانشگاهیان سهم قابل توجهی را ایفا كردند. به صورتی كه امروز ما شاهد وجود نیروی انسانی متخصص و با كیفیت در كشور هستیم.
دكتر باقری تصریح كرد: در دهه ۹۰ با توسعه تحصیلات تكمیلی، توجه به پژوهش های كاربردی و حضور در عرصه های بین المللی بعنوان توفیقات اصلی از دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفت؛ در نتیجه امروز ما شاهد حضور موفقیت آمیز كشور در عرصه های بین المللی همچون حضور دانشمندان در مجلات معتبر خارجی هستیم؛ با اینكه كاستی هایی در این زمینه وجود دارد اما پیشرفت های خوبی حاصل شده است.
به قول وی، همان گونه كه عنوان شد در دهه های ۷۰ و ۸۰ به علت تقاضای روزافزون اجتماعی ما با توسعه كمی دانشگاه ها، رشته ها وتحصیلات تكمیلی و غیره مواجه شدیم، اما امروز در دوران گذار قرار داریم و لازم است دانشگاه ها با رویكردهای جدید در عرصه های مختلف حضور پیدا كنند و وضعیت به سمت ارتقای كیفی آموزش حركت نماید.
قائم مقام وزیر علوم تصریح كرد: برای حركت در راه كیفی آموزش لازم است بازبینی های اساسی در برنامه های درسی و تدوین رشته های جدید به خصوص رشته های بین رشته ای و همینطور توجه به اشتغال دانش آموختگان همچون برنامه های اصلی مورد پیگیری قرار گیرد و در حوزه های پژوهشی و علمی هم بتوانیم تحقیقات كاربردی مراكز دانشگاهیان و حضور در عرصه های بین المللی را افزایش دهیم.
او در آخر تصریح كرد: آن چه كه از دانشگاه خواجه نصیر مطالبه می شود، پاسخگویی به نیازهای صنعت در عرصه های مختلف است كه همراه كردن دانشگاه متناسب با این نیازها باید مورد توجه قرار گیرد؛ البته ناگفته نماند كه اجرایی شدن نیازمند دگرگونی در ساختارها، آئین نامه ها و ضوابط و فكر و اندیشه است.
منبع:

1398/05/04
14:18:56
5.0 / 5
4242
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور