در گفت وگو با كنكوری مطرح شد

لزوم اصلاح شیوه پذیرش دانشجوی دكتری

لزوم اصلاح شیوه پذیرش دانشجوی دكتری به گزارش كنكوری معاون آموزشی امور دستیاری و تحصیلات تكمیلی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تاكید بر لزوم اصلاح شیوه پذیرش دانشجوی Ph.D، اظهار داشت: دانشجوی Ph.D باید بگونه ای تربیت شود كه قادر باشد منابع خارج دانشگاهی را از صنعت و وزارتخانه های مختلف برای انجام پروژه های تحقیقاتی جذب نماید. به عبارت دیگر دانشجوی دكترا باید جامع نگر و دانش بنیان تربیت شود.


دكتر میرمحمد میری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه هدف اصلی دانشگاه ایجاد تحول مثبت در جهت افزایش بهره وری است، اظهار نمود: دانشكده پزشكی هم اكنون در رشته های علوم پایه شامل كارشناسی ارشد و PhD در ۱۴ رشته در حال تربیت دانشجوست.
وی تعداد دانشجویان مقاطع ارشد و PhD را در مجموع حدود ۴۰۰ نفر عنوان نمود كه توسط حدود ۸۰ عضو هیأت علمی آموزش می بینند و افزود: با هدف برقراری تعامل مستمر با اعضای هیأت علمی و تصمیم گیری تخصصی در موضوعات مختلف دانشگاه، ماهانه جلسات گوناگونی با عنوان "جلسات هم اندیشی اساتید" علاوه بر جلسات خصوصی با تك تك گروه ها، با حضور اعضای هیأت علمی گروه های آموزشی مختلف، مدیران گروه، معاونین و رئیس دانشكده برگزار می گردد.
دكتر میری با تاكید بر لزوم اصلاح شیوه پذیرش دانشجوی PhD با هدف تربیت فارغ التحصیلان جامعه نگر و مساله محور، خاطرنشان كرد: البته تمام چالش ها و مشكلات دوره تحصیل دانشجوی پزشكی همچون مسائل فیلد بالینی، كمبودها، چالش با بیمار و سایر موضوعات، جزئی از آموزش دانشجویان است، به عبارتی كار درمان و رسیدگی به بیمار نباید روی زمین بماند و مدیریت این شرایط و ایجاد هماهنگی ما بین فیلد بالین و پایه و حل مشكلات، فن و هنر مدیریتی ما را نشان داده است.
دانشجویPhD باید قادر به جذب منابع خارج دانشگاهی باشد
وی با اشاره به كمبود منابع تحقیقاتی در دانشگاه ها، اظهار نمود: دانشجوی PhD باید بگونه ای تربیت شود كه قادر باشد منابع خارج دانشگاهی را از صنعت و وزارتخانه های مختلف برای انجام پروژه های تحقیقاتی جذب نماید. به عبارت دیگر دانشجوی دكترا باید جامع نگر و دانش بنیان تربیت شود.
معاون آموزشی تحصیلات تكمیلی دانشكده پزشكی با اشاره به اینكه برخی محدودیت ها منجر به بروز نوآوری و خلاقیت در میان دانشجویان می شود، عنوان كرد: دانشجو باید بداند كه محدودیت همه جا هست و برای كسب موفقیت در این شرایط باید با هدف نوآوری و ایجاد تحول وارد دانشگاه شود.
بستر برقراری ارتباطات خارج دانشگاهی برای دانشجویان فراهم شده است
وی با اشاره به اینكه معاونت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه بستر لازم برای برقراری لینك ها و ارتباطات خارج دانشگاهی را برای دانشجویان فراهم نموده اند، اظهار داشت: هم اكنون با چند دانشگاه صنعتی همچون امیركبیر، شهید بهشتی و خواجه نصیر تفاهم نامه های همكاری مشترك منعقد شده و از این طریق بستر اجرای پژوهش های مشترك بین دانشگاهی در موضوعات دانش بنیان و جامع نگر فراهم شده و در صورتی كه دانشجویی در این زمینه اقدام نماید حمایت دانشگاه را خواهد داشت.
ضرورت بازبینی آیین نامه های آموزشی دوره PhD
وی با تاكید بر لزوم بازبینی آیین نامه های آموزشی دوره PhD با هدف مساله محور كردن رساله ها و پژوهش های دانشگاهی، اظهار نمود: آیین نامه ها باید در جهت رفع نیاز كشور، ارتقای صنعت، تكنولوژی، سلامت جامعه و جامعه محوری بازبینی شود.
دكتر میری با اشاره به اینكه نگرش دانشجویان PhDبرای بازگشت به دانشگاه و تدریس بعد از فارغ التحصیلی باید تغییر كند، خاطرنشان كرد: لازمه این مساله تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و ایجاد بستر برای حضور دانشجویان در بستر صنعت و جامعه در حین گذراندن دوره تحصیلی است.
دروس "خلاقیت" و "كارآفرینی" در برنامه آموزشی دانشجویان دكترا گنجانده شود
او همینطور با اشاره به اهمیت افزودن سرفصل های جدید مانند خلاقیت و كارآفرینی در برنامه آموزشی دانشجویان دكترا، اظهار نمود: برنامه آموزشی اصلی دانشكده های پزشكی توسط هیأت بورد وزارت بهداشت در رشته های مختلف تدوین و به كلیه دانشگاه ها ابلاغ و در نتیجه برای كلیه گروه های آموزشی لازم الاجراست، البته این برنامه هم چند سال یك مرتبه بازبینی می شود. با این وجود سرفصل هایی مانند خلاقیت و كارآفرینی می تواند در چارچوب دروس اختیاری در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.
تغییری در سهمیه بورسیه دانشكده ایجاد نشده است
دكتر میری همینطور در پاسخ به سوالی در ارتباط با سیاست دانشگاه در زمینه اعزام دانشجوی بورسیه و همینطور فرصت های مطالعاتی، اظهار نمود: دانشكده هیچ تغییری در سهمیه های خود ایجاد نكرده و در صورت تقاضای دانشجو و طی فرایند مربوطه، طبق روال گذشته اجرا می شود و هنوز هیچ مطلبی در خصوص توقف اعزام دانشجوی بورسیه و یا فرصت های مطالعاتی از جانب وزارت بهداشت ابلاغ نشده است.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی همینطور در ارتباط علمی با چندین كشور مطرح اروپایی مانند فرانسه بعنوان فوكال پوینت مطرح بوده و معاونت بین الملل دانشگاه در این زمینه بسیار فعال بوده و بزودی تسهیلات جدیدی در سطح اساتید و دانشجویان عرضه خواهد شد.
زمان برگزاری آزمون جامع تغییر نكرده است
دكتر میری در خاتمه در ارتباط با احتمال تغییر زمان برگزاری آزمون جامع دوره های تحصیلات تكمیلی، اظهار نمود: آخر نیمسال تحصیلی از جانب معاونت آموزشی دانشگاه ۶ تیر ماه مطرح شده و این بدان معناست كه كلیه آزمون ها باید قبل از این تاریخ برگزار گردد ولی در ارتباط با آزمون جامع مكاتباتی با معاونت آموزشی انجام شد و در نهایت تاریخ اولیه این آزمون بدون هیچ گونه تغییری در شهریور ماه برگزار می شود.1398/04/21
14:59:45
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: آموزش , بورسیه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور