نتایج اولیه آزمون ارشد این هفته اعلام می شود

نتایج اولیه آزمون ارشد این هفته اعلام می شود به گزارش كنكوری نتایج اولیه آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ در هفته جاری از راه سازمان سنجش آموزش كشور اعلام خواهد شد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه مرحله نخست المپیاد علمی دانشجویی كشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ كدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی همچون دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب، روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ۹۸ برگزار گردید. به صورتی كه از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.
همینطور در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ كد رشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ كد رشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ كد رشته، در گروه كشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ كد رشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ كد رشته و در گروه دامپزشكی یك هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ كد رشته رقابت كردند.
از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شركت كننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب هم دركدرشته های دوم (شناور) شركت كرده اند كه از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد بودند.
بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش كشور، حدوداً ۱۶۰ هزار نفر در آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ پذیرش خواهند شد كه با احتساب استعدادهای درخشان این آمار به حدود ۱۹۰ هزار داوطلب خواهد رسید و سال قبل ۱۳۰ هزار نفر در دوره ارشد پذیرش شد كه با عنایت به روند كاهشی داوطلبان امسال به نظر می آید امسال هم همین تعداد در دانشگاه آزاد پذیرفته می شوند، ازاین رو حدود ۱۵۰ هزار داوطلب كل ورودی این آزمون در همه زیر نظام های آموزشی برای امسال باشد.
نتایج اولیه آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ هفته جاری و نتایج نهایی آن هم نیمه دوم شهریور ماه اعلام خواهد شد.1398/04/16
23:30:32
5.0 / 5
4065
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور