خدایی در جمع خبرنگاران:

ظرفیت پذیرش آزمون ارشد مشخص شد، علت كاهش داوطلبان امسال

ظرفیت پذیرش آزمون ارشد مشخص شد، علت كاهش داوطلبان امسال كنكوری: رئیس سازمان سنجش آموزش كشور از پذیرش 350 هزار داوطلب در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه ها امسال آگاهی داد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از جلسه برگزاری آزمون كارشناسی ارشد در دانشكده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی، در جمع خبرنگاران گزارشی از تعداد داوطلبان این آزمون ارائه داد و اظهار داشت: آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه مرحله نخست المپیاد علمی دانشجویی كشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ كدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی همچون دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب امروز ۲۳ و فردا ۲۴ خرداد ۹۸ انجام می شود. بطوریكه از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.
وی در ادامه اشاره كرد: در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ كد رشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ كد رشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ كد رشته، در گروه كشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ كد رشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ كد رشته و در گروه دامپزشكی یك هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ كد رشته به رقابت می پردازند.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اشاره كرد: از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شركت كننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در كدرشته های دوم (شناور) شركت كرده اند كه از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد هستند و داوطلبانی كه در كد رشته های دوم شركت كرده اند باید علاوه بر كد رشته اصلی خود، كارت آزمون كد رشته دوم یا شناور را نیز دریافت نمایند.
دكتر خدایی اظهار داشت: در آزمون بامداد امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ كد رشته، در بعدازظهر نیز ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ كد رشته و در بامداد جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ كد رشته به رقابت می پردازند.
وی درباب ظرفیت پذیرش در آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ نیز اظهار نمود: حدوداً ۱۶۰ هزار نفر در آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ پذیرش خواهند شد كه با احتساب استعدادهای درخشان این آمار به حدود ۱۹۰ هزار داوطلب خواهد رسید و سال قبل ۱۳۰ هزار نفر در دوره ارشد پذیرش شد كه با عنایت به روند كاهشی داوطلبان امسال بنظر می رسد امسال نیز همین تعداد در دانشگاه آزاد پذیرفته می شوند، پس پیش بینی می شود حدود ۱۵۰ هزار داوطلب كل ورودی این آزمون در همه زیر نظام های آموزشی برای امسال باشد.
دكتر خدایی با اشاره به اینكه كارنامه اولیه آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۸ اواسط تیر ماه جاری منتشر خواهد شد، اضافه كرد: نتایج نهایی این آزمون اواخر شهریور ماه منتشر خواهد شد.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اشاره كرد: سهمیه ای در آزمون كارشناسی ارشد امسال برای داوطلبان مناطق سیل زده نخواهیم داشت چونكه زمان برگزاری این آزمون به تعویق افتاده است.
وی درباب كاهش ۱۲۰ هزار نفری داوطلبان آزمون ارشد سال ۹۸ نیز اظهار داشت: خروجی دوره كارشناسی ما در دانشگاه ها حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار نفر است طبیعتاً ظرفیت های آزمون ارشد نیز بر طبق این خروجی تدوین می شود؛ پس ما به یك تعادلی در ورودی و خروجی دانشگاه ها رسیده ایم و طبیعتاً انتظار داریم تعداد پشت كنكوری های آزمون ارشد كمتر باشد و این روند حتما افزایشی نخواهد شد قاعدتاً سال آینده هم تعداد داوطلبان ما افزایش نخواهد یافت.
منبع:

1398/03/24
13:30:42
5.0 / 5
4258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور