گزارش كنكوری از دغدغه این روزهای برخی داوطلبان كنكور

ماراتن در سیلاب

ماراتن در سیلاب كنكوری: بیشتر از دو ماه است كه سیل خانه های زیادی در مناطق شمال، غرب و جنوب كشور را ویران كرده و مسیر زندگی های مختلفی را تغییر داده است. در این میان كنكوری های كارشناسی و كارشناسی ارشد مناطق سیل زده به سبب اینكه مدت زیادی درس خوانده و خودرا آماده حضور در یكی از مهمترین امتحانات زندگی خود كرده اند، احیانا یكی از سخت ترین دوره های زندگی خودرا سپری می كنند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، با گذشت سال ها هنوز هم كنكور یك غول است، یك غول با ابهت و بزرگ. این را اگر پای صحبت های بچه های ۱۸-۱۷ ساله بنشینید، بیشتر درك می كنید. یا اگر پس از اعلام نتایج از یك داوطلب كنكور كارشناسی ارشد یا كارشناسی درباره سالی كه گذرانده بپرسید می گوید كه چه فشار روانی را تحمل كرده و كوچك ترین مسائل چه قدر برایش اضطراب آور بوده اند.
روزهای عید روزهای مهمی برای داوطلبان كنكور كارشناسی و كارشناسی ارشد است. آنها در این روزها اغلب ساعات خودرا به مطالعه و مرور مطالب و تست زدن می پردازند و از مدت ها قبل حساب ویژه ای برایش باز كرده اند. حالا خودتان را بگذارید جای یكی از این داوطلبان كه ساكن آق قلا و یا پلدختر است، این داوطلب سپس وقوع سیل و از دست دادن خانه و زندگی خود چه اضطرابی را تحمل كرده وقتی دیده سیل ویرانگر چگونه همه برنامه هایش را نقش بر آب كرده و كتاب ها و جزوه هایش را نابود؟
"فردین" كه دانش آموز رشته تجربی و از اهالی گمیشان استان گلستان است در گفت و گو با ایسنا می گوید: «یكی از نخستین كارهایی كه موقع ورود سیلاب به شهر كردم این بود كه كتاب های كنكورم را بالای كابینت قرار دادم تا خیس نشوند.»
او كه در هفته ی سوم فروردین با خبرنگار ایسنا صحبت كرده می گوید: «هنوز ارتفاع آب در خانه ما یك متر است. من از ۲۸ اسفند تا الان نتوانستم درس بخوانم و از همان روز در كمپ كمك های مردمی مشغول كمك به مردم شهرم هستم.»
این دانش آموز در میانه صحبت هایش می گوید: «از شرایط دوستانم خبری ندارم. مدرسه ما الان محل اسكان سیل زدگان است.»
از او می پرسم: «آیا در بین كمك های مردمی كتاب های درسی هم وجود دارد كه از درس ها عقب نمانید؟» می گوید: «برای بچه های كوچك تر كتاب داستان و دفترهای رنگ آمیزی توزیع شده اما كتاب های درسی و جزوه برای بچه های كنكوری نه.»
"امیررضا" كه ساكن شهر پل دختر و داوطلب رشته تجربی است می گوید: «كتاب های بیشتر دوستانم از بین رفته ولی خانه ما در طبقات بالایی ساختمان قرار داشته و جزوه ها و كتاب هایم لطمه ندیده است، اما دیگر نمی گردد مثل قبل درس خواند. این دومین سالی است كه من برای كنكور درس می خوانم در این دوره بچه ها روزی ۱۴-۱۳ ساعت درس می خوانند اما با شرایطی كه پیش آمده ما نمی توانیم مثل بقیه داوطلبان برای كنكور آماده شویم.»
وی در ادامه صحبت هایش می گوید: «اگر سازمان سنجش سهمیه ای را به دانش آموزان سیل زده اختصاص دهد، خوب است.»
"یاسمن" هم كه داوطلب كنكور تجربی است می گوید: «بیشتر كتاب ها و جزوه هایم را آب برده، كتاب خانه پل دختر هم بسته است كه بتوانیم برویم یك كتاب بگیریم و بخوانیم. من كه دیگر ناامید شده ام هر یك روز برای داوطلب كنكور خیلی مهم می باشد و ما الان روزهای زیادی را از دست داده ایم. الان هم كه خانه ی یكی از آشنایان ساكن شده ایم و اصلاً نمی گردد درس خواند.»
از یاسمن می پرسم: «جایی هست كه برایتان كتاب های درسی توزیع كند؟» او پاسخ می دهد: «نه تا الان جایی كتاب توزیع نكرده اما خیلی خوب می شود اگر برایمان كتاب بفرستند.»
"امیر" هم كه یكی دیگر از داوطلبان گروه تجربی و ساكن پل دختر است می گوید: «همه ی كتاب هایم زیر آب رفته و دیگر چیزی برای خواندن ندارم جایی هم نیست كه بتوانم كتابی از آنجا بخرم. اصلاً جایی هم برای درس خواندن وجود ندارد. شهر ما یك كتابخانه عمومی داشت كه گویا آب گرفته هم نشده اما بسته است. ما در بهترین حالت شاید بتوانیم یك ماه درس بخوانیم.»
امیر می گوید: «اگر سازمان سنجش به ما سهمیه ای اختصاص دهد یا مثلاً آموزش وپرورش و یا نهادهای خیریه كتاب برای ما ارسال نمایند خیلی خوب می شود.»
"نگار" هم كه دانش آموز رشته تجربی است می گوید بیشتر كتاب ها و جزوه های خودش و دوستانش را در پل دختر آب برده. وی در گفت وگویی كه با ایسنا داشته می گوید: كتاب خانه ها هم تعطیل هستند، كتاب هایمان را آب برده. بر اثر سیل اخیر خانه ما تقریباً زیر آب رفت.
"علی" هم كه داوطلب رشته تجربی كنكور امسال و ساكن استان خوزستان است درباره تأثیری كه سیل بر مطالعه دروس كنكورش گذاشته می گوید: «ما در منطقه ای زندگی می نماییم كه سیل وارد خانه هایمان نشده و كتاب هایم سالم می باشد. اما بیشتر كلاس های كنكورمان به علت بسته بودن راه ها لغو شد. از سازمان سنجش می خواهم یا زمان كنكور را به تعویق بیندازد و یا سهمیه ای برای ما قرار دهند. الان یك هفته ای هست كه راه ها باز شده و شرایط دارد كم كم به حالت عادی باز می گردد.»
وی ادامه می دهد: «كتاب های درسی را تقریباً تمام كرده ایم ولی مدارس به دلیل اینكه محل اسكان سیل زده ها شده بودند تعطیل بود.»
برخی از داوطلبان كنكور كارشناسی ارشد در تماس هایی كه با ایسنا داشتند، اعلام نموده اند به علت از بین رفتن منابع مطالعاتی خود و شرایط سختی كه برای درس خواندن دارند خواهان تعویق زمان كنكور هستند. علاوه بر تماسهای مكرر، داوطلبان ساكن در مناطق سیل زده كنكور كارشناسی ارشد با نوشتن نامه ای خطاب به وزیر علوم كه نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفت، خواهان تعویق زمان برگزاری این آزمون كه مقرر است در ایام پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار شود، شده بودند.
در این راستا، سازمان سنجش باز ابتدا در اطلاعیه ای اعلام نموده كه زمان برگزاری كنكور ارشد تغییر نمی كند و این آزمون روزهای پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار می گردد. در اطلاعیه سازمان سنجش آمده بود: «شایان ذكر است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش كشور از زمان وقوع سیل، پیگیر نمایش تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی كه لطمه مستقیم دیده اند، می باشد كه به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید.»
اما شش روز از اطلاعیه سازمان سنجش نگذشته بود كه شورای سنجش و پذیرش اعلام نمود آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته با حدود هفت هفته تأخیر و در تاریخ های ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می گردد.
همزمان با كمپین درخواست تعویق زمان برگزاری كنكور كارشناسی ارشد كه حدود یك ماه دیگر مقرر است برگزار شود، زمزمه تغییر زمان برگزاری كنكور كارشناسی هم شنیده می شد. قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار ایسنا اظهار داشته بود: خانواده ها نگران درس بچه ها نباشند. ظرف چند روز آینده رایزنی هایی بین وزرای آموزش وپرورش و علوم درباره زمان برگزاری كنكور هم صورت خواهد گرفت.
در همین راستا مجلس شورای اسلامی هم دست به كار شد و طرح تعویق زمان برگزاری كلیه آزمون های سراسری سال ۹۸ به علت سیل را تقدیم هیئت رئیسه كرد. بگفته عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی این طرح در امتداد پشتیبانی از داوطلبان آزمون های سراسری و به علت وقوع سیل در بعضی استان های كشور تهیه شده و شامل آزمون های سراسری وزارتخانه های علوم و بهداشت می شود. اما دوم اردیبهشت ماه سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با ایسنا گفته: تابحال هیچ موضوعی درباره تعویق زمان كنكور سراسری و یا اعطای سهمیه به سیل زدگان در مجلس مطرح نشده است. همین طور در كمیسیون آموزش باز چنین موضوعی بیان نشده است.
بعدتر، معاون آموزشی وزیر علوم در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه برنامه ای برای تغییر زمان برگزاری كنكور سراسری نداریم اظهار داشت: این آزمون در زمان اعلام شده (۱۳ و ۱۴ تیرماه) برگزار می شود.

تذكر یك نماینده در مورد كنكور سیل زدگان
باوجود مسكوت ماندن سوژه از طرف مسئولان امر، اظهار نظرها در این زمینه كماكان ادامه دارد، نماینده مردم زابل در مجلس باز اظهار داشت: وزرای آموزش و پرورش علوم هر چه سریع تر در مورد كنكور سیل زدگان تصمیم گیری كنند.
به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، حبیب الله دهمرده در جلسه علنی نوبت عصر سه شنبه ۱۷ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی در تذكری شفاهی اظهار داشت: وزرای آموزش و پرورش علوم هر چه سریع تر در مورد كنكور سیل زدگان اقدام نمایند. مردم بلاتكلیف و معترض هستند. شرایط فعلی می طلبد كه دستگاه های نظارتی در ارتباط با سیل سیستان به وظایف ذاتی خود عمل كنند.
نماینده مردم زابل در مجلس با اشاره به وضعیت معیشتی مردم اظهار داشت: در رابطه به گرانی تذكر و آگهی می دهم كه مردم نسبت به گرانی به شدت معترض هستند. پیش از آنكه خیلی دیر شود انتظار دارند كه دولت و مجلس هر چه سریع تر در این مورد چاره اندیشی كنند. حقیقتاً برخی از مسئولان به قسمتی از مشكل تبدیل گشته اند.
به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، با وجود مهلت كم باقیمانده تا زمان برگزاری كنكور، حالا هم دیر نیست. حالا كه احتمالاً بخش قابل توجهی از سیل زده ها در نقاط امن مستقر شده اند و هم چنین برخی از داوطلبان ساعت های طولانی را در اردوگاه های اسكان موقت بیكارند، می توان با بیان آمار داوطلبان رشته های مختلف از طرف سازمان سنجش، كتاب های درسی كنكور و كتاب های كمك آموزشی لازم را در كنار دیگر وسایل موردنیاز برای داوطلبان فرستاد تا آینده تحصیلی این داوطلبان بیشتر از این لطمه نبیند.
منبع:

1398/02/21
14:59:22
5.0 / 5
4702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور