وزیر علوم:

دانشگاهی داریم كه با ۱۹ هیات علمی اداره می شود

دانشگاهی داریم كه با ۱۹ هیات علمی اداره می شود كنكوری: وزیر علوم بر لزوم اجرای جدی طرح ساماندهی مراكز آموزش عالی در كشور اصرار كرد و اظهار داشت: هم اكنون مراكزی آموزشی داریم كه با ۱۹ هیأت علمی اداره می گردند، بدین سبب باید با ساماندهی وضعیت واحدهای كوچك مشخص شود.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر منصور غلامی وزیر علوم در اجلاس سراسری كارگروه های تخصصی برنامه ریزی و گسترش وزارت علوم امروز در دانشگاه تربیت مدرس در حال برگزاری است به تشریح وضعیت آموزش عالی طی ۴۰ سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از فعالیت های فعلی این عرصه طی چهار دهه گذشته قدیمی باقیمانده است. این در حالیست كه در دنیا شاهد تحولی بزرگ است. آموزش عالی به دلیلهای مختلف بوده ایم. بنا بر این باید تغییراتی اساسی در برنامه های درسی، واحدها، دوره ها، رشته ها، مأموریت های دانشگاه ها و دانشكده های مختلف صورت بگیرد.
ایشان سپس اشاره كرد: ما نیازمند دریافت ایده های جدید و نوآورانه از متخصصین، اساتید و سرآمدان عرصه آموزش عالی در چارچوب نقدها و پیشنهادها به منظور ایجاد تحول و تغییر در آموزش عالی هستیم تا برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها كه وظیفه ستاد وزارت علوم است به منظور ایجاد این تغییر اتفاق بیفتد.
وزیر علوم اشاره كرد: هم اكنون قسمتی از برنامه ها و سیاستگذاری های وزارت علوم برمبنای برنامه مصوب این وزارتخانه و برخی باز توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور اعطای مجوز در امتداد ایجاد تحول و برنامه ریزی در حوزه آموزش عالی اتفاق افتاده است. ضمن اینكه مجموعه های دانشگاهی باز به صورت رسمی و غیر رسمی بر لزوم انجام این امر تاكید دارند.
دكتر غلامی به برنامه ساماندهی آموزش عالی اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی از تحول عرصه آموزش عالی در چارچوب ساماندهی مراكز آموزش عالی كشور كه بعضاً بعضی از این مراكز با ابعاد كوچك مشغول فعالیت هستند شروع شده است و ما گاهی دانشگاهی داریم كه با ۱۹ نفر هیأت علمی اداره می شود. این مراكز كوچك حتی توان اداره یك دانشكده را ندارند. بدین سبب اجرای برنامه ساماندهی آموزش عالی درباب این مراكز باز تصمیم گیری می كند كه البته طرح اولیه اجرای این برنامه از سال قبل شروع شده است و در اجرای آن پیشرفت هایی باز حاصل كرده ایم.
وزیر علوم با تاكید بر اینكه فارغ التحصیلان دانشگاهی باید بتوانند سبب ایجاد تحولی در جامعه باشند، اظهار داشت: این افراد باید به شكلی آموزش ببینند كه شخصیت منفعل نشوند و بتوانند فعال و كارآفرین باشند كه تحقق این امر نیازمند ساماندهی و برنامه ریزی دوره ها، رشته ها و مقاطع دانشگاهی است.
وی با تاكید بر اینكه ایران برمبنای شاخص های بین المللی جایگاه قابل قبولی در رشد علمی داشته است، اظهار داشت: باید این پیشرفت ها در حوزه فناوری باز حركت نماید ضمن اینكه تلاش نماییم جایگاه فعلی را باز حفظ نماییم.
دكتر منصور غلامی به تدوین خوشه های علمی تخصصی توسط دانشگاه های برتر كشور آگاهی داد و اظهار داشت: این خوشه ها به منظور بررسی موضوعات مورد نیاز جامعه و رفع مشكلات موجود تشكیل شده است و كارگروه های مختلف توانستند نظرات كارشناسی خودرا در این حوزه مطرح كنند. بطوری كه نتایج این جمع بندی به اعضای دولت نمایش شد.
وزیر علوم درانتها اشاره كرد: اخیراً رئیس جمهور طبق دستوری به رئیس دانشگاه تهران تاكید نموده اند مسئولیت بررسی وقایع سیل اخیر كشور را بر عهده و نظرات كارشناسی درباب دلیلهای، راهكارها و آینده این امر به هیأت دولت عرضه نماید.1398/01/29
14:33:57
5.0 / 5
4729
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور