دبیر شورای انقلاب فرهنگی عنوان كرد

۷۰ درصد شغل های موجود تا سال ۲۰۲۵ از رده خارج می شوند، عدم تناسب بیشتر مشاغل با رشته های تحصیلی

۷۰ درصد شغل های موجود تا سال ۲۰۲۵ از رده خارج می شوند، عدم تناسب بیشتر مشاغل با رشته های تحصیلی به گزارش كنكوری دبیر شورای انقلاب فرهنگی با تاكید بر این كه ۴۰ سال است كشور در شرایط تحریم قرار دارد اظهار داشت: خوشبختانه در این شرایط قدرتمندترین و بیشترین رشد را در حوزه علم و فناوری داشتیم و لازم است دانشگاه ها با ایجاد تحول عمیق در رشته های تحصیلی كشور را به سمت توسعه یافتگی و خروج از شرایط فعلی هدایت كنند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر سعیدرضا عاملی در اجلاس سراسری كارگروه های تخصصی برنامه ریزی و گسترش وزارت علوم كه امروز در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزارشد، با تاكید بر اینكه كشور ما ۴۰ سال است كه در شرایط تحریم قرار دارد اظهار داشت: ۴۰ سال است در سخت ترین شرایط قرار داریم اما خوشبختانه بر این شرایط قدرتمندترین رشد در حوزه علم و فناوری داشته ایم و مهمترین رشد كشور باز در این عرصه بوده است و امروزه منابع انسانی كشور به قدرتمندترین منبع تبدیل گشته است و اگر عقب افتادگی هایی وجود دارد در بخش علم و آموزش نیست.
ایشان سپس ضعف اقتصادی را بزرگترین چالش كشور عنوان نمود و اظهار داشت: اگر این مساله اصلاح گردد خیلی از امور ذیل آن به تناسب اصلاح خواهند شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر اینكه ما در حوزه علم و فناوری با چالش عدم تناسب شغل با فارغ التحصیلان برخی رشته ها مواجه هستیم اظهار داشت: متأسفانه در بعضی رشته ها این عدم تناسب ۷ تا ۷۰ درصد است و این عدم تناسب حتی در رشته نظیر معماری به ۱۷ درصد می رسد و باید تناسبی بین رشته ها و شغل ایجاد شود.

۷۰ درصد شغل های موجود تا سال ۲۰۲۵ از رده خارج می شوند
دكتر عاملی با تاكید بر اینكه ۷۰ درصد شغل های موجود تا سال ۲۰۲۵ از رده خارج می شوند، اظهار داشت: این اتفاق به سبب حضور تكنولوژی های جدید صورت می گیرد و بااینكه تأثیرات آن به حوزه دانشگاه و صنعت وارد شده است بدین سبب ما باید بتوانیم فناوری ها جدید را راه اندازی نمایم. این در شرایطی است كه متأسفانه در كشور ما دانشگاه ها با همان سنت چندین ساله پیش می روند و هنوز برخی رشته های مهم نظیر علم عمومی فضای تكنولوژی جدید را نداریم بنا بر این باید تحول گسترده و كیفی در حوزه علم و فناوری صورت گرفت.
وی با اشاره به آمار ۱۴ میلیونی فارغ التحصیل رشته های مختلف در كشور اظهار داشت: بر طبق آمارهای اعلام شده میزان ارجاعات كشور ۲.۱۰ درصد و سهم ایران در تولید علم در سطح جهانی برخلاف آمارهای داخلی ۲.۶ درصد است.
بگفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالعاتی در دبیرخانه این شورا شكل گرفت كه جمع بندی این تحقیقات نشان می دهد كه مؤلفه های در رابطه با تحول علم و فناوری مطرح است كه این مولفه ها نظیر توسعه رشته های دانشگاهی متناسب با نیازهای كشور، اثربخشی مقالات در حل مشكلات و برطرف نمودن نیازهای جامعه، انتشار تولید مقالات با كیفیت، افزایش ثبت اختراع، تولید محصولات فناورانه عقد قرارداد با صنعت، قطع وابستگی، استقلال علمی و مرجعیت علمی در كنار شهرت و برجستگی علمی در دنیا می باشد كه باید مورد توجه دانشگاه ها و مراكز علمی كشور قرار گیرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره كرد: دانشگاه ها با عنایت به جهت گیری های علمی و فناوری می تواند كشور را در سخت ترین شرایط تحریم كمك و به پیشرفت همه جانبه برساند به شرطی كه باید راهبردهای خودرا ابتدا مشخص نماییم تا بتوانیم در اهداف تعیین شده دست یابیم.
دكتر عاملی به سبب اهمیت نام گذاری امسال به نام "رونق تولید" از طرف مقام معظم رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۰ سال متمادی است كه همواره سال نو از طرف رهبر انقلاب بعنوان سال اقتصادی نامگذاری می شود دلیل این امر و تاكید ایشان به سوژه اقتصاد این است كه اقتصاد می تواند یك نقطه كلیدی و تعیین كننده در كشور باشد چونكه اقتصاد قوی نقطه قوت عامل مهم سلطه ناپذیری و نفوذ ناپذیری كشور را تعیین می كند و اگر اقتصاد كشور ضعیف باشد زمینه نفوذ و دخالتهای كشورهای دیگر فراهم می شود. اما باید توجه كرد اقتصاد هدف جامعه اسلامی نیست و وسیله ای است كه بدون آن نمی توان به هدف رسید ضمن اینكه این اقتصاد بدون تكیه بر اقتصاد دانش بینان به اهداف خود دست نخواهد یافت و باید زمینه تخصص گرایی در كشور فراهم گردد و دانشگاه های ما با تاكید بر این موارد در عرصه فناوری های جدید تحولاتی ایجاد كنند.1398/01/28
15:34:11
5.0 / 5
4537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور