مردی که با خنده هایش همیشه زنده است

مردی که با خنده هایش همیشه زنده است به گزارش کنکوری، از خنده های مردی سخن می گویند که از دیوار اتاق به راهرو شلیک می شد، مردی که همیشه زنده خواهد بود نه به کالبد بلکه به جان، در آثار و کتاب هایش، مردی که کار جدی می کرد اما خویش را جدی نمی گرفت.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، مراسم یادبود و بزرگداشت کورش صفوی، زبان شناس، مترجم و استاد دانشگاه علامه طباطبایی که بتازگی از دنیا رفت، عصر دوشنبه، ششم شهریورماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی انجام شد.

عزیزتر از چشم در سر
اصغر دادبه، پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی با خوانش شعری، کورش صفوی را «عزیزتر از چشم در سر» خواند و درباره ی چرایی این مساله و این که چرا در فراقش می گرییم، اظهار داشت: ذهن من به روزگاران کهن برمی گردد، زمانی که دوستی ما شروع شد. در گروه ادبیات علامه فرشته خصایلی در هیئت انسان به نام طباطبایی حضور داشت که سهم به سزایی در ظهور پژوهشگران درجه اولی چون سیروس شمیسا، جلال الدین کزازی، احمد تمیم داری و سعید حمیدیان داشت. فضایی آرام و علمی را به وجود آورده بود و در آن زمان جوانی می بالید و پیش می رفت که کورش صفوی بود.

رفتار انسانی داشت
او دوستی فضیلت بنیاد و دوستی لذت بنیاد و سودبنیاد را از انواع دوستی خواند و اظهار داشت: آن زمان دوستی ها فضیلت بنیاد بود. یک آدم دو جور رفتار فردی و عملکردی در زندگی دارد. صفوی در رفتار فردی خوشخو بود، عبوس نبود. انسان صاحب معرفت بود. با تفسیر ابن سینا رفتار انسانی داشت، جاذبه فردی داشت. می توانست با این جاذبه فردی تاثیر بگذارد.

بالاتر از وظیفه کار کرد


این استاد ادبیات با اعلان اینکه هر استادی دو گونه تاثیر می گذارد؛ با آثار قلمی که بیشتر دیده می شود و معلمی که کمتر دیده می شود، توضیح داد: همگان بر آثار قلمی و علمی انگشت می نهند در حالی مسئله آن نیست. البته اهمیت دارد. کورش صفوی کار کرد؛ او بیش از هر زمان دیگر برای اعتلای زبان فارسی و فرهنگ و ادب ملی کوشش کرد. کاری که او کرد چیزی بالاتر از وظیفه است. او زبان شناس بود اما از این غافل نبود که در خدمت زبان فارسی باشد. کوشش بنیادی او، پیوند بین زبان و ادب فارسی بود.

معلمی عاشق و تأثیرگذار
دادبه افزود: دومین اثر که مهم تر از آثار قلمی است، شاگردپروی اوست. او معلم بی نظیری بود و با روش انسانی و جدیت توامان با خوش رفتاری تأثیرگذاری داشت. معلمی خیلی مهمست و موثر.
او با تکیه بر مقام معلمی اظهار داشت: متاسفانه امروز نسل معلم های اینگونه دارد از بین می رود یا حداقل کم می شود و کم شدن معلمان عاشق مایه تاثر است. البته مرگ صفوی زود بود.
اصغر دادبه


منبع:

1402/06/08
07:30:48
5.0 / 5
291
تگهای خبر: استاد , پژوهش , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور