ماجرای تاخیر در خاکسپاری سمیعی گیلانی چه بود؟

ماجرای تاخیر در خاکسپاری سمیعی گیلانی چه بود؟ به گزارش کنکوری، محلی که برای خانه ابدی احمد سمیعی گیلانی در نظر گرفته شده بود، حاشیه ای را برای مراسم خاکسپاری این چهره فقید فرهنگی و ادبی به وجود آورد و خاکسپاری او با تاخیر انجام شد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، پیکر احمد سمیعی گیلانی، مترجم، ویراستار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پس از تشییع در محل فرهنگستان به زادگاهش رشت منتقل شد و ششم فروردین در خانه ابدی خود قرار گرفت اما محل تعیین شده برای خاکسپاری او گویا حاشیه هایی را به وجود آورده بود.
سیدرضا اورنگ در روایتی از خاکسپاری احمد سمیعی گیلانی با عنوان «شان استاد احمد سمیعی در رشت حفظ نشد، چرا؟!» نوشته است: «"مراسم تشییع پیکر احمد سمیعی گیلانی در تالار مرکزی رشت برگزار شد، اما هنور دفن نشده است". این خبری بود که رسانه های گیلان منتشر نمودند.
چرا باید چنین اتفاقی در شهر فرهنگی رشت بیفتد؟ مگر هماهنگی های لازم صورت نگرفته بود؟ بهانه ای هم وجود ندارد تا بگویند به خاطر کمبود وقت چنین اتفاق نادرست و دور از شانی افتاده است.
همان چند روز پیش که زنده یاد استاد احمد سمیعی گیلانی به دیار باقی شتافت، خبر آمد که مراسم خاکسپاری و تدفین این استاد کم نظیر در شهر زادگاهش صورت خواهد گرفت.
بررسی ها نشان می دهد، اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان قصد داشت پیکر استاد پرارزش گیلان و ایران را در موقعیتی نامناسب، در پایان پارکینگ تالار مرکزی دفن کند که با مخالفت خانواده ایشان روبه رو شد.
باید دید کدام مسوولی به ذهن و تخیلش این فکر خطور کرده که پیکر این فخر گیلان در چنین جای نامناسبی دفن شود؟ جایی که اموات عادی را هم نمی توان در چنین مکانی به خاک سپرد!
هر فردی فوت می کند، اول به وصیتنامه اش می نگرند تا ببینند متوفا کدام محل را برای دفن پیکر خویش برگزیده تا به آن عمل کنند. اگر خانواده در توان شان باشد به وصیت عمل کند، چنین خواهد نمود. اگر مقدور نبود با همفکری مکانی مناسب را در نظر می گیرند.
ازاین رو باید از مسئولان فرهنگی و غیرفرهنگی گیلان سوال کرد با خانواده استاد سمیعی مشورت کرده اند که پیکر ایشان باید در کجا دفن شود؟
مطمئنا اگر مشورت کرده بودند چنین اتفاق ناجور و دور از شانی رخ نمی داد. مسلم است وقتی خانواده محترم استاد از محل دفن وی در چنین مکانی آگاه شوند با آن مخالفت کنند.
زنده یاد استاد احمد سمیعی از مفاخر ایران و گیلان است، باید شان او حفظ شود، اما نشد، چرا؟ مسئولان باید پاسخگوی بی احترامی خود به مقام فخر گیلان و خانواده اش باشند.
خودداری از دفن اموات، نه تنها معصیت است، بلکه کاری دور از شان به حساب می آید که تابحال کمتر اتفاق افتاده است.
انتظار این بود مقامات گیلان و مردم این سرزمین، بخصوص شهر رشت، بیشتر قدر مقام استاد و مفخر خود را بدانند. انتظار دور از ذهنی هم نبود و نیست، چون گیلانیان همیشه به مفاخر خود افتخار کرده و به آنان احترام گذاشته اند.
استاد دوست داشت روی دست مردم موطن خود تشییع شده و در گوشه ای از زادگاه خویش دفن شود که زیارتگاه اهل فرهنگ و ادب و مردم خود باشد.
مطمئنا اگر قرار بود پیکر این استاد در تهران تشییع و دفن شود، مراسمی شایسته تر گرفته شده و در مکانی که در شان مقامش باشد دفن می شد. ای کاش خانواده اش چنین می کردند.
گوشه و کنار رشت تندیس های بزرگ و کوچکی از مفاخر این شهر نصب شده که نشان از علاقه مردم به این بزرگان دارد. حالا چه اتفاقی افتاده که چنین رفتار دور از شانی با استادی مسلم و شهره بازاری چون احمد سمیعی صورت گرفته است؟
این ماجرایی است که به آسانی نمی توان از آن گذشت. باید این مهم پیگیری شده و مقصران را توبیخ کرد تا از این به بعد بدانند رفتارشان با بزرگان ایران زمین باید چگونه باشد.
آنچه بیشتر از این اتفاق دل مرا به درد آورد، حضور اندک مردم رشت در مراسم خاکسپاری استاد احمد سمیعی بود. انتظار این بود تا تشییع جنازه باشکوهی از پیکر این استاد صورت بگیرد، چون مانند او دیگر خلق نخواهد شد.
اهالی فرهنگ دوست رشت را می شناسم و همیشه به آنان احترام گذاشته و می گذارم، اما نتوانستم درد دلم را بر زبان نیاورده و ننویسم.»
اما جعفر شجاع کیهانی، عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و معاون گروه ادبیات معاصر فرهنگستان در رابطه با این مورد به ایسنا، اظهار داشت: جایی که ابتدا دفتر ارشاد اسلامی استان گیلان تعیین کرده بود، جای درست و شایسته ای نبود و محل را کمی تغییر دادند؛ جایی که ابتدا در نظر گرفته بودند، کنج دیوار بود و هم اکنون از کنج دیوار به وسط باغ آوردند تا مرکزیتی نسبت به محل تعیین شده داشته باشد و در اطراف مزار استاد، چمن و گل باشد.
او با بیان اینکه این امر باعث تأخیر در خاکسپاری استاد سمیعی گیلانی شد، اظهار داشت: هرکس زاویه دیدی دارد و ما این طور می دیدیم که استاد می خواهد در فضا تفرج کند و بماند تا جای بهتری برای ایشان فراهم گردد. شأن استاد به قدری بالا بوده و هست که هر گونه شائبه ای را پس می زند.
منبع:

1402/01/08
18:44:04
5.0 / 5
183
تگهای خبر: استاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور