داوطلبان كنكور در انتظار تصمیم گیری مسئولان؛

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ عملیاتی خواهد شد؟

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ عملیاتی خواهد شد؟ در صورتیکه مدیرکل سیاست گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی بامداد امروز از تصویب و اجرای قطعی و ابلاغ مصوبه تغییرات کنکور سال آینده طی روزهای پیش رو خبر داد، سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود کنکور 1402 همانند آزمون سراسری 1401 برگزار می گردد و در صورت ابلاغ مصوبه ای دراین زمینه، تغییرات از سال 1403 اجرائی خواهند شد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، اوایل سال جاری بود که زمزمه اعمال تغییر در کنکور به عنوان مهم ترین آزمون ورودی به دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مهم ترین مرکز تصمیم گیر و سیاستگذار آموزشی کشور جدی شد، همزمان با آن، موافقت و مخالفت های زیادی به ویژه از طرف مجلسی ها به عنوان بازوی دیگر تصمیم گیر و قانون گذار عرصه کنکور عنوان شد و برخی نمایندگان مجلس اعمال هر گونه تغییر در این آزمون را منوط به قانون گذاری در مجلس عنوان کردند و تصویب هر نوع مصوبه از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین زمینه را مغایر قانون مجلس دانستند.
با وجود موافقت ها و مخالفت های زیاد درباب تغییرات کنکور، اواخر خرداد ماه امسال، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ را تصویب کرد و جزییات آنرا برای اطلاع جامعه در اختیار رسانه ها قرار داد. در این مصوبه "قطعی بودن اثر سوابق تحصیلی"، "حذف دروس عمومی" و "حذف زیرگروه ها"، به عنوان سه تغییر عمده کنکور از سال آینده عنوان شد.
در این زمینه دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در سخنانی با اعلان اینکه مصوبه جدید کنکور باید از طرف رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به سازمان سنجش ابلاغ شود، عنوان کرد: ما در سازمان سنجش منتظر ابلاغ این مصوبه هستیم. این مصوبه باید از طرف رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به سازمان سنجش ابلاغ شود. در صورت ابلاغ، برای کنکور ۱۴۰۲ برمبنای مصوبه عمل خواهیم کرد. اگر مصوبه ابلاغ نشود شورای سنجش و پذیرش باید تصمیم بگیرد که کنکور ۱۴۰۲ را با روند کنکور ۱۴۰۱ و تغییراتی جزئی اجرا نماید.
پور عباس افزود: پیشنهاد این است که تا نیمه تیرماه درباره کنکور ۱۴۰۲ و اینکه کدام روند برای برگزاری آن اجرا می شود، به مردم اطلاع رسانی صورت گیرد و مشخص شود که کنکور سال آینده با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود و یا مصوبات قبلی مجلس شورای اسلامی ملاک عمل خواهد بود.
رئیس سازمان سنجش درباره احتمال عدم ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سنجش و تعیین تکلیف اجرائی کنکور ۱۴۰۲ اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که شورای سنجش و پذیرش تغییرات اجرای کنکور ۱۴۰۲ را مصوب کند.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، با این اظهار نظرها و خبرهای پیرامون تغییرات کنکور سال آینده، در صورتیکه داوطلبان منتظر ابلاغ مصوبه جدید تغییرات کنکور از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند، شب گذشته (سه شنبه شب) رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در گفت و گو با ایسنا، از لغو این مصوبه خبر داد و اظهار داشت: این مصوبه برای سال ۱۴۰۲ اجرا نمی گردد. مصوبات شورای انقلاب فرهنگی برای خود وجهه قانونی دارد و ما فشار می آوریم که این اتفاق نیفتد. در حقیقت بحث ما عدالت محوری در زمینه برگزاری کنکور بود.
سخنگوی کمیسیون آموزش اشاره کرد: تماسهای خیلی از اقصی نقاط ایران داریم که دانش آموزان و خانواده هایشان سؤال می کنند تکلیف ما چیست. باتوجه به بحث سردرگمی که برای خانواده ها و دانش آموزان به وجود می آید و فشاری که بر آنها وارد می شود، خواسته کمیسیون آموزش و مجلس این است که دولت و خود شخص رییس جمهوری نسبت به این مساله ورود کند؛ چونکه در بحث آمایش سرزمین در توزیع امکانات آموزشی در کشور به آن درجه نرسیدیم که بهترین معلمان را در دورترین نقاط کشور بفرستیم و مدیریت نماییم یا از مرکز استان به مناطق محروم نیرو بفرستیم. بدین سبب اینجا نمی گردد این مساله را دنبال کرد.
حاجی پور اضافه کرد: حال شورای انقلاب فرهنگی این مساله را مطرح نمودند ولی احساس می کنم که الان خود رییس جمهوری نیز نسبت به این مساله حرف دارند و عملا بعید بدانید که ایشان بخواهند بر این مساله صحه بگذارند و تایید کنند و اساسا این مساله را رد خواهند کردند. اساسا آقای رئیسی می دانند که دانش آموزان محروم استان با دانش آموزان مرکز همان استان هم توان رقابت ندارند و کسی که در مرکز استان درس می خواند اساسا از امکانات بیشتری نسبت به روستاهای اطراف برخوردارست.
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش اشاره کرد: زمانی این کار محقق خواهد شد که در بحث آمایش سرزمین و توزیع امکانات آموزشی دانش آموزان بصورت عادلانه در تمام نقاط کشور و بصورت یکسان دسترسی داشته باشند و در این صورت مصوبه ۴۰ و ۶۰ درصد کنکور را می توان اجرائی کرد. در غیر این صورت امکانپذیر نیست.
در همین حین سید جلال موسوی مدیرکل سیاست گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گویی با ایسنا، با تاکید بر این که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب تغییرات کنکور لغو نشده است، اظهار نمود: کمیسیون آموزش مجلس، سخنگوی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست که در مورد تکذیب یا تایید این مصوبات اظهار نظر کند. در مورد تغییرات کنکور از سال آینده نیز رئیس جمهوری قول دادند این مصوبه را امضا کنند که ان شاءالله به زودی امضا خواهد شد.
وی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییرات کنکور به تصویب رسیده و به زودی امضا و ابلاغ خواهد گردید بدین سبب خبر تکذیب این مصوبه حقیقت ندارد.
مدیر کل سیاست گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: بطور معمول پروسه مصوبات شورا تا آماده و ابلاغ شود طول می کشد. در مورد مصوبه تغییرات کنکور نیز به سبب این که مجلس شورای اسلامی ملاحظاتی داشت و ما سعی کردیم طی جلساتی این ملاحظات را در نظر بگیریم و خوشبختانه این مساله تصویب و ابلاغ خواهد گردید.
موسوی اشاره کرد: بازه زمانی ما برای ابلاغ مصوبه تغییرات کنکور تا سال تحصیلی می باشد. این که گفته می شود ما تا اواسط تیر ماه فرصت داشتیم این مصوبه را ابلاغ نماییم صحیح نیست چونکه طبق قانون، تا مهر ماه زمان برای ابلاغ وجود دارد و هر زمانی که ما این ابلاغ را انجام دهیم سازمان سنجش آموزش کشور موظف به اجرای آنست و دراین زمینه مشکلی نداریم.
مدیرکل سیاست گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مصوبه جدید شورا با لحاظ کردن ملاحظات نمایندگان مجلس تصویب شده و گزارش آنرا به رئیس جمهور ارائه دادیم. در حقیقت ما اختلاف محتوایی با مجلسی ها دراین زمینه نداشتیم اما یک سری ملاحظاتی دراین زمینه عنوان شد که کوشیدیم تا جایی که امکان این ملاحظات را در نظر بگیریم و برخی ملاحظات چون غیر محتوایی بود امکان ورود نداشت.
وی اشاره کرد: ما پیگیر هستیم مصوبه تغییرات کنکور به زودی ابلاغ شود چونکه داوطلبان برای برنامه ریزی کنکور سال آینده نیازمند درجریان مصوبه قرار گرفتن، هستند تا برمبنای آن برنامه ریزی کنند. برای این مصوبه نیز چون سال تحصیلی از مهر آغاز می شود بدین سبب تا شهریور فرصت ابلاغ وجود دارد اما ما تلاش داریم به زودی آنرا ابلاغ نماییم.
مدیرکل سیاست گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخر اشاره کرد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییرات کنکور حکم قانون را دارد و اساسا لازم الاجرا خواهد بود.
در ادامه تایید و تکذیب های تغییرات کنکوری، ظهر امروز نیز سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای از منتفی شدن اعمال تغییر در کنکور سال آینده خبر داد و اعلام کرد؛ آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برمبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار می گردد.
در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور آمده است؛ باتوجه به ضرورت ابلاغ شیوه نامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به اطلاع داوطلبان می رساند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برمبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار می گردد.
در این اطلاعیه تاکید شده است: تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد و در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال خواهد شد.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، باتوجه به اظهارنظرهای مسئولان تصمیم گیر و مسئولان اجرائی کنکور درباب اعمال تغییرات یا عدم تغییرات کنکور سال ۱۴۰۲، باید منتظر ماند و دید آیا مصوبه تغییرات کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی طی روزهای پیش رو با امضای رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ خواهد گردید تا داوطلبان کنکور آینده با فراغ بال بیشتر و مطابق با سیاست گذاری های جدید خودرا برای سرنوشت سازترین آزمون زندگی آماده شوند؟ یا کماکان این کِش و قوس ها ادامه می یابد.1401/04/23
13:51:02
5.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحصیل , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور