توسط معاون آموزشی حوزه؛

برنامه های جدید آموزشی برای حوزه های علمیه اعلام گردید

برنامه های جدید آموزشی برای حوزه های علمیه اعلام گردید به گزارش كنكوری معاون آموزش حوزه های علمیه با اشاره به برنامه جدید آموزشی حوزه های علمیه، اظهار داشت: این برنامه برای ورودی های دیپلم به بالا یك سال سنوات تحصیل را كاهش داده است.به گزارش كنكوری به نقل از مركز مدیریت حوزه های علمیه، حجت الاسلام مهدی رستم نژاد در مراسم شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه كه در نمازخانه مدرسه فیضیه برگزار شد، با اشاره به نوآوری های آموزشی در دوره مدیریت آیت الله حسینی بوشهری اظهار داشت: این برنامه، شامل برنامه جدید آموزشی سطح یك حوزه های علمیه است كه دارای خاصیت های منحصر به فردی است.
وی اضافه كرد: این برنامه برای ورودی های دیپلم به بالا یك سال سنوات تحصیل را كاهش داده و برای ورودی های سطح یك، زمان تحصیل پنج ساله به اتمام می رسد، سرفصل ها و متونی كه در این برنامه دیده شده متناسب با ماموریت های حوزه و نیازهای نظام و جامعه تدوین شده است.
معاون آموزش حوزه های علمیه اظهار داشت: مراحل آموزشی، شناخت و تسلط سه مرحله آموزشی این برنامه تدوین شده برای حوزه بوده و تمام این متون تجمیع شده كه رونمایی خواهد شد.
حجت الاسلام رستم نژاد بیان كرد: دانش آموزانی كه از پایه هشتم آموزش و پرورش یا سطح دیپلم و مقطع دانشگاهی كه به حوزه وارد می شوند، اختلاف سطوح در برنامه جدید آموزشی دیده شده و تدوین این برنامه ها با چینش های علمی اتفاق افتاده و این دقت و حساسیت در برنامه جاری ما وجود ندارد.
معاون حوزه یادآورشد: در برنامه جدید آموزشی بیشتر از هشت هزار بار در ۲۹ متن تولید شده از آیات قرآن كریم استفاده شده، همین طور چهار درس حدیثی به دروس اضافه شده و ادعیه و زیارات در این دروس به صورت چشم گیر وجود دارد، بیشتر از ۴ هزار حدیث از پیامبر گرامی اسلام و اهلبیت عصمت و طهارت در ۲۹ متن تولید شده دیده شده كه متناسب با نیاز های جامعه است.
وی افزود: دروس اقتضائی به دروس حوزوی اضافه شده و به تناسب سرفصل ها و موضوعات به عهده مدیریت بوده كه ۱۲۸ ساعت كلاس در برنامه جدید است.
معاون آموزش حوزه های علمیه ابراز كرد: توجه به دفاع مقدس و تاریخ انقلاب اسلامی، كاربردی كردن دروس و توجه به اخلاق و محتواهای اخلاقی در دروس دیده شده و بخصوص كتبی كه در سال های اول و دوم تدوین شده، از بازخورد گیری ها تاثیر پذیر بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد اشاره كرد: امروز با افتخار می توانیم بگوییم كه ۲۴۸ مدرسه در سراسر كشور زیر بار برنامه های جدید آموزشی حوزه هستند و برای برنامه جاری حوزه در سطح یك، كتب بدیع معرفی شده، تدوین درختواره های دانشی نیز از اقدامات جدی حوزه بوده و پیش از اینكه این درختواره به شورای گسترش دانشی برسد، از رصد و بررسی های صدها متخصص حوزوی عبور كرده است و این درختواره ها از گذر تصویب گذشته است.
وی تصریح كرد: قرآن، حدیث، منطق، فلسفه و فرق اسلام، ارتباطات، اخلاق، تبلیغ، علوم انسانی و اسلامی، زبان، فقه، اصول و بعضی از عناوین دیگر همچون سرشاخه هایی است كه در درختواره های آموزشی برای آن تصمیم گیری علمی شده و برای هر سرشاخه به تناسب ۲۰ رشته پیش بینی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد افزود: اصلاح فرآیندها برای تسهیل امور برای راحتی كار طلاب از دیگر اقدامات انجام شده است، معرفی و جذب اساتید شفاهی قوی در گذشته در سراسر كشور تنها ۳۰ نفر بودند كه هم اكنون بیشتر از ۳۰۰ استاد در استان ها مستقر هستند.
معاون آموزش حوزه های علمیه اشاره كرد: تصمیم گیری برنامه های درسی و امتحانی در اختیار مدیریت های مناطق قرار گرفت، توسعه دروس خارج نیز از دیگر اقداماتی بود كه انجام شد و امروز بیشتر از ۳۲ درس خارج رسمی، خارج از قم یعنی در شهرستان ها انجام می شود.
وی عنوان كرد: با وجود تنگناهای موجود، گسترش اردوهای تابستانی در سال های اخیر انجام شد و برنامه های دیگر علمی برای ارتقاء طلاب در حال انجام می باشد.


منبع:

1398/06/26
22:52:34
5.0 / 5
4243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور