نحوه پذیرش دانشجویان دکتری ۱۴۰۱

نحوه پذیرش دانشجویان دکتری ۱۴۰۱ به گزارش کنکوری جزئیات و نحوه پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری (PHD) و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی برای سال ۱۴۰۱ اعلام گردید.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی شامل دو مرحله هست که هر کدام از مراحل مطابق شیوه نامه اجرایی آزمون انجام می گیرد.
بر این اساس مرحله اول آزمون متمرکز است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد و بعد از برگزاری آزمون کارنامه ای شامل نمرات خام، نمرات کل و... در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که متقاضیان مجاز به انتخاب رشته بر مبنای آن نسبت به انتخاب رشته اقدام نموده و بر مبنای کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده تعیین می شود، با عنایت به سهمیه متقاضی به کدرشته محل های حائز حد نصاب معرفی خواهند شد.
بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته بر مبنای هر یک از شیوه های آموزشی، پژوهشی و پژوهش محور انجام می گیرد.
بر این اساس در آزمون متمرکز شیوه آموزشی پژوهشی ۵۰ درصد و پژوهش محور ۳۰ درصد و همینطور سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری در شیوه آموزشی پژوهشی ۲۰ درصد و پژوهش محور ۲۰ درصد در مصاحبه علمی و سنجش عملی شیوه آموزشی پژوهشی ۳۰ درصد و پژوهش محور هم ۳۰ درصد و در نهایت تهیه طرح واره هم ۲۰ درصد سهم پذیرش را شامل می شود. همینطور اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش کشور و تخصیص امتیاز در ارتباط با سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و... توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو صورت خواهد گرفت.
در نهایت پذیرش نهایی از بین متقاضیان معرفی شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بر مبنای نتیجه سنجش عمومی و نتیجه مصاحبه دانشگاه ها، بررسی مدارک یا هر روش دیگر مطابق آیین نامه های مربوط، اولویت کد رشته محل های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه متقاضی صورت خواهد گرفت. در نهایت گزینش نهایی آزمون بر مبنای معیارهای فوق انجام می گیرد.
همینطور نمره مصاحبه شامل ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی بر مبنای شیوه نامه ابلاغی که از جانب سازمان سنجش دانشگاه ها ارسال می شود، صورت خواهد گرفت و دانشگاه ها برای همه افراد معرفی شده نمره ای مطابق با شیوه نامه مذکور تعیین کرده و گزینش نهایی به این سازمان ارسال می شود.
بر مبنای مصوبه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورایعالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند با عنایت به نمرات متقاضیان و نظر گروههای آموزشی حد نصاب برای متقاضیان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال نمایند.
همینطور دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از متقاضیان معرفی شده برای مرحله دوم بوده که نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود.
منبع:

1400/09/07
13:38:29
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور